Mįslingi, bet galbūt viltingi ženklai – taip kai kurie apžvalgininkai šią savaitę pavadino tam tikrus retorinius manevrus tiek Maskvoje, tiek Kijeve.
Nors Ukrainos, apie kurios galimą užpuolimą ir toliau kalbama, sostinėje pastarosiomis dienomis kone kasdien leidžiasi lėktuvai su Vakarų šalių lyderiais, analitikus labai sudomino ir ukrainiečių prezidento V.Zelenskio atstovo Serhijaus Nikiforovo pasisakymas.
Jis reagavo į kai kurių Kremliaus atstovų mintis, esą Rusija neatmeta tiesioginio V.Putino pokalbio su Ukrainos prezidentu galimybės. V.Putino atstovas Dmitrijus Peskovas pačioje sausio pabaigoje irgi buvo pareiškęs, kad susitikimas nėra neįmanomas.
Dar anksčiau ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pasakė, kad Ukrainos ir Rusijos prezidentai galėtų susitikti Maskvoje, Sankt Peterburge ar Sočyje – aptarti dvišalių santykių. Tiesa, apie situaciją Donbase, anot S.Lavrovo, jau reikėtų diskutuoti Trišalės kontaktinės grupės rėmuose.
S.Nikiforovas visgi patvirtino, kad V.Zelenskis neketina vykti į Pekino olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją. Tačiau pridūrė: „Tuo pat metu mes sveikiname faktą, kad Kremlius pagaliau pradėjo suprasti, jog nėra alternatyvos tiesioginiams kontaktams.“
Analitikai įspėja, kad Maskva visada turi paruošusi Kijevui spąstus ir derėsis tik savo sąlygomis, siekdama savo tikslų.
Pats V.Zelenskis praėjusią savaitę teigė, kad yra pasiruošęs susitikimui su V.Putinu bet kokiu formatu: „Man nesvarbu – aš pasiruošęs. Bet kokia prasmė kviesti mane į Sočį? Slidinėti? Apie ką mes kalbame? Gerai, susitikime Odesoje ir išsimaudykime jūroje. Kalbu apie rimtą dialogą.“
Mačizmo, regis, nemažai. O galbūt ir reikšmingi signalai? Juk ir Turkijos, pernai pardavusios Ukrainai dronų „Bayraktar“, prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, ketvirtadienį atvykęs į Kijevą, siūlo savo kaip tarpininko paslaugas.
Vis dėlto analitikai įspėja, kad Maskva visada turi paruošusi Kijevui spąstus ir derėsis tik savo sąlygomis, siekdama savo tikslų.
O ukrainietė politologė Marija Kučerenko 15min teigė nemananti, kad Ukrainos pusė gali iš tokių tiesioginių derybų ką nors laimėti – juk Rusija ir toliau vaizduojasi esanti ne konflikto Donbase dalyvė, o tik tarpininkė per vadinamąsias liaudies respublikas.
Būtent todėl, ekspertės teigimu, pavojingi ir pokalbiai rusiškomis sąlygomis Normandijos ketverto rėmuose.