Kuo užkliuvo?
Kaip skelbia „Telegram“ kanalas „Shot“ ir opozicinis portalas „The Moscow Times“, Rusijos federalinio saugumo ir kovos su korupcija projekto vadovas Vitalijus Borodinas nusiuntė prašymą Rusijos generalinei prokuratūrai, reikalaudamas, kad JAV Santa Clausu vadinamas Kalėdų Senelis ir su juo siejamas prekės ženklas būtų pripažintas „užsienio agentais“.
Pasak V.Borodino, šį simbolį naudoja daug užsienio bendrovių, įskaitant „Father Christmas Ltd“, kuriai priklauso prekių ženklai „Santa Claus“, „Father Christmas“ ir „Cyber Santa“.
Jo apskaičiavimu, šio prekių ženklo vertė siekia 1,6 trilijono JAV dolerių.
Jaučia pavojų „tradicinėms vertybėms“
Prokremliško aktyvisto teigimu, Kalėdų Senelis ne tik atspindi vakarietiškas vertybes, kurios kenkia tradicinėms rusiškoms vertybėms, bet ir mažina rusiško atitikmens Senio Šalčio (Dedo Morozo) populiarumą.
Dedą Morozą, vaizduojamą kilusį iš Velikij Ustiugo Vologdos srityje, tradiciškai lydi jo anūkė ir pagalbininkė Sneguročka.
Sovietmečiu jis buvo svarbi figūra, įkūnijanti Naujųjų metų dvasią. Tačiau žlugus Sovietų Sąjungai ir paplitus Vakarų kultūrai bei kapitalizmui, Kalėdų Senelis tapo vis labiau pastebimas, ypač reklamoje.
V.Borodinas pareiškė, kad užsienio bendrovės finansuoja Vakaruose populiaraus personažo įvaizdį Rusijoje, siekdamos sunaikinti „tradicines Rusijos vertybes“.
V.Borodinas žinomas dėl nepriklausomos Rusijos žiniasklaidos smerkimo, o prasidėjus karui Ukrainoje jis pradėjo smerkti Rusijos atlikėjus ir aktorius, kurie pasisakė prieš invaziją.
Beje, V.Borodinas nėra vienintelis, turintis tokių siekių.
Anksčiau Briansko srities Dūmos deputatas Michailas Ivanovas paragino Naujųjų metų išvakarėse iš parduotuvių lentynų pašalinti žaislus ir dekoracijas su Kalėdų Seneliu, pakeičiant jį rusišku Seneliu Šalčiu ir Snieguole. Jo nuomone, „kalėdinės“ europietiškos atributikos plitimas kenkia rusų kultūros paveldui.
Kas yra „užsienio agentai“?
Organizacijos ar asmenys, kurie Rusijoje laikomi „užsienio agentais“, turi atskleisti savo finansavimo šaltinius ir atitinkamai žymėti savo medžiagą; kitu atveju jiems gali grėsti bauda.
Pirmieji teisės aktai, kuriuose vartojama sąvoka „užsienio agentas“, buvo priimti 2012 metais ir iš pradžių buvo taikomi tik nevyriausybinėms organizacijoms (NVO).
Vėliau atėjo eilė žiniasklaidos organizacijoms ir pavieniams žurnalistams bei kitiems asmenims, o 2022 metų įstatymu buvo nustatyta plati, visa apimanti sąvoka.
Buvo skiriamos didžiulės baudos: vien Laisvosios Europos radijui (RFE/ RL) nurodyta sumokėti maždaug 16 mln. eurų ekvivalentą.
Vadinamiesiems užsienio agentams taip pat uždrausta eiti valstybines pareigas, gauti Rusijos valstybės paramą, dėstyti valstybinėse institucijose ir kurti turinį nepilnamečiams.
Kraštutiniais atvejais „Memorial“, Žmogaus teisių judėjimas ir fondas „Rinkėjų lyga“ buvo likviduoti dėl įtariamų „šiurkščių ir pasikartojančių“ užsienio agentų ženklinimo reikalavimų pažeidimų.
Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) šiemet nustatė, kad Rusijos įstatymai, kuriais reikalaujama, kad daugelis aktyvistų, žiniasklaidos organizacijų ir asmenų užsiregistruotų kaip „užsienio agentai“, yra savavališki ir pažeidžia žmogaus teises.
15min verdiktas: tiesa. Iniciatyva paskelbti Kalėdų Senelį „užsienio agentu“ tikrai buvo.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.