Kadenciją baigiantis JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) sakė, kad Vašingtonas ir Jerevanas įsteigė „strateginės partnerystės komisiją“, ieškosiančią būdų, kaip stiprinti ryšius įvairiose srityse, įskaitant gynybą, ekonomiką ir demokratiją.
JAV „bendradarbiauja su Armėnija saugumo ir gynybos srityje, ypač siekdamos paremti jos pastangas įtvirtinti nepriklausomybę ir suverenitetą savo teritorijoje“, teigė A. Blinkenas per sutarties pasirašymo su Armėnijos užsienio reikalų ministru Araratu Mirzojanu ceremoniją.
„Mes tampame vis stipresniais partneriais, ir manau, kad tai naudinga abiem mūsų šalims, taip pat regionui ir už jo ribų“, – nurodė JAV valstybės sekretorius.
Į Armėniją taip pat planuojama nusiųsti JAV komandą, padėsiančią įgyti žinių sienų apsaugos srityje.
Skelbiama, kad Vašingtonas pradės derybas su Jerevanu dėl bendradarbiavimo civilinės branduolinės energetikos srityje. Armėnija taip pat prisijungs prie ilgalaikės JAV vadovaujamos koalicijos prieš džihadistų grupuotę „Islamo valstybė“ (IS).
Pernai vasarį Armėnija sustabdė savo narystę Maskvos dominuojamoje Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijoje (KSSO), teigdama, jog ši neįvykdė savo funkcijų šalies atžvilgiu.
Įtampa tarp Maskvos ir Jerevano tvyro nuo 2023 metų rugsėjo, kai Rusijos taikdariai neįsikišo Azerbaidžanui surengus staigų karinį puolimą prieš etninius armėnus Kalnų Karabache.
Baku per žaibišką vienos dienos puolimą, privertusį išvykti visus ten gyvenusius armėnus – daugiau kaip 100 tūkst. žmonių, – iš etninių armėnų separatistų atkovojo šį kalnuotą anklavą.
A. Blinkenas anksčiau bandė tarpininkauti sudarant ilgalaikį taikos susitarimą tarp Jerevano ir Baku.
A. Mirzojanas palankiai įvertino JAV valstybės sekretorius pastangas ir pridūrė, kad Armėnija vis dar siekia taikos susitarimo.
„Manome, kad stabilus ir klestintis Pietų Kaukazas atitinka visų regiono veikėjų ir platesnės tarptautinės bendruomenės interesus“, – nurodė A. Mirzojanas.