Prokremliškose socialinių tinklų paskyrose ir kai kuriose Rusijos kontroliuojamose žiniasklaidos priemonėse itin aktyviai platinama žinutė, kurioje tvirtinama, neva Ukrainai siunčiama JAV pagalba galiausiai nusėda juodojoje rinkoje.
„Neseniai buvo paskelbta ataskaita, kurioje teigiama, kad JAV gynybos departamentas nesugebėjo apskaityti beveik 40 tūkst. ginklų.
Manau, kad visiems aišku, kur ir kokiais tikslais jie buvo nukreipti. Juodoji rinka nesnaudžia, o teroristinių išpuolių Europoje tikimybė tik didėja“, – tvirtinama žinutėje.
Tačiau tai netiesa – paskelbtoje ataskaitoje nekalbama apie tai, kad Ukraina parduoda gautą ginkluotę juodojoje rinkoje ir ypač apie tai, kad dėl pagalbos kariaujančiai šaliai didėja teroro aktų tikimybė Europoje.
Reikėtų pabrėžti, kad JAV gynybos departamento ataskaitoje Ukraina nėra kaltinama ginklų vagyste. JAV teigimu, nėra jokių įrodymų, jog jų suteikta ginkluotė būtų patekusi į trečiąsias šalis.
Ataskaitos paslaptis
Rusų propagandininkų klaidingai interpretuojama ataskaita yra vieša. Ją 2024 m. sausį išplatino JAV gynybos departamento generalinis inspektorius.
Joje teigiama, kad ginklų siuntos Ukrainai nebuvo tinkamai stebimos.
Medžiagoje pažymima, kad po Rusijos invazijos Pentagonas negalėjo stebėti visos į Ukrainą įvežamos JAV įrangos dėl riboto JAV atstovų buvimo šalyje – pavyzdžiui, stebėsena buvo sustabdyta, kai prasidėjus karui buvo evakuota JAV ambasada Kyjive.
Ataskaitoje nurodoma, kad nuo 2023 m. birželio 2 d. JAV vyriausybė
ir šalys partnerės suteikė Ukrainai gynybos priemonių, kurių vertė maždaug 1,699 mlrd. JAV dolerių.
Skelbiama, kad atsakingi asmenys JAV nesugebėjo laiku arba visiškai atsiskaityti už daugiau kaip 1,005 mlrd. dolerių vertės ginkluotę.
Dokumente pažymima, kad netinkama ginklų perdavimo stebėsena didina tikimybę, jog ginklai pateks į juodąją rinką, tačiau Pentagonas nekaltina Ukrainos ginklų vagyste ir perpardavimu.
Tyrimo autoriai tik nurodo problemas, su kuriomis susiduria abi pusės, jų yra kelios: blogai organizuota logistika ir vėluojama atlikti inventorizacija, nepakankamas Gynybinio bendradarbiavimo skyriaus darbuotojų, dirbančių logistikos centruose ir Ukrainoje, skaičius, JAV vidaus kontrolės priemonių, skirtų SCIP-EUM duomenų bazės duomenims patikrinti, trūkumas ir galiausiai misijos narių laisvo judėjimo apribojimai Ukrainoje ir ribotos galimybės patikros procedūroms tinkamai atlikti.
Taip pat akcentuojama, kad duomenų bazės atnaujinimas 2022 m. gruodžio mėnesį ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų peržiūrėti inventorizacijos procesai gerokai pagerino padėtį, tačiau iššūkių vis dar išlieka.
Pabrėžė pagalbos būtinybę
Šiais metais JAV ne kartą pažymėjo, kad nerado jokių įrodymų, jog Kijevui pateikti ginklai pateko už Ukrainos ribų.
Apie tai praėjusių metų kovą kalbėjo JAV gynybos sekretoriaus padėjėja tarptautiniam saugumui Celeste Wallander, pridūrusi, kad JAV savo ataskaitų teikimo praktiką pritaikė kovos sąlygoms, kad būtų išvengta neteisėto ginklų nukreipimo rizikos.
Apie tai, kad parama Ukrainai gyvybiškai svarbi, ji kalbėjo ir šių metų pradžioje.
„Jei nesugebėsime pasipriešinti V.Putino pradėtam karui, agresoriai ir autokratai visame pasaulyje įgis drąsos.
Ir, kaip pažymėjo sekretorius Austinas, mes nenorime gyventi pasaulyje, kuriame tironai sprendžia, kurias šalis galima sunaikinti.
Todėl ir toliau esame pasiryžę ginti saugią ir suverenią Ukrainą, galinčią apsiginti ir atgrasyti nuo tolesnės Rusijos agresijos.
Ukrainiečiai neprašo mūsų kovoti už juos. Jie prašo tik priemonių savo šaliai apginti.
Todėl 2024 m. turime ir toliau teikti jiems tai, ko jiems reikia kovai už savo laisvę. O mūsų sąjungininkai ir partneriai parodė įspūdingą ryžtą ir užsispyrimą.
Šiandien susitikome UDCG (Ukraine Defense Contact Group). Tai istorinė gynybinė koalicija, kurią sudaro apie 50 šalių iš viso pasaulio, ne tik iš Europos. Nuo Rusijos invazijos pradžios prieš dvejus metus ši koalicija Ukrainai skyrė daugiau kaip 80 mlrd. dolerių saugumo paramos.
Tai mūsų vienybės ir įsipareigojimo įrodymas. Ir šiandien mes toliau girdime iš šios koalicijos apie skubią... papildomą skubią paramą, kuri padėtų Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms daryti pažangą mūšio lauke.
Taip pat suintensyvinome bendras pastangas, kad Ukrainai būtų užtikrintas ilgalaikis saugumas.
Ukrainiečiai ginklus naudoja mūšio lauke
Šių metų sausį Pentagono atstovas spaudai generolas majoras Patas Ryderis pareiškė, kad „nėra jokių patikimų įrodymų, jog iš Ukrainos būtų neteisėtai gabenama JAV suteikta ginkluotė“.
„Matome keletą atvejų, kai Rusija toliau skleidžia priešingą dezinformaciją, tačiau faktas yra tas, kad stebime, kaip ukrainiečiai naudoja šiuos pajėgumus mūšio lauke“, – sakė P.Ryderis.
„Matome, kad jie juos naudoja efektyviai dėl akivaizdžių priežasčių, nes Rusija ir toliau kelia didelę grėsmę Ukrainos suverenitetui“, – pridūrė jis.
15min verdiktas: iš dalies klaidinga informacija. Nors dalies ginklų JAV tikrai pasigedo, tačiau aukščiausių šalies valdžios atstovų teigimu, nėra jokių įrodymų, kad Ukraina jais prekiauja juodojoje rinkoje.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.