Lygina su Rusija
„Izraelis nužudė 341 Palestinos sportininką, tačiau FIFA užmerkė akis“, – sekmadienį pasipiktino viena „Facebook“ vartotoja.
Prie šių žodžių ji pridėjo paveiksliuką, kuriame nurodytas toks skaičius. Tiesa, čia pateiktoje tokioje pat frazėje, tik anglų kalba, paminėti futbolininkai, ne sportininkai apskritai.
Greta matyti Tarptautinės futbolo asociacijų federacijos (FIFA) prezidento šveicaro Giovanni Infantino nuotrauka.
Tuo pačiu paveiksliuku, kurio šaltiniu nurodytas tinklalapis s2jnews.com, pastarosiomis dienomis aktyviai dalijamasi įvairiuose socialiniuose tinkluose ir kitur internete. Kai kurie ragina pašalinti Izraelį iš šios organizacijos. Kiti atkreipia dėmesį, kad „Rusija nužudė lygiai 0 iki FIFA ją uždraudė“.
Panašu, kad čia turimas omeny karas Ukrainoje (jis ir kai kuriais kitais aspektais lyginamas su konfliktu Gazos Ruože). Rusijos narystė federacijoje buvo sustabdyta 2022 m. vasario 28 d., taigi praėjus vos keturioms dienoms nuo plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios. Tačiau šiemet spalį ši sankcija buvo kiek sušvelninta.
Naujienų tinklalapis s2jnews.com šią statistiką paskelbė lapkričio 20 d. Straipsnyje nurodyta, kad nuo 2023 m. spalio Izraelio kariuomenė nužudė 341 palestiniečių futbolo žaidėją ir mažiausiai 6 Libano futbolininkus, įskaitant moterų nacionalinės komandos atstovę, kuri po oro antskrydžio paniro į komą.
„Šis sąmoningas taikymasis į sportininkus ir platesnę Palestinos futbolo infrastruktūrą yra apgalvotas“, – rašoma tekste, kritikuojant ne tik Izraelį, bet ir FIFA.
Tiesa, nepaaiškinta, kokiais šaltiniais (oficialiais, įrašais socialiniuose tinkluose, klubų pranešimais ar pan.) remiantis gauta tokie duomenys.
Internete taip pat nėra oficialios apibendrintos statistikos, kiek palestiniečių futbolininkų per pastaruosius 13 mėnesių prarado gyvybes.
Ar tikrai jų skaičius yra 341 (kitaip tariant, po 77 kiekvienai dešimčiai tūkstančių žuvusiųjų Gazos Ruože)?
Žuvo net nacionalinės ekipos vadovai
Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija lapkričio 24 d. paskelbė, kad per daugiau nei 13 mėnesių besitęsiantį Izraelio ir „Hamas“ karą šioje palestiniečių teritorijoje žuvo mažiausiai 44 211 žmonių.
Internete esama nemažai informacijos apie Palestinos sporto praradimus nuo Izraelio invazijos į Gazos Ruožą pradžios. Ypač daug jos – apie futbolą, kuris Palestinoje, kaip ir pasaulyje, yra populiariausias sportas. Tačiau duomenys – padriki, dažniau pranešama apie pavienių sportininkų, ypač jei jie buvo žinomesni ar aplinkybės išskirtinės, žūtis.
Ne itin naujais – liepos 26-osios duomenimis, kuriuos pateikė nacionalinis olimpinis komitetas, buvo žuvę maždaug 400 palestiniečių sportininkų. Tarp jų futbolininkų priskaičiuota 245 (įskaitant 69 vaikus). Vien per pirmus du mėnesius gyvybės neteko 55 futbolininkai (ir 30 kitų sportininkų).
Palestinos futbolo asociacijos duomenimis, žuvo 24 šios sporto šakos vadybininkai ir techniniai darbuotojai. Šalies futbolas patyrė ne vien žmogiškų netekčių – per antskrydžius suniokoti stadionai, turėjo užsidaryti įvairūs klubai.
Tarp aukų minimi 23 futbolininkas Ahmedas Daraghmeh, kurį arabų futbolo tinklalapis „Kooora“ įvertino kaip geriausią savo komandos žaidėją (tiesa, jis žuvo ne Gazos Ruože, o buvo nušautas per Izraelio pajėgų reidą Vakarų Krante), Palestinos olimpinės futbolo komandos treneris Hani Al-Masdaras, buvęs futbolininkas, nacionalinės olimpinės komandos generalinis direktorius Hani Al-Masry.
Ne tik FIFA, bet ir Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) išties neskubėjo skelbti pareiškimų, smerkiančių Izraelio ir „Hamas“ karą bei vėliau kilusią humanitarinę krizę.
Priešingai nei buvo elgiamasi su Rusija, 2022-ųjų vasarį pradėjusią plataus masto invaziją į Ukrainą. Pavyzdžiui, jai neleista dalyvauti tais pačiais metais Katare vykusiame pasaulio futbolo čempionate. TOK suspendavo Rusijos olimpinio komiteto narystę, nors tai padaryta tik 2023 m. spalį.
15min verdiktas: trūksta konteksto. Nuo 2023 m. spalio, kai Izraelis pradėjo atakas prieš Gazos Ruožą, reaguodamas į teroristinės organizacijos „Hamas“ išpuolius, iki liepos pabaigos žuvo mažiausiai 245 futbolininkai (arba po maždaug 25 per mėnesį).
Jei proporcija išliko panaši, iki šiol tikrai galėjo žūti 341 ar panašus skaičius palestiniečių futbolininkų (tik ne vien Gazos Ruože, bet ir Vakarų Krante). Tačiau tikslius duomenis karo metu rasti sunku, internete pateikiama tik padrika informacija.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.