Socialiniuose tinkluose ir Rusijos žiniasklaidoje platinamoje žinutėje cituojamas JAV leidinys „Chicago Chronicle“ ir mistinė „Pfizer“ korporacijos Kyjivo padalinio darbuotoja.
„Ukrainoje atliekant tam tikro „Pfizer“ preparato bandymus mirė daugiau kaip 40 vaikų.
Internetinis leidinys „Chicago Chronicle“ citavo „Pfizer“ Kyjivo padalinio darbuotoją Anną Sachno, atsakingą už vaistų importą ir platinimą Ukrainoje, kuri internete paskelbė vaizdo įrašų seriją, ir teigė, kad ją šokiravo tai, jog atliekant bandymus buvo nepaisoma nustatytų standartų, nes „Pfizer“ paprastai bandymus atlieka griežtai laikydamasi tarptautinės praktikos“, – tvirtinama melagienoje.
Ši melagieną nuo pat vasario pradžios ėmė platinti daugybė Kremliaus propagandos šaltinių. Žinutės apie neva nuo vakcinų mirusius 40 vaikų publikavo portalai newdaynews.ru, smotrim.ru, dnr-pravda.ru, vesti.ru, bloknot.ru.
Prorusiškas portalas news-kiev.ru net publikavo tariamos mokslininkės kreipimąsi į socialinių tinklų vartotojus.
Tą pačią dieną, kaip ir šis įrašas, portale „The Chicago Chronicle“ pasirodė straipsnis, kuriame teigiama, kad „Pfizer“ Kyjivo padalinio darbuotoja Anna Sakhno neseniai atskleidė bendrovės vykdomą slaptą klinikinį tyrimą, apie kurį žinojo tik „Pfizer“ ir Ukrainos Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojai.
Teigiama, kad atliekant šį tyrimą buvo šiurkščiai pažeisti medicinos ir etikos standartai, dėl jo mirė daugiau kaip 40 Ukrainos vaikų.
Teigiama, kad „Pfizer“ buvo suteikta tiesioginė prieiga prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenų, o tai esą rodo giliai įsišaknijusius bendrovės ir Ukrainos sveikatos priežiūros sistemos ryšius.
Publikacijoje teigiama, kad A.Sakhno atskleidė eksperimentą savo „TikTok“ kanale.
Paslaptinga apsišaukėlė ir prieš šimtmetį uždarytas laikraštis
Pirminiu melagienos šaltiniu tapo būtent šis, neva „Pfizer“ mokslininkės, prisistatančios Anna Sakhno, įrašas socialiniame tinkle „Tiktok“.
Jame veidą medicinine kauke bei laboratoriniais akiniais prisidengusi moteris tvirtina, kad 2023 m. gruodį Kyjivo ligoninėse buvo atliekami tyrimai, be pacientų ar slaugytojų žinios, suleidžiant tai, kas buvo laikoma gripo vakcina.
Moteris įraše teigia, kad tai buvo eksperimentinė COVID-19 vakcina vaikams, pavadinta C6160b.
Ji tvirtina, neva nepaisant to, jog kelis pacientus ištiko krūtinės skausmas ir karščiavimas, o mirtingumas siekė 4 proc. ir 2 proc. hospitalizacijos atvejų, „Pfizer“ surengė antrąjį bandymų etapą ir dabar atlieka trečiąjį.
Pasak jos, tariamas eksperimentas buvo atliktas su prezidento Volodymyro Zelenskio žinia.
Visai netrukus po to šis įrašas iš socialinio tinklo „Tiktok“ buvo pašalintas, tačiau internete dar galima aptikti jo kopijų.
Prie melagienos sklaidos prisidėjęs „The Chicago Chronicle“ portalas taip pat šiuo metu nepasiekiamas.
Tikėtina, kad sukčiai, siekdami kuo įtikinamiau pateikti melagieną pasinaudojo JAV Čikagos valstijoje nuo 1895 metų leistu laikraščiu „The Chicago Chronicle“, tačiau jo jau seniai nebėra – apie nutraukiamą veiklą redakcija paskelbė dar 1907 metais.
Kompanijoje nedirbo
Bendrovės „Pfizer“ atstovas faktų tikrintojams iš „Logically facts“ patvirtino, kad vaizdo įraše minima A.Sakhno nėra bendrovės „Pfizer“ darbuotoja, vaizdo įraše minima „vakcina vaikams“ yra išgalvota.
Atstovas taip pat teigė, kad „Pfizer“ Kyjive nevykdo mokslinių tyrimų, ir pridūrė, kad prasidėjus karui Ukrainoje bendrovė priėmė sprendimą sustabdyti naujų dalyvių priėmimą į klinikinių tyrimų programas.
JAV nacionalinėje medicinos bibliotekoje, kurioje galima ieškoti klinikinių tyrimų iš viso pasaulio, nėra jokių nuorodų į Ukrainoje atliekamus tyrimus.
Klinikinių tyrimų bibliotekoje clinicaltrials.gov, kurioje kaupiami duomenys iš viso pasaulio, pagal atitinkamų filtrų paiešką nėra jokios informacijos apie Ukrainoje vykdomus tyrimus.
15min taip pat nepavyko ir kitur aptikti kokių nors duomenų apie vakciną C6160b.
Propagandos lauke – nieko naujo
Melagienos apie tai, kad Ukrainoje neva veikia JAV įkurtos slaptos biolaboratorijos, aktyviai platinamos internete nuo karo pradžios.
Ankstų 2022 metų vasario 24 dienos rytą, kuomet Rusija užpuolė Ukrainą, socialiniame tinkle X (tuomet „Twitter“) ėmė žaibiškai populiarėti grotažymė #USBiolabs (liet. JAV biolaboratorijos).
Bandydami pateisinti Rusijos karinę invaziją į Ukrainą, dezinformacijos skleidėjai ėmė tvirtinti, kad šis karas – „nėra prieš Ukrainą, o prieš JAV dislokuotus biologinius ginklus, kuriais bus siekiama išnaikinti rusus“.
Esą šiose laboratorijose buvo gaminami mirtini biologiniai ginklai, įskaitant ir COVID-19 virusą.
Dezinformacija iki šiol gana aktyviai platinama, ji apima ir teiginius apie JAV karinius eksperimentus su žmonėmis Ukrainoje ir medicinos bendrovių „Pfizer“ ir „Moderna“ dalyvavimą JAV „karinėse-biologinėse programose“.
Plačiau apie tai skaitykite: Rusijos troliai skleidžia dezinformaciją apie biologinius ginklus Ukrainoje
15min verdiktas: melas. Nėra įrodymų, kad per „Pfizer“ vakcinos tyrimą Ukrainoje mirė 40 vaikų. Bendrovėje nedirba Anna Sachno prisistatanti moteris. Be to, „Pfizer“ Ukrainoje nevykdo klinikinių tyrimų su vaikais.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.