Ar tikrai mokslininkai siūlo kūdikius išnešioti dirbtinėse gimdose, galimybę redaguoti jų genus?

Interneto erdvėje plinta nauja sąmokslo teorija. „Ectolife“ pavadinta ateities technologija pristatoma kaip naujas būdas žmonijai turėti vaikų – esą nuo šiol kūdikius išnešioti bus galima pramoniniu būdu dirbtinėse gimdose, o turtingieji galės pasirinkti ir būsimos atžalos genetines „modifikacijas“ – nuo akių ar odos spalvos iki intelekto koeficiento ar gabumų.
Ankstukas
Ankstukas / 123RF.com nuotr.

„Pagal „Ectolife“ technologiją laboratorijose galima sukurti kūdikius, ir prognozuojama, kad tai taps realybe per ateinančius 10 metų.

Hoshemo Al-Ghaili sukurta technologija žada kontroliuoti ir net keisti būsimo vaiko savybes – nuo išvaizdos iki intelekto lygio. Teoriškai viena laboratorija galės „užauginti“ iki 30 000 kūdikių per metus, o tėvai galės stebėti savo vaiko vystymąsi išmaniuoju telefonu. Tokios perspektyvos kelia sudėtingų etinių klausimų: ar tai teisinga?“, – tvirtinama vaizdo įrašo aprašyme socialiniame tinkle „Instagram“.

Taip pat pridėtas dirbtinio intelekto (DI) programa generuotas vaizdo įrašas, kuriame demonstruojama tokia ateities laboratorija – inkubatorius primenančiuose permatomuose „kokonuose“ patalpinta daugybė kūdikių, o juos prižiūri dėl neaiškios priežasties skafandrais apsirengę mokslininkai.

Shutterstock.com /Nevaisingumas
Shutterstock.com /Nevaisingumas

Nuo ko viskas prasidėjo?

Šie vaizdai pasiskolinti iš filmuko, praėjusiais metais pasirodžiusio „Youtube“ platformoje.

Vos per mėnesį nuo patalpinimo, šis virusinis filmukas sulaukė 1,7 mln. peržiūrų ir daugiau nei 12 tūkstančių komentarų dešimtimis kalbų, kurie varijavo nuo nepasitikėjimo bei pasipiktinimo iki pasibjaurėjimo.

Dauguma komentatorių buvo įsitikinę, kad vaizdo įraše vaizduojamos technologijos yra tikros.

Panašūs vaizdo įrašai „Facebook“ jau peržiūrėti šimtus tūkstančių kartų. Internete galima rasti ne tik vaizdo įrašų, bet ir pranešimų apie „EctoLife“ (čia, čia, čia). Apie šią technologiją rašė ir žinomos britų žiniasklaidos priemonės: „The Daily Mirror“, „Metro“, „Huffington Post“.

Kas už to stovi?

„Instagram“ įraše minimas Hashemas Al-Ghaili išties egzistuoja – jis ir sukūrė bei paskelbė šį futuristinį filmuką. Tačiau tai nėra išprotėjęs supermokslininkas, laboratorijoje auginantis kūdikius.

Jis prisistato Berlyne gyvenančiu prodiuseriu, filmų kūrėju ir mokslo populiarintoju.

Ekrano nuotr. iš hashem-alghaili.com/Šios dirbtinės gimdos tėra mokslo komunikuotojo Hashemo Al Ghaili fantazijos vaisius
Ekrano nuotr. iš hashem-alghaili.com/Šios dirbtinės gimdos tėra mokslo komunikuotojo Hashemo Al Ghaili fantazijos vaisius

Savo interneto svetainėje H.Al-Ghaili rašo, kad yra molekulinės biologijos specialistas, baigęs Brėmeno Jacobso universitetą, o „savo žinias ir aistrą mokslui naudoja visuomenės švietimui per socialinius tinklus ir vaizdo įrašų turinį“.

Iš Jemeno kilusio vyro paskyra socialiniame tinkle „Facebook“, kurioje dalijamasi su mokslu susijusiu turiniu, turi 33 mln. sekėjų. Jo kanalas „YouTube“ platformoje – daugiau nei pusę milijono prenumeratorių.

H.Al-Ghaili naujienų agentūrai „Reuters“ nurodė, kad šios gimdos kol kas neegzistuoja. „Tai yra koncepcija, ne reali kompanija“, – teigė jis.

Tačiau geri ketinimai virto pragaru, kuomet daugybė interneto vartotojų ėmė naudoti jo sukurto filmuko ištraukas ir pateikinėti jas kaip realybę, taip pat pridėdami savo išgalvotą kontekstą.

Kol kas neįmanoma, bet perspektyvu

Šiuolaikinis mokslas vis dar toli nuo filme parodyto pasaulio, nors kai kurie specialistai pripažįsta, kad techniškai tokiu būdu susilaukti vaikų gali būti įmanoma.

„Teoriniu požiūriu tai įmanoma, – „Huffington Post“ sakė Karaliaus koledžo Londone akušerijos profesorius Andrew Shennanas. – Tai – tik tinkamos aplinkos su „kuru“ bei deguonimi sukūrimo klausimas, ir manau, kad technologijos yra tam, kad būtų galima tai pasiekti.

Yra daug pavyzdžių, kai kūdikiai gimsta itin anksti ir yra labai gerai prižiūrimi inkubatoriuose, o tai yra labai naivi to, apie ką jūs kalbate, forma, ir jie maitinami vamzdeliais.“

Žmogaus gyvybei užsimegzti reikia kiaušinėlio, spermatozoido ir gimdos. Tačiau tyrimai rodo, kad ne visi šie elementai būtini.

Mokslininkams yra pavykę vien iš pelės kamieninių ląstelių dirbtinai sukurti embrioną, kuriame net susiformavo smegenys ir plakanti širdis. Tiesa, jis išsilaikė vos 8 dienas, bet tyrėjai pabrėžė, kad tai gali padėti medikams perprasti ankstyvąsias organų vystymosi stadijas ir kas sukelia persileidimus.

Be to, buvo tirtos galimybės embrionui išgyventi ne gimdoje (čia, čia, čia, čia). Pavyzdžiui, buvo atlikti tyrimai su nepaprastai anksti gimusiais ėriukais (čia, čia).

T.Biliūno / BNS nuotr./Naujagimis
T.Biliūno / BNS nuotr./Naujagimis

15min verdiktas: trūksta konteksto. Dirbtinės gimdos dar nenaudojamos – jų kol kas apskritai nėra. Tai tėra „pasiskolinta“ mokslo populiarinimo koncepcija, pristatoma kaip realybė.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis