Ar tikrai pirmą naujo prezidento Donaldo Trumpo darbo dieną JAV pasitrauks iš PSO?

Donaldui Trumpui žeriant vis naujus pažadus, ką jis ketina nuveikti vos davęs priesaiką, internautai ėmė džiūgauti, kad jau sausį ši šalis pasitrauks iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir baigsis „medicininis fašizmas“. Tai nėra visiška tiesa – nors išrinktasis JAV prezidentas jau buvo pradėjęs šį procesą ankstesnę kadenciją, jis nebūtų lengvai ir greitai įgyvendinamas. PSO priklauso kone 200 valstybių, tad vienos, nors ir svarbios, pasitraukimas jos politikos kardinaliai nepakeistų.
Donaldas Trumpas / ANDREW HARNIK / Getty Images via AFP
Donaldas Trumpas / ANDREW HARNIK / Getty Images via AFP

PSO prognozuoja galą

Šią žinią savaitgalį ėmė skelbti „Facebook“ vartotojai.

„D.Trumpo komanda nori išvesti JAV iš PSO jau sausio mėn. Medicininiam fašizmui kapec?“ – rašė vienas

Jo įrašu pasidalijusi internautė pakomentavo išsamiau: „D.Trumpo komanda nori išvesti JAV iš PSO jau sausio mėn.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Donaldas Trumpas vėl grasina, kad JAV išstos iš PSO, bet pirmą jo darbo dieną tai neįvyks
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Donaldas Trumpas vėl grasina, kad JAV išstos iš PSO, bet pirmą jo darbo dieną tai neįvyks

Dienraštis „Financial Times“ rašo, kad tai būtų katastrofiškas smūgis organizacijai, nes ji netektų didžiausio finansavimo šaltinio, kuriam alternatyvos nėra ir nebus.

„Yra daug žmonių, kurie priklausys D.Trumpo administracijos vidiniam ratui ir kurie nepasitiki PSO bei nori pirmą dieną simboliškai parodyti, kad jie (JAV – red. past.) išeis“, – rašo dienraštis.

Užduotis pirmai darbo dienai?

Naujiena nėra laužta iš piršto. Apie tai tikrai rašė ir „Financial Times“, kurio straipsnio ekrano nuotrauka dalijosi „Facebook“ vartotojai, ir kitos žiniasklaidos priemonės.

„D.Trumpo pereinamojo laikotarpio komanda siekia „dieną Nr. 1“ ištraukti JAV iš PSO. Greitas pasitraukimas panaikintų pagrindinį PSO lėšų šaltinį ir pakenktų jos gebėjimui įveikti ekstremalias situacijas“, – remdamasis ekspertais, įspėjo britų verslo dienraštis.

Pasak jo, išrinktojo prezidento komandos nariai apie tai pranešė ekspertams.

„Amerika paliks didžiulį vakuumą pasaulio sveikatos finansavimo ir lyderystės srityje. Nematau nė vieno, kuris užpildytų šią spragą“, – teigė Džordžtauno universiteto O'Neillo nacionalinės ir pasaulinės sveikatos teisės instituto profesorius Lawrence'as Gostinas.

Jis pridėjo, kad planas pasitraukti „pirmą dieną“ būtų „katastrofiškas“ pasaulio sveikatai.

Kaip priminė „Financial Times“, kova dėl JAV santykių su PSO kilo D.Trumpui į aukščiausius sveikatos priežiūros darbus būsimoje administracijoje paskyrus keletą sąjungininkų, pavyzdžiui, vakcinų skeptiką Robertą F. Kennedy.

Bet L.Gostinas teigė nesąs tikras, kad naujasis prezidentas skubiam pasitraukimui iš PSO teiks tokį pat didelį prioritetą kaip kai kurie jo komandos nariai.

Taip pat skaitykite: Rado „šimtmečio skandalą“: ar tikrai vaikai skiepijami 72 neišbandytomis vakcinomis?

Kilęs triukšmas gali šiek tiek apmalšti ir dėl to, kad šis procesas niekaip neįvyktų per „pirmą dieną“. PSO turi kitų didelių finansuotojų, tad vienos donorės netekimas būtų smūgis, tačiau jos veiklos nesužlugdytų.

Ne kartą melavo apie PSO

D.Trumpas jau seniai grasino JAV pasitraukimu iš organizacijos, kaltindamas agentūrą, kad ji yra Kinijos kontroliuojama, ne kartą skelbęs melagienas apie ją ir net ėmėsi reikiamų žingsnių. 2020 m. gegužės 29 d. jis paskelbė, kad šalis nutrauks santykius su PSO ir už narystę mokamas lėšas nukreips į jos pasaulinius sveikatos prioritetus.

Po gero mėnesio – liepos 6 d. – Vašingtonas oficialiai pranešė JT generaliniam sekretoriui Antonio Guterresui apie ketinimą pasitraukti. iš PSO. Tai įvyko nepraėjus nė keturiems mėnesiams nuo pandemijos pradžios. Tai sutapo su rekordiniu kasdieniu naujų COVID-19 atvejų skaičiaus augimu visame pasaulyje, ypač JAV.

Sveikatos ekspertai pasmerkė šį sprendimą. 750 akademinės bendruomenės, mokslo ir teisės lyderių paragino JAV Kongresą blokuoti prezidento veiksmus.

„Kongresas, teismai ir visuomenė turi galią blokuoti šį neapgalvotą sprendimą, – prestižiniame žurnale „The Lancet“ rašė grupė mokslininkų. – JAV prisijungė prie PSO rezoliucijos, kurią 1948 m. bendrai priėmė abeji Kongreso rūmai.

Šią rezoliuciją administracijos palaikė viena po kitos. Buvęs prezidentas Harry Trumanas aiškiai nurodė rezoliuciją kaip teisinį prisijungimo prie PSO pagrindą.

Dabartinės JAV administracijos vienašališkas veiksmas, kuriuo JT pranešama, kad JAV pasitraukia, pažeidžia JAV įstatymus, nes neturi aiškaus Kongreso pritarimo pasitraukti.

Aukščiausiojo teismo precedentas aiškiai parodė, kad, „kai prezidentas imasi priemonių, nesuderinamų su išreikšta ar numanoma Kongreso valia, jo galia yra žemiausia ataka.“

Pasak mokslininkų, JAV administracijos sprendimas nutraukti ryšius ir PSO finansavimą pažeidžia privalomą 1948 m. Kongreso rezoliucijos sąlygą, kurią reikia įvykdyti, kad JAV galėtų pasitraukti.

Dokumentas įpareigoja JAV sumokėti savo finansinius įsipareigojimus už einamuosius fiskalinius metus. Kadangi pasitraukimas negalėjo įvykti iki kitų metų liepos, šalies esą privalo sumokėti PSO įmokas iki 2021-ųjų pabaigos (teksto publikavimo metu tai buvo kiti metai).

Vėlesnis (dabartinis) prezidentas Joe Bidenas, kaip ir buvo žadėjęs, atnaujino santykius su PSO pirmą savo darbo dieną 2021 m. Taigi išstojimo iš PSO procesas niekada nebuvo baigtas.

Ekspertai buvo informuoti, kad šį kartą D.Trumpo komandos nariai nori judėti daug greičiau.

Pasekmės būtų skaudžios ir JAV

Išstojimas iš PSO, anot mokslininkų, turėtų skaudžių pasekmių šalies saugumui, diplomatijai ir įtakai: „PSO turi neprilygstamą pasaulinę aprėptį ir teisėtumą. JAV administracijai būtų sunku atskirti šalį nuo PSO valdymo ir programų.“

Panamerikos sveikatos organizacija (PAHO) yra tarp šešių PSO regioninių biurų, o jos būstinė yra Vašingtone.

JAV taip pat yra dviejų PSO sutarčių šalis: PSO konstitucijos, kuri nustato, kad organizacija yra „vadovaujanti ir koordinuojanti tarptautinės sveikatos institucija“, ir Tarptautinių sveikatos taisyklių, pasirengimo epidemijoms valdymo tvarkos ir atsako.

Tarptautinės sveikatos priežiūros taisyklės yra teisinė priemonė, apibrėžianti valstybių teises ir pareigas valdant konkrečias ekstremalias situacijas, bet kuri vertinama kaip nepakankama pandemijų atveju.

123RF.com nuotr./Koronavirusas
123RF.com nuotr./Koronavirusas

Kaip rašoma „The Lancet“, įvairios JAV institucijos bendradarbiauja su PSO atliekant gyvybiškai svarbų darbą, kuriam nutrūkus būtų pakenkta santykiams ir sveikatos priežiūrai šalyje. Pavyzdžiui, tuo metu itin aktualus buvo vakcinų nuo COVID-19 prieinamumas.

JAV darbuotojai dažnai komandiruojami į PSO arba įtraukiami į reagavimo į protrūkį komandas. Pavyzdžiui, jie galėjo patekti į Uhaną (Kinija), iš kur po pasaulį paplito koronavirusas.

Donorų yra daug

PSO – Jungtinių Tautų (JT) agentūra, atsakinga už pasaulinę visuomenės sveikatą, buvo įkurta 1948 m. Jos būstinė įsikūrusi Ženevoje (Šveicarija).

„Skatinti sveikatą, saugoti pasaulį ir tarnauti pažeidžiamiems“ siekiančiai organizacijai priklauso 194 valstybės. Ji dalyvauja skiepijimo kampanijose, sveikatos kritinėse situacijose ir remia pirminę sveikatos priežiūrą.

PSO finansuojamadviejų pagrindinių šaltinių: narių mokesčių, pagrįstų turtu bei gyventojų skaičiumi, ir savanoriškų įnašų tiksliniams projektams. Nemažą dalį sudaro nepriklausomų partnerių parama.

123RF.com nuotr./Pinigai
123RF.com nuotr./Pinigai

Vašingtonas 2019-aisiais skyrė daugiau nei 400 mln. dolerių (maždaug 360 mln. eurų), tai sudarė 15 proc. organizacijos biudžeto.

Tačiau 2022-2023 m. JAV nebuvo tarp didžiausius savanoriškus įnašus, įskaitant numatytus tiksliniams projektams, skiriančių valstybių.

15min verdiktas: trūksta konteksto. Išrinktojo JAV prezidento D.Trumpo komanda jau įspėjo, esą pačią pirmą jo darbo dieną bus priimtas sprendimas dėl šalies pasitraukimo iš PSO. Bet šis procesas nėra toks paprastas – narystę organizacijoje leidęs įstatymas numato ir tam tikrus įsipareigojimus, kurie šiek tiek užtrunka. Ankstesnę kadenciją D.Trumpas jau buvo paskelbęs apie traukimąsi iš PSO, bet sprendimas taip ir netapo realybe.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų