15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti

Artėjant rinkimams Katalonijoje tvarką atkurti žada E.Macrono stiliaus kandidatė

Gruodžio 21 dieną Katalonijoje vyks regioniniai rinkimai, galintys padėti išspręsti pastarųjų mėnesių krizę. Juose dalyvaujanti centro dešiniųjų partijos „Ciutadans“ kandidatė į regiono prezidento postą Ines Arrimadas nusiteikusi ryžtingai: „Tie, kurie mus atvedė į šią netvarką, nėra tie, kurie mus iš jos ištrauks“, rašo „The Guardian“.
Ines Arrimadas
Ines Arrimadas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kai Emmanuelis Macronas nugalėjo Prancūzijos prezidento rinkimuose, I.Arrimadas džiaugėsi „liberalaus, centristo ir proeuropietiško“ kandidato pergale. Jei apklausų rezultatai nemeluoja, I.Arrimadas kitą mėnesį gali tapti E.Macrono stiliaus vyriausybės Katalonijoje lydere.

36 metų amžiaus I.Arrimadas, šiuo metu esanti ir vienintelė moteris kandidatė į regiono prezidento postą, gali prisiimti laurus už partijos „Ciutadans“ iškilimą. Partija išpopuliarėjo po to, kai Madridas atstatydino ankstesnę administraciją ir regione įvedė tiesioginį valdymą.

Iškalbinga kandidatė patinka prieš nepriklausomybę pasisakančiai Katalonijos populiacijos daliai. Panašu, kad jos dėka „Ciutadans“ susišluos balsus tiek iš dešiniojo sparno „Liaudies partijos“ (PP), tiek iš socialistų.

Kritikai teigia, kad „Ciutadans“ tėra jaunesnė PP versija, kurios politika mažiau apibrėžta. Vis dėlto partija save lygina su E.Macrono judėjimu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas

„Ispanijoje negalime atsikratyti įsitikinimo, kad turi būti arba politinėje kairėje, arba dešinėje, – sakė I.Arrimadas. – Kai atsiranda liberali, centristinė ir progresyvi partija, kokios egzistuoja ir kitose šalyse, pavyzdžiui, Macrono (partija – red.) Prancūzijoje, jie nežino, į kuriuos rėmus mus įstatyti, nes tie rėmai yra tik du.“

Naujausių apklausų duomenimis, už ir prieš Katalonijos nepriklausomybę pasisakančias partijas palaiko labai panašus rinkėjų skaičius.

„Ciutadans“ tik vienu procentu atsilieka nuo kairiųjų „Esquerra Republicana“ partijos, kurios lyderis Oriolas Junqueras šiuo metu yra kalėjime – jam pateikti kaltinimai maištu.

Minėtas partijas palaiko maždaug po 25 proc. rinkėjų, o už nušalinto prezidento Carleso Puigdemont'o partiją „Catalunya en Comu“ ruošiasi balsuoti 13 proc. balso teisę turinčių katalonų. Ją lenkia ir prieš regiono nepriklausomybę pasisakantys socialistai.

Patrauklūs pažadai

Kai dveji rinkimai iš eilės Ispanijoje lėmė „pakibusį parlamentą“ (kai nė viena iš partijų neturi daugumos ir formuojama koalicinė vyriausybė – red.), „Ciutadans“ sutiko paremti Mariano Rajoy PP mažumos vyriausybę.

I.Arrimadas partija griežtai pasisako prieš politinę korupciją, o tokie kaltinimai pateikti apie 900 PP narių, įskaitant buvusius vyriausybės ministrus.

„Scanpix“/AP nuotr./Mariano Rajoy
„Scanpix“/AP nuotr./Mariano Rajoy

„Mes nesudarėme vyriausybės su PP todėl, kad ji korumpuota, – teigė I.Arrimadas. – Mes sutikome juos palaikyti tik tuo atveju, jei jie imsis priemonių, skirtų panaikinti korupciją.“

I.Arrimadas: „Mes nesudarėme vyriausybės su PP todėl, kad ji korumpuota. Mes sutikome juos palaikyti tik tuo atveju, jei jie imsis priemonių, skirtų panaikinti korupciją.“

Pastaruosius septynerius metus Katalonija neturėjo normalios regioninės vyriausybės, kadangi valdančiosios koalicijos daugiausia energijos skirdavo nepriklausomybės kampanijai.

Tapusi regiono prezidente, I.Arrimadas žada pirmąsias šimtą dienų skirti šio proceso panaikinimui.

„Pirmąsias 100 valdymo dienų socialinės sanglaudos klausimas bus esminis. Mums reikia plano, skirto susigrąžinti verslą – ir kuo greičiau, tuo geriau, antraip jis niekada negrįš. Taip jau nutiko Kvebeke.

Visus pinigus, kurie šiuo metu yra leidžiami nepriklausomybės propagandai, turime skirti sveikatos apsaugai ir kitoms socialinėms paslaugoms. Mums reikia pakeisti vyriausybės išlaidų prioritetus. Ligi šiol pinigai buvo leidžiami Katalonijos ambasadoms, kelionėms į užsienį, televizijai. Visa tai – propagandos tikslais“, – tikina I.Arrimadas.

Anot politikės, ne mažiau svarbus prioritetas – mokyklose pagerinti anglų kalbos mokymo kokybę.

Neturi kataloniškų šaknų

I.Arrimadas gimė Pietų Ispanijoje įsikūrusiame Cheres de la Fronteros mieste, ji Katalonijoje gyveno tik pastarąjį dešimtmetį. „Neslepiu savo kilmės, ja labai didžiuojuosi. Labai kataloniška turėti šaknų kitose Ispanijos ar pasaulio vietose. Realybė yra tokia: jaučiuosi katalone, tačiau mano tėvai yra kilę iš kitos Ispanijos vietos. Tai – labai kataloniška“, – tikina politikė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ines Arrimadas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ines Arrimadas

Nors tokie pareiškimai skamba patraukliai milijonams ispanų kilmės katalonų, kiti nepraleido progos I.Arrimadas patraukti per dantį. „Ciutadans“ atstovei pasakius, kad dar ketveri nepriklausomybės proceso metai būtų tikra katastrofa, buvusi Katalonijos parlamento narė atšovė: „Kodėl tuomet negrįžti į Kadisą?“

Kai praeitą mėnesį Katalonijoje buvo įvestas tiesioginis valdymas, o C.Puigdemont'o vyriausybės nariai atsidūrė už grotų arba pabėgo į užsienį, kiti nepriklausomybės judėjimo lyderiai sušvelnino griežtą poziciją, atmetė vienašališkumą ir pasiūlė vesti dialogą. Vis dėlto I.Arrimadas tikina, kad rinkėjai neturėtų jais patikėti.

„Separatistų partijos neturi ką pasiūlyti, – teigė ji. – Nesileiskite apgaunami to, ką jie sako dabar. Jei jie sugrįš į vyriausybę, elgsis taip pat, kaip ir anksčiau. Dabar jie mato, kad gali laimėti sušvelnindami savo žinutę ir negąsdindami žmonių.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Carlesas Puigdemont'as
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Carlesas Puigdemont'as

„Ar kas nors tiki, kad jie vėl pradėjo tikėti konstitucija ir įstatymais? Po šešerių ar septynerių proceso metų jie neturi parodyti nieko teigiamo – kompanijos paliko (Kataloniją – red.), turizmas smuko, lėčiau kuriamos darbo vietos. Tai buvo katastrofa. Tie, kurie mus atvedė į šią netvarką, nėra tie, kurie mus iš jos ištrauks“, – mano I.Arrimadas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų