Kiaušinių kainų augimą JAV lėmė paukščių gripo protrūkis, dėl kurio buvo sunaikinta milijonai vištų dedeklių.
Vien tik 2024 m. pabaigoje buvo paskersta daugiau kaip 20 mln. vištų, o tai smarkiai sutrikdė tiekimo grandines. Net ekologiškų ir narvuose neauginamų vištų kiaušinių kainos smarkiai išaugo, todėl kadaise buvusi pigi pagrindinė prekė gerokai pabrango.
Vidutinė tuzino A klasės didelių kiaušinių kaina sausio mėn. išaugo iki 4,95 JAV dolerio (gruodžio mėn. – 4,15 JAV dolerio). Lyginant su praėjusiais metais, kiaušinių kainos šoktelėjo 53 proc., kai tuo tarpu bendras maisto produktų kainų augimas tesiekė vos 2,5 proc.
JAV kiaušinių kainoms iškopus į rekordines aukštumas, dalis pardavėjų ir parduotuvių priversti prekybą riboti iki poros pakuočių į rankas. Meniu teko peržiūrėti ir restoranams bei tradicinėms JAV užkandinėms.
Susitarimo neatsisakė
Susitarimas dėl Ukrainos naudingųjų išteklių, kuris turėjo tapti žingsniu į priekį siekiant baigti karą Ukrainoje, žlugo penktadienį po kivirčo su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, įvykusio Ovaliajame kabinete priešais televizijos kameras.
Po Londone įvykusio Europos lyderių susitikimo, kuriame buvo suvienytos jėgos dėl paramos Kyjivui, įsipareigota didinti gynybos išlaidas ir sudaryti koaliciją, užtikrinsiančią galimos taikos Ukrainoje įgyvendinimą, Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Ukraina yra pasirengusi pasirašyti su Jungtinėmis Valstijomis susitarimą dėl naudingųjų iškasenų.
Savaitės pradžioje Donaldo Trumpo administracija sustabdė JAV karinę paramą Ukrainai, įskaitant ir tą, kuri yra palikusi Ameriką, bet dar nekirto Rusijos invazijai besipriešinančios šalies sienos.
Vašingtonas taip pat pranešė sustabdęs dalijimąsi žvalgybine informacija su Kyjivu.
Pokštas virto naujiena
Vasario 15 dieną portale „The Washington Post“ pasirodė publikacija „Ukraina atmeta pirminį D.Trumpo prašymą suteikti pusę jos naudingųjų iškasenų“.
Joje net keli savo vardų viešinti nepanorę šalies aukšto rango pareigūnai kalbėjo apie tai, dėl ko Ukraina atsisakė pasirašyti pirminį sutarties variantą, kurį daugelis politologų įvardijo kaip drakonišką ir nepalankų besiginančiai šaliai.
Vienas pareigūnų, kalbėdaas su žurnalistais pajuokavo apie šalies pasirengimą tęsti derybas ir pasirengimą išsaugoti karinę paramą.
„Aukšto rango Ukrainos pareigūnas juokavo, kad šalies vadovybė yra pasirengusi apsvarstyti beveik bet kokias priemones, kad išsaugotų JAV pagalbą, įskaitant, pasak pareigūno, masinį ukrainietiškų kiaušinių tiekimą. Šalyje yra jų perteklius, o vadovybė žino apie smarkiai išaugusias kainas Jungtinėse Valstijose" , – rašoma tekste.
Tačiau Rusijos žiniasklaidoje platinamose publikacijose buvo tyčia praleista vieta apie pokštą – imta tvirtinti esą tai oficialus Ukrainos pasiūlymas ir šaipytis iš jo.
Jau netrukus ši istorija ėmė plisti socialiniuose tinkluose – pasirodė pranešimų, esą Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputatas, Žemės ūkio politikos komiteto narys Dmytro Solomčiukas siūlė kiaušinius iškeisti į priešlėktuvinės gynybos sistemas „Patriot“.
Tačiau tai irgi buvo pokštas. Socialiniuose tinkluose platinama ištrauka iš jo interviu, duoto vasario viduryje.
Jame žurnalistė paklausė D.Solomčiuko: „Norėjau pasiteirauti dėl galimybės, kad ukrainietiški kiaušiniai patektų į Amerikos rinką. Jungtinėse Valstijose šiuo metu plinta paukščių gripas, o, kaip rašo Amerikos žiniasklaida, eilės prie fermų, kuriose dar liko vištų, driekiasi kilometrais – ypač Kalifornijoje. Kai kurie interneto vartotojai net juokauja, kad galėtume mainyti kiaušinius į „Patriot“ sistemas.“
Prieš atsakydamas, jis šypsodamasis pasitikslino: „Turite omenyje, kad kiaušiniai galėtų pakeisti retąsias iškasenas?“
„Kodėl gi ir ne?“ – šypsodamasi atsakė laidos vedėja.
„Kokie šansai, kad ukrainietiški kiaušiniai galėtų patekti į JAV rinką? Juk mes visada buvome vieni didžiausių kiaušinių gamintojų pasaulyje. Po plataus masto invazijos buvo sunaikintas Čornobajivkos fabrikas – didžiausias cechas Europoje, nukentėjo ir kiti. Nors žemės ūkio sektorius atsigauna. Mes jau eksportuojame kiaušinius į Europos ir kitas šalis. Jei Amerika reikštų poreikį, esu tikras, kad mūsų ūkininkai sureaguotų ir padėtų.
O jei mainais už „Patriot“ sistemas – mūsų vištos pradėtų dėti kiaušinius dvigubai ar trigubai greičiau! Yra tam tikrų technologijų – galima keisti pašarus, leisti specialią muziką... Mūsų ūkininkai pasiruošę viskam!“, – kalbėjo valdininkas.
Surimtėjęs jis pridūrė, kad būtų galima svarstyti apie kiaušinių eksportą, jei JAV priimtų sprendimą netaikyti muitų šiam produktui. Tačiau klausimas, kad kiaušiniai galėtų pakeisti retąsias iškasenas viso interviu metu rimtai svarstomas nebuvo.
15min verdiktas: trūksta konteksto. Kai kurie internautai pokštą pateikia kaip tikrą naujieną.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.