Rusijos prezidentas šeštadienio rytą apkaltino „Wagner“ grupuotės bosą J.Prigožiną išdavyste, ginkluoto sukilimo organizavimu ir „peilio dūriu į nugarą mūsų šaliai“.
Pats J.Prigožinas teigia, kad jo tikslas yra ne „karinis perversmas, o žygis už teisingumą”.
Kas iš tiesų vyksta?
J.Prigožinas kelis mėnesius vaidino svarbų vaidmenį kare Ukrainoje, verbuodamas tūkstančius žmonių į savo samdinių grupę „Wagner“, rašo BBC.
Jis jau seniai atvirai nesutaria su kariuomenės vadais, tačiau dabar tai peraugo į maištą.
„Wagner“ pajėgos iš okupuotos Rytų Ukrainos perėjo į pietinį Rusijos miestą Rostovą prie Dono bei Voronežą ir teigia perėmusios jų karinių objektų kontrolę.
Prezidentas V.Putinas sako, kad padėtis sudėtinga, bet pažadėjo padaryti viską, kad apgintų Rusiją.
Ar tai perversmas?
Pats J.Prigožinas teiginius apie perversmą vadina absurdiškais.
Tačiau tai, kas prasidėjo kaip nesutarimai dėl to, kad kariuomenė nesugebėjo aprūpinti jo samdinių pakankamu kiekiu ekipuotės ir amunicijos, dabar peraugo į tiesioginį iššūkį dviem už karo vykdymą atsakingiems asmenims – gynybos ministrui Sergejui Šoigu ir ginkluotųjų pajėgų vadui Valerijui Gerasimovui, teigia BBC.
Kol kas tai nėra perversmas, nes nebuvo bandoma perimti valdžios iš vyriausybės. Tačiau tai yra mėginimas nuversti aukščiausius Rusijos kariškius, taigi atitinkamai ir iššūkis Rusijos prezidentui.
Kaip tai išsirutuliojo?
J.Prigožinas ilgą laiką buvo artimas prezidento V.Putino sąjungininkas ir jam vadovaujant suklestėjo iš pradžių kaip turtingas verslininkas, o vėliau kaip „Wagner“ vadas.
Daug jo vadovaujamų karių žuvo Rusijai bandant užimti Bachmutą Rytų Ukrainoje. J.Prigožinas kaltino kariuomenės vadovybę dėl šovinių trūkumo, o vaizdinguose vaizdo įrašuose kalbėdavo apie rusų kariuomenės Ukrainoje trūkumus ir susiskaldymą.
Birželio 23 d. ilgoje tiradoje jis pareiškė, kad rusų karo teisinimas „yra melas“ ir tik dingstis „mažai grupelei niekšų” reklamuotis ir apgaudinėti visuomenę bei prezidentą.
Nuo to laiko įvykiai klostėsi labai greitai.
J.Prigožinas apkaltino kariuomenę inscenizavus mirtiną jo žmonių apšaudymą Ukrainoje, tačiau kariuomenė tai paneigė, o jis nepateikė jokių įrodymų.
„J.Prigožinas turi didelę visuomenės paramą Rusijoje ir net jei jo akcija, žlugs, tai yra krizinis momentas kariuomenei, kuri rėmėsi jo samdiniais Ukrainoje“, – rašo BBC.