Ne pirmas melas apie USAID
Šią „naujieną“ kovo 1 d. paskelbė ir viena „Facebook“ vartotoja iš Lietuvos. „USAID žurnalui „Time“ sumokėjo 4 milijonus dolerių, kad Zelenskį paskelbtų „Metų žmogumi“, – paaiškino ji.
Internautė pasidalijo vasario 26 d. socialiniame tinkle „X“ paskelbto įrašo, kuris jau peržiūrėtas 12,9 mln. kartų, ekrano kopija.

„USAID sumokėjo žurnalui „Time“ 4 milijonus dolerių, kad Zelenskį paskelbtų „Metų žmogumi“, – tvirtino šis vyras. – Ar yra kokių nors žiniasklaidos priemonių, kurios nebuvo įtrauktos į USAID darbo užmokestį? <…>
„Politico“, CBS, „Time“, BBC. Jie visi gavo atlyginimą už tai, kad grūdo naratyvą mums į gerklę.“
Taip pat skaitykite: Kare prieš USAID – naujas melas: agentūra neva apmokėjo Chelsea Clinton vestuves
JAV tarptautinio vystymosi agentūrą (USAID) pastaruoju metu atsidūrė dėmesio centre ir paskatino ne vieną melagieną dėl naujojo prezidento Donaldo Trumpo administracijos užmojų išardyti šią užsienio pagalbos instituciją.
Platinamos legendos, esą per ją buvo plaunami pinigai, mokama įžymybėms milijonus už apsilankymą Ukrainoje, net už buvusio šalies vadovo Billo Clintono dukros Chelsea tuoktuves.
Minutės trukmės filmuko, kuriuo pasidalijo minėtas „X“ vartotojas, subtitruose rašoma: „Nuo tada, kai D.Trumpo administracija pradėjo savo darbą, DOGE (Vyriausybės efektyvumo departamentas – red. past.) atrado milžiniškas vyriausybės iššvaistytas pinigų sumas.
2022 m. USAID sumokėjo žurnalui „Time“ 4 mln. dolerių, kad Ukrainos prezidentui V.Zelenskiui būtų suteiktas Metų žmogaus titulas.
2024 m. laikraštis „Politico“ iš USAID gavo per 8 mln.
„Wikileaks“ duomenimis, USAID finansavo daugiau nei 2600 žurnalistų iš 707 žiniasklaidos priemonių ir 279 žiniasklaidos NVO.
D.Trumpas tvirtino, kad USAID ir kitos vyriausybinės agentūros išleido milijardus dolerių demokratams ir jų darbotvarkei remti.
D.Trumpo administracija mano, kad toks pinigų švaistymas kenkia JAV ir kad USAID reikia reformuoti arba visiškai uždaryti.“
Ir pats vaizdo įrašas, ir jame skelbiama informacija yra melagingi.

V.Zelenskis „suaktyvino pasaulį“
DOGE tinklalapyje nėra jokių užuominų, kad USAID mokėjo „Time“ kokius nors pinigus, jau neminint 4 mln. dolerių už tai, kad V.Zelenskis būtų paskelbtas 2022-ųjų Metų žmogumi ir pasirodytų ant viršelio.
Puslapyje USASpending.gov, kur pateikiama informacija apie vyriausybės išlaidas, nėra jokių įrašų apie tokį pervedimą.
Vaizdo įraše matyti JAV dienraščio „New York Post“ ženklas. Bet šis leidinys tyrimo apie tokį mokėjimą neatliko ir nei straipsnio, nei vaizdo įrašo apie 4 mln. dolerių, tariamai pervestų žurnalui, nepublikavo. Tokio klipo nėra nei jo tinklalapyje, nei paskyrose socialiniuose tinkluose „Facebook“ bei „X”.
Dienraščio atstovė spaudai Iva Benson naujienų agentūrai AFP patvirtino, kad vaizdo įrašas netikras. Tą patį teigė ir „Time“ atstovas: „USAID ar kitas subjektas nesumokėjo „Time“, kad V.Zelenskis būtų išrinktas Metų žmogumi, kurį renka tik „Time“ redaktoriai.“
„Time“ anuomet paaiškino, kodėl 2022-ųjų Metų žmogumi išrinko V.Zelenskį. Anot redakcijos, šis pasirinkimas „buvo ryškiausiai įstrigęs atmintyje“. Ukrainos lyderis esą taip suaktyvino pasaulį, kaip buvo nematyta dešimtmečius, nesvarbu, ar mūšiai įkvėpė vilties, ar sukaustė iš baimės.
Žurnalo teigimu, lemtingas buvo V.Zelenskio sprendimas ne bėgti iš Kyjivo, o pasilikti ir sutelkti paramą. „Nuo pirmojo 40 sekundžių įrašo „Instagram“ vasario 25 d., rodančio, kad jo kabinetas ir pilietinė visuomenė yra nepažeista bei savo vietoje, iki kasdienių kalbų, nuotoliniu būdu skaitomų parlamento rūmuose, Pasaulio banke ir „Grammy“ apdovanojimų ceremonijoje, Ukrainos prezidentas buvo visur.
Jo informacinis puolimas pakeitė geopolitinę oro sistemą ir sukėlė veiksmų bangą, apėmusią pasaulį“, – aiškino redakcija.
Pasaulyje, kuris buvo susiskaldęs, tai suvienijo kitus aplink Ukrainą, kurios kai kurie esą net negalėjo rasti žemėlapyje. Jungtinėse Tautose net 141 valstybė pasmerkė Rusijos invaziją. Didžiosios kompanijos ėmė masiškai trauktis iš Rusijos.
Pasipylė finansinė, materialinė, humanitarinė ir karinė parama. Svetimi žmonės priėmė pabėgėlius, restoranai maitino alkanus, gydytojai atskrido padėti sužeistiesiems. Ukrainos vėliava buvo išskleista socialiniuose tinkluose.
„Time“ titulavo ne tik V.Zelenskį, bet ir Ukrainos dvasią, kurią apibrėžė kaip „daugybę asmenų šalyje ir už jos ribų“, prisidėjusių prie kovos su Rusijos invazija.
A.Jermakas „kainavo“ daugiau
Šią melagieną paneigė ir JAV bei Italijos faktų tikrinimo tinklalapiai „Lead Stories“ bei „Open“, portalas „Euronews“.
Tinklalapio techarp.com vertinimu, vaizdo įrašas greičiausiai yra „pigus prasimanymas, naudojant scenarijų, kurį parašė kažkas, kuriam anglų kalba nėra gimtoji, nes jame gausu gramatinių klaidų“.

Klipą galimai įgarsino kažkas, kam anglų kalba yra ne gimtoji ar apskritai dirbtiniu intelektu paremtas balso generatorius, nes balso perdavimas yra monotoniškas ir turi keistų tarimo problemų.
„Atrodo, kad tai – dar vienas melagienų ir propagandos, sukurtos ir / arba propaguojamos Rusijos bei jos prorusiškų vatnikų, pavyzdys“, – įvertinta tinklalapyje.
Panaši melagiena pernai pavasarį buvo platinama apie Ukrainos prezidento administracijos vadovą Andrijus Jermakas, kurį „Time“ paminėjo įtakingiausių pasaulio žmonių 100-uke lyderių kategorijoje.
Socialiniuose tinkluose buvo platinama informacija, esą jis už tokį įvertinimą sumokėjo net 27 mln. dolerių. Tai irgi buvo melas – nė viena iš žinomų žiniasklaidos priemonių, minimų kaip šios informacijos šaltinis (tiriamosios žurnalistikos grupė „Bellingcat“, britų visuomeninis transliuotojas BBC), nieko panašaus neskelbė.
Taip pat skaitykite: 27 mln. dolerių vertės melas: esą tiek A.Jermakui kainavo „Time“ įtakingiausiojo titulas
Socialiniuose tinkluose dažnai pasirodo sufabrikuotų įrašų, kurie melagingai priskiriami Vakarų žiniasklaidos priemonėms. Jie dažnai kuriami pagal panašų modelį: naudojami žinomų žiniasklaidos priemonių ženklai, kad melaginga informacija sulauktų dėmesio ir atrodytų patikimai. Pasitelkiami archyviniai, bendro pobūdžio vaizdai, surinkti iš skirtingų įrašų, informacija pateikiama raštu, o vietoj „žurnalisto“ balso skamba muzika.
15min verdiktas: melas. Priešingai nei skelbiama internete publikuotame vaizdo įraše, žurnalas „Time“ negavo pinigų iš USAID, kad Ukrainos lyderis V.Zelenskis būtų paskelbtas 2022-ųjų Metų žmogumi.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.