„Tiktok“ pasirodžiusiame ir į kitus socialinius tinklus bei prorusiškus naujienų portalus išplitusiame vaizdo įraše ukrainietiškai kalbanti mergina papasakojo apie neva naują Ukrainos Aukščiausiosios Rados priimtą įstatymą.
Ji skundėsi, kad pagal jį visos rusiškus vardus turinčios ukrainietės turės juos pasikeisti į atitikmenis ukrainiečių kalba jau nuo kitų metų sausio 1 dienos.
Pavyzdžiui, visos Tatjanos turės vadintis Horpyniomis.
„Mūsų Aukščiausioji Rada, narkomanai pasiutę, vietoje to, kad baigtų karą, jie keičia vardus“, – piktinosi mergina vaizdo įraše.
Ji taip pat tvirtino, esą nepaklususioms ir nepasikeitusioms vardų moterims bus skiriamos piniginės baudos ir net įkalinimas.
Tai sukėlė tikrą pasipiktinimo bangą komentaruose – moterys ėmė svarstyti, kiek laiko ir pinigų teks iššvaistyti keičiant dokumentus, dalis internautų piktinosi kvailu įstatymu ir ukrainiečiais, kurie „jau nežino ką dar sugalvoti“.
Manipuliacija be įrodymų
Vaizdo įraše išdėstyta informacija visiškai neatitinka tiesos. Mergina vaizdo įraše nepateikė jokių įrodymų savo žodžiams pagrįsti, jokių nuorodų į „įstatymo projektą“, jo „patvirtinimo“ datos ar kitų patikrinamų duomenų.
Ji tik teigė, kad „kažkur“ girdėjo šią informaciją.
Tačiau Aukščiausiosios Rados oficialioje interneto svetainėje nėra jokios informacijos apie tai, kad bent panašus įstatymo projektas būtų kada svarstytas, ar, tuo labiau, priimtas.
Panašu, kad tai dar vienas absurdiškas Rusijos propagandistų bandymas kurstyti priešiškumą Ukrainos visuomenėje, ypač opiais klausimais, susijusiais su kalba ir Ukrainos vietovardžių rusifikavimu.
Ukrainiečių kalba ir šalies istorija nuo pat karo pradžios nuolat atsiduria propagandininkų taikinyje. Pavyzdžiui, buvo tvirtinta, kad Ukrainą neva įkūrė Leninas, o ukrainiečių kalba – dirbtinis konstruktas.
15min verdiktas: melas. Ukrainos Aukščiausioji Rada nepriėmė tokio įstatymo ir niekada net nesvarstė panašaus projekto.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.