Išduoda ranka
Nuotrauka, kurioje matyti į B.Netanyahu panašus vyras oranžine uniforma ir surakintomis rankomis, vedamas dviejų prižiūrėtojų, sausio 11-ąją pasidalijo vienas „Facebook“ vartotojas iš Lietuvos.
Prie kadro jis dar pridėjo tokį komentarą: „JT Tarptautiniame Teisingumo Teisme šiandien prasidėjo posėdžiai pagal Pietų Afrikos Respublikos pateiktą prašymą, kuriuo siekiama pripažinti barbariškus Izraelio kariaunos karo veiksmus Gazos Ruože, kuomet Izraelis nepasirinktinai apšaudo, bombarduoja, sprogdina gyvenamuosius rajonus, mokyklas, ligonines, mečetes, bažnyčias, pabėgėlių stovyklas, masiškai ir sistemingai žudo civilius gyventojus, pabėgėlius, vaikus, JT humanitarinių misijų darbuotojus, žurnalistus genocidu.“
Žemiau internautas dar išvardijo per 60 šalių, kurios remia tokį PAR pareiškimą.
Šiame tekste nė žodžiu neužsiminta, kad B.Netanyahu buvo suimtas. Lygiai taip pat iš nuotraukos negalima suprasti, ar suėmimas kaip nors susijęs su šiuo PAR žingsniu.
Fotografijoje matyti vyras oranžine uniforma, iš veido panašus į Izraelio premjerą. Jį surakintomis rankomis ir žemėn nudelbtomis akimis kažkur veda du prižiūrėtojai.
Jau iš pirmo žvilgsnio nuotrauka neatrodo autentiškai. Pavyzdžiui, kad ir tokia detalė: B.Netanyahu ūgis viršija 180 cm. Reiškia, vyrai jam iš šonų turėtų būti bent 190 cm ūgio. Bet nei vienas, nei kitas (kaip ir pats premjeras) iš kūno proporcijų šiame kadre neatrodo tokie aukšti.
Pareigūnų uniformos taip pat neatitinka matomo vaizdo. Izraelyje įkalinimo įstaigų prižiūrėtojų uniformos – kitokios (taip jos atrodė 2018 m., o taip – pernai spalio pabaigoje. Mažai tikėtina, kad nuo to laiko uniformos galėjo pasikeisti.
Tačiau prie uniformų prisegti ženkliukai yra panašūs į tuos, kuriuos nešioja JAV įkalinimo įstaigų prižiūrėtojai (pavyzdžiui, šie iš Misūrio valstijos).
Iš to galima spėti, kad antrankiais buvo surakintas kitas žmogus, o nuotrauka paredaguota – ant jo kaklo „uždėta“ B.Netanyahu galva.
Bet kai kurios detalės leidžia daryti prielaidą, kad visa nuotrauka buvo sukurta kompiuteriu, pasitelkus dirbtinį intelektą. Pavyzdžiui, dešinioji B.Netanyahu ranka atrodo neįprastai – suspausta į pernelyg mažą kumštį, tarytum pirštų visai nebūtų. Šia ranka politikas laiko grandinę, bet ji ne suimta pirštais (kurių visai nematyti), o išlenda tiesiai iš plaštakos.
Kaip tik žmonių pirštai ir dantys yra didžiausi iššūkiai programoms, kurios nuotraukas kuria dirbtinio intelekto pagalba. Kartais žmonės turi daugiau nei po penkis pirštus arba per daug dantų. Netikrą nuotrauką gali išduoti ir neįskaitomas tekstas – aptariamoje fotografijoje sunku įžiūrėti numerius ant uniformų.
Neaišku, kas matyti dešinėje nuotraukos pusėje. Tai turėtų būti durų stakta, bet pačių durų matyti tik viena briauna. Už pareigūno tarytum stovi kitas asmuo. Kas yra tarp „staktos“ ir nuotraukos krašto, sunku suprasti – tai gali būti ir pareigūno, ir kito asmens kairė ranka, bet ir vienam, ir kitam ji atrodo pernelyg ilga, be to, vaizdas yra išplaukęs lyg būtų atspindys veidrodyje.
Suimti paragino Pietų Afrika
Abejones patvirtina žinių apie B.Netanyahu suėmimą paieška – pastaruoju metu nieko panašaus nebuvo. Galima rasti tik pranešimų, kad buvo atnaujinta jo korupcijos byla, kad Pietų Afrikos Respublika (PAR) paragino jį suimti dėl, Pretorijos teigimu, Gazos Ruože vykdomo genocido. Nei dėl vieno, nei dėl kito premjeras nebuvo suimtas.
Tai rodo ir nuotraukų paieška – nors ir vaizdai kalba apie raginimus apriboti B.Netanyahu laisvę, nei nuotraukos, kurioje jis vilki oranžinę uniformą, nei kitokių sulaikymo vaizdų nėra.
„Facebook“ vartotojas nuotrauką paviešino sausio 11-ąją. Tą dieną daugelis žiniasklaidos priemonių skelbė, kad B.Netanyahu pasmerkė PAR iškeltą bylą prieš Izraelį dėl genocido Gazos Ruože kaip „veidmainystę ir melą“, nes kai kurie palestiniečiai esą grįžo į visiškai nuniokotą anklavo šiaurę, iš kurios pradėjo trauktis Izraelio pajėgos.
B.Netanyahu tą dieną kalbėjo, kad Izraelis kovoja su terorizmu, o po bylos perdavimo Tarptautiniam Teisingumo Teismui pavadino PAR teisine „Hamas“ atšaka.
Išvakarėse premjeras aiškino, kad Izraelis neturi ketinimų visam laikui okupuoti Gazos Ruožą ar perkelti jo gyventojus.
Jei B.Netanyahu būtų buvęs suimtas, ne tik didžiosios tarptautinės, bet ir nacionalinės ar dar mažesnės žiniasklaidos priemonės būtų neabejotinai tai pranešusios ir papildžiusios šia informacija straipsnius apie PAR iškeltą bylą.
Atvirkštinė vaizdo paieška rodo, kad politiko su antrankiais vaizdu aktyviai dalijamasi įvairiuose socialiniuose tinkluose, bet ne nuo sausio 11-osios.
Tą pačią dieną kadras su panašiu valstybių sąrašu pasirodė vienoje „X“ paskyroje, trimis dienomis anksčiau juo pasidalijo kita šio socialinio tinklo vartotoja. Šios įrašas peržiūrėtas beveik 13 mln. kartų.
Lygiai mėnesiu anksčiau vienas asmuo nuotrauka pasidalijo savo paskyrose „X“ (beveik 9 mln. peržiūrų) ir „Instagram“. Dar viena „X“ vartotoja nuotrauką paskelbė gruodžio 4-ąją.
15min verdiktas: nuotrauka sukurta. Nuo to laiko, kai nuotrauka pradėta dalytis internete, nebuvo jokių pranešimų apie B.Netanyahu suėmimą. Be to, platinamas vien šis kadras, jame matyti neįprastų detalių, tad galima padaryti išvadą, kad vaizdas yra netikras.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.