Ukrainoje veikiantis „Myrotvorets“ oficialioje svetainėje pristatomas kaip „nusikaltimų Ukrainos nacionaliniam saugumui, taikai, žmonijai ir tarptautinei teisei elementų tyrimo nevyriausybinis centras, kurio darbas – teikti informaciją teisėsaugos institucijoms ir specialiosioms tarnyboms apie prorusiškus teroristus, separatistus, samdinius, karo nusikaltėlius ir žudikus.
Netikėtas skandalas
Praėjusią savaitę Ukraina ir jos sąjungininkės sukritikavo popiežių Pranciškų, viename interviu kalbėjusį apie Maskvos sukeltą karą ir sakiusį, kad „stipriausi yra tie, kurie mato situaciją, galvoja apie žmones ir turi drąsos iškelti baltą vėliavą bei derėtis“.
Visuomeninis transliuotojas RTS 87 metų pontifiko paklausė apie Ukrainoje vykstančias diskusijas, ar reikia pasiduoti Rusijos invazijai, ar tai tik įteisintų jėgos galią.
„Manau, kad stipriausi yra tie, kurie mato situaciją, galvoja apie žmones ir turi drąsos iškelti baltą vėliavą bei derėtis“, – pareiškė jis vasario pradžioje duotame interviu.
Kalbėdamas apie karą apskritai, įskaitant „Hamas“ ir Izraelio karą, jis pridūrė: „Derybos niekada nereiškia pasidavimo. Tai drąsa nevesti šalies į savižudybę.“
Daug kas šį jo pareiškimą suprato kaip raginimą Ukrainai pasiduoti, nors Vatikano atstovas Matteo Bruni vėliau pareiškė, kad popiežius Pranciškus neturėjo to omenyje.
Propagandininkų išpūstas burbulas
Netrukus po skandalo rusų žiniasklaidoje ir propagandiniuose kanaluose pasirodė informacijos, neva popiežius buvo įtrauktas į „Myrotvorets“ keliančių grėsmę asmenų sąrašą.
Tekstą lydi paveikslėlis – tariamai ekrano nuotrauka iš „Myrotvorets“ duomenų bazės, kurioje matoma dabartinio Romos popiežiaus, pasaulietišku vardu Jorge Mario Bergoglio, nuotrauka.
Tarp kaltinimų – tariama parama „rusų katalikams“ ir dalyvavimas Rusijos Federacijos nusikaltimuose prieš Ukrainą.
Tačiau ukrainiečių duomenų bazėje, kurioje kaupiama informacija apie tariamus nusikaltimus prieš Ukrainą ir ukrainiečių tautą, informacijos apie popiežių Pranciškų (ar Bergoglio) nėra.
Be to, Kovos su dezinformacija centras prie Ukrainos saugumo ir gynybos tarybos savo oficialiose paskyrose paskelbė paneigimą, kuriame paskleistą „naujieną“ įvertino kaip klastotę ir Rusijos Federacijos provokaciją.
Siekia įkalti pleištą tarp tikinčiųjų
Tokių specialių informacinių operacijų logika gana akivaizdi: religiniai klausimai iš esmės yra labai jautrūs bet kuriai visuomenei.
Be to, popiežius yra nemažos dalies ukrainiečių dvasinis lyderis: Ukrainos graikų katalikų bažnyčia tebėra didžiausia iš visų Rytų katalikų bažnyčių.
Visiškai suprantama, kad Pranciškaus įvardijimas Rusijos bendrininku būtų sukėlęs aštrią neigiamą reakciją tarp Ukrainos katalikų.
Taip pat galima spėti, kad jei daugiau žmonių patikėtų šia melagiena, galėtų įsiplieksti tarpreliginis konfliktas.
15min verdiktas: melas. Informacija apie popiežiaus įtraukimą į Ukrainos duomenų bazę „Myrotvorets“ yra klastotė.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.