Buvo pašalę ar kenksmingi?
Viena „Facebook“ vartotoja neseniai pasidalijo beveik 2 min. trukmės vaizdo įrašu, kuriame, be kita ko, rodoma, kaip naikinami daugybė obuolių.
Klipe matyti, kaip į vilkiko priekabą įlipę vyrai ant žemės išverčia 36 dėžes iš pažiūros nepažeistų, nesupuvusių ir valgyti tinkamų obuolių. Ant žemės jau guli maždaug dukart tiek vaisių, atokiau matyti sukrautos dėžės nuo jų ir paletės.
„Taip Čeliabinske traiško obuolius…“ – pakomentavo moteris.
Komentaruose pasipylė ne tik tokio elgesio kritika – esą vaisius buvo galima atsiduoti sunkiau gyvenantiems žmonėms ar bent gyvūnams, bet ir svarstymai, kodėl obuoliai buvo išversti lauk. Kažkas nurodė matęs informaciją, esą vaisiuose rasta per daug nitratų ar kad jie buvo pašalę.
Naikinimas piktino ir Rusijoje
Atvirkštinė vaizdo paieška pagal kadrą iš įrašo nepatvirtina, kad situacija tikrai buvo nufilmuota Čeliabinske, to paties pavadinimo srities centre pietų Rusijoje, netoli Uralo kalnų. Miestas išgarsėjo visame pasaulyje, kai 2018 m. virš jo sprogo meteoras.
Internete galima rasti nemažai įrašų su tais pačiais naikinamų obuolių kadrais, bet nemažai jais pasidalijusių internautų nurodė, esą tai vyko Jekaterinburge – gretimos Sverdlovsko srities administraciniame centre. Šiuos miestus skiria daugiau nei 200 km.
Tas pats įrašas buvo platintas ne tik 2020-ųjų pradžioje ir tų pačių metų pabaigoje, bet ir 2019-ųjų gruodį bei rudenį.
„Netoli Jekaterinburgo, kur vaikų namuose kartą per dvi savaites duodama po stiklinę sulčių, buvo sunaikinta 1,4 tonos vaisių“, – aiškino šie internautai.
Kai kurie pridėdavo ir daugiau informacijos: „Obuoliai ir vynuogės buvo konfiskuoti ir sunaikinti dalyvaujant FSB (Federalinei saugumo tarnybai – red. past.). Tai buvo surengta įgyvendinant Rusijos prezidento Putino dekretus.“
Įrašu buvo dalijamasi ir vėliau, ne vien rusiškuose tinklalapiuose ir socialiniuose tinkluose. Daugelis internautų vaizdą komentavo panašiai: kodėl obuoliai išversti lauk, užuot juos atidavus skurdžiau gyvenantiems žmonėms ar kitaip panaudojus.
Naikino ir lietuvišką produkciją
Įrašas platinamas įvairiuose tinklalapiuose, tinklaraščiuose ir socialinių tinklų paskyrose. Jo nepavyko rasti žinomesnės žiniasklaidos priemonės ar kurios nors oficialios įstaigos puslapyje. Prie jo nenurodyta nei tiksli obuolių naikinimo vieta, nei data.
Toks vaisių sunaikinimas Rusijoje nebūtų buvęs unikalus įvykis. Internete galima rasti nemažai pranešimų apie panašius atvejus. Pavyzdžiui, kad įvairūs vaisiai, daržovės ir grybai buvo sunaikinti Altajaus krašte (čia, čia), Čeliabinske, Krasnojarske (čia, čia), Rostovo srityje, Permėje, Novosibirske, Brianske ir Smolenske.
Šie vaisiai esą buvo importuoti nesilaikant taisyklių, pavyzdžiui, be specialaus ženklinimo, tam tikrų dokumentų.
Esama pranešimų ir apie 20 t ar 4,6 t lenkiškų obuolių sunaikinimą Jekaterinburge, galima rasti ir šio proceso vaizdo įrašų. Bet atidžiau paanalizavus nesunku suprasti, kad tai buvo kitas atvejis – filmuota kitu metų laiku, vaisius traiškė kitokia transporto priemonė.
15min verdiktas: trūksta konteksto. Šis vaizdo įrašas internete platinamas mažiausiai nuo 2019 m., tačiau be paaiškinimų, kada ir kur tiksliai buvo nufilmuotas, kodėl buvo sunaikinti obuoliai.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.