Suplanavo Ukrainos tarnybos?
Socialiniuose tinkluose dalijamasi žinia, esą buvo sulaikytas rusas, tariamai Ukrainos saugumo tarnybų nurodymu surengęs teroro aktą, kad nužudytų šį televizijos laidų vedėją.
„Įtariamas teroro akto rengimu sulaikytas iš Podolsko kilęs rusas, kuris, vykdydamas Ukrainos valstybinės žvalgybos tarnybos nurodymus, turėjo susprogdinti automobilį, kuriuo važiavo populiarus amerikiečių žurnalistas Tuckeris Carlsonas.
Žinoma, kad vyras turėjo padėti sprogstamąjį įtaisą po automobiliu, kuris stovėjo viešbučio „Four Seasons“, kuriame Tuckeris Carlsonas buvo apsistojęs vasario 1-8 dienomis viešėdamas Rusijoje, požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje“, – atpasakojo vienas informacija pasidalijęs „Facebook“ vartotojas.
Įtariamasis esą buvo sulaikytas pasirengimo metu ir nespėjo įvykdyti planuoto išpuolio. Jis tariamai pripažino ketinęs tai padaryti. Vyras neva buvo užverbuotas Ukrainos vyriausiosios žvalgybos, o už sėkmingą užduoties įvykdymą jam buvę pažadėti 4 tūkst. JAV dolerių.
Cituotas vyras savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo ir vaizdo įrašu, kuriame neva matomas įtariamasis, atskleidžiantis šį pasikėsinimo į T.Carlsono gyvybę planą.
Nėra patikimų šaltinių
Vaizdo įraše matomas asmuo prisistato Piotru Aleksejevičiumi Vasiljevu, tačiau įvedus jo vardą į paieškos laukelį nepavyko rasti jokių patikimų šaltinių, kurie būtų pranešę apie šį pasikėsinimą į T.Carlsono gyvybę.
Nors nėra aišku, kas buvo pirminis šaltinis, paskelbęs šią „naujieną“, bene daugiausiai tariamų įrodymų pateikė „The Intel Drop“ svetainė, kuri ir anksčiau buvo publikavusi įvairias melagienas.
Jų publikuotame pranešime matomas ir nuotraukų koliažas, kuriame neva pavaizduotas, kaip galima suprasti, savadarbis sprogstamasis įrenginys, kuriuo buvo planuota nužudyti žurnalistą, požeminė aikštelė ir pats T.Carlsonas, stovintis šalia automobilio.
Bet šiame pranešime necituojamos jokios teisėsaugos institucijos. Vienintelis šaltinis – vaizdo įraše matomas vyras. Klipas atkeliavo iš „YouTube“ kanalo pavadinimu „Kova su terorizmu“. Jame galima rasti vos 11 įrašų, kuriuose matomi tariami suėmimai arba nusikaltėlių išpažintys. Be to, visi jie, išskyrus vieną, buvo publikuoti vasario 25 d.
Dėl to panašu, kad šis kanalas buvo sukurtas visai neseniai, o kiti vaizdo įrašai publikuoti vien tam, kad kanalas atrodytų patikimiau.
Tik pripažino darbą Kremliaus naudai
Kai T.Carlsonas prabilo apie savo interviu su V.Putinu, socialinėje erdvėje ėmė plisti ne viena melagiena, esą žurnalistas atsidūrė Ukrainos vyriausybės „taikinių sąraše“. Šis teiginys viešumoje pasirodė, nes T.Carlsono paminėta interneto svetainėje pavadinimu „Myrotvorets“.
Čia nurodoma, kad tai yra „nevyriausybinis nusikaltimų Ukrainos nacionaliniam saugumui, taikai, žmonijai ir tarptautinei teisei elementų tyrimo centras“. Svetainėje teigiama, kad jie teikia informaciją teisėsaugos ir specialiosioms tarnyboms apie prorusiškus teroristus, separatistus, samdinius, karo nusikaltėlius ir žudikus.
Kaip nurodo naujienų agentūra „The Associated Press“, T.Carlsonas į svetainės duomenų bazę įtrauktas mažiausiai nuo 2023 m. birželio mėn., dar likus keliems mėnesiams iki jo kelionės į Maskvą.
Naujausioje įrašo versijoje matoma jo nuotrauka ir biografija. Jis pavadintas „Rusijos okupantų ir teroristų pagalbininku“ bei „antiukrainietišku propagandininku“, kuris išreiškė „viešą paramą Rusijos agresijai ir Ukrainos piliečių žudymui“.
Paklausta, ar yra tikimybė, kad T.Carlsonas įtrauktas į kokį nors „taikinių sąrašą“, Harvardo universiteto Ukrainos tyrimų instituto Temerio šiuolaikinės Ukrainos programos direktorė Emily Channell-Justice AP atsakė: „Ne. Kategoriškai ne“.
Ji taip pat patikino, kad šio tinklalapio kūrėjai nėra Ukrainos vyriausybės padalinys.
„Myrotrovec“ yra nepriklausoma tyrimų organizacija, kuri iš esmės identifikuoja žmones, galinčius kelti pavojų Ukrainos valstybei ir jos gebėjimui egzistuoti. Tad viskas, ką šis įrašas daro, iš esmės yra teiginys, kad T.Carlsonas atlieka informacinį darbą Kremliaus naudai“, – teigė ji.
15min verdiktas: melas. Patikimų pranešimų apie tai, jog buvo pasikėsinta į žurnalisto T.Carlsono gyvybę, nėra. Visos apie tai skelbiamos naujienos remiasi vos vienu įtartinu vaizdo klipu, kuris nieko neįrodo. Jame matomo vyro taip pat nepavyko identifikuoti.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.