Du sraigtasparniai arba keturi
Vaizdo įrašu, kuriame neva matomi „Hamas“ pajėgų numušti Izraelio koviniai sraigtasparniai, socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Twitter“ ėmė dalytis kai kurie interneto vartotojai iš Indijos ir Turkijos. Prie jų pridėti aprašymai hindi ir turkų kalbomis.
„Tokių scenų Palestinoje dar niekada nematėte. Palestiniečių „Haryat“ kovotojai Gazos Ruože numušė 4 Izraelio karo sraigtasparnius ir nustebino pasaulį savo pasirengimu...“ – teigiama viename iš jų indiškai.
„Akimirka, kai nukrito 2 sraigtasparniai, priklausantys Izraeliui“, – rašoma kitame turkiškai.
Kai kuriuose aprašuose teigiama, kad buvo pašauti keturi sraigtasparniai, kituose – kad du.
Klipas iš vaizdo žaidimo
Šis vaizdo klipas paimtas iš vaizdo žaidimo „Arma 3“ ir jame nėra matomi tikri vaizdai iš Izraelyje vykstančių susišaudymų.
Tą patį vaizdo įrašą galima rasti „YouTube“ platformoje. Vienas vartotojas juo pasidalijo spalio 3-iąją – keturios dienos prieš konflikto pradžią. Įrašas turi žymą „Arma 3“, pavadinime taip pat nurodytas šis pavadinimas.
Aprašyme nurodyta, kad vaizdo medžiaga neatspindi tikrovės ir tai tėra simuliacija.
Prie įrašo temų galima rasti ir nuorodą į vaizdo žaidimą „Arma 3“. Šio vartotojo kanale esama ir daugiau panašių vaizdo klipų, kuriuose nurodyta, jog tai tik simuliacija. Vartotojas savo kanale dažnai dalinasi trumpais klipais iš šio vaizdo žaidimo.
„Arma 3“ yra simuliacinis šaudyklės vaizdo žaidimas. Jo oficialiame aprašyme teigiama: „Patirkite tikrą kovinį žaidimą didžiulėje karinėje smėlio dėžėje.
Tai yra geriausias karinis žaidimas asmeniniams kompiuteriams, kuriame rasite daugybę įvairių vieno ir kelių žaidėjų žaidimų, daugiau nei 20 transporto priemonių ir 40 ginklų bei neribotas turinio kūrimo galimybes. Autentiškas, įvairus, atviras – „Arma 3” siunčia jus į karą.“
Šeštadienį prasidėjusių „Hamas“ atakų metu Izraelyje jau žuvo mažiausiai 900 žmonių, skaičiuojami tūkstančiai sužeistųjų.
15min verdiktas: melas. Vaizdo įraše neužfiksuoti numušami Izraelio sraigtasparniai. Tai yra sukurti kadrai iš kompiuterinio žaidimo.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.