Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Artėjantis Katalonijos referendumas neramina ispanus: „Jie nori sužlugdyti valstybę“

Atsiskirti nuo Ispanijos siekiantys katalonai užėmė daugelį mokyklų, kuriose ketinama įkurti balsavimo apylinkes, ir yra pasiryžę sekmadienį surengti Madrido uždraustą referendumą dėl savo regiono nepriklausomybės.
Protestas Barselonoje
Protestas Barselonoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Šiuo itin intensyviu ir emocijų kupinų momentu jaučiame, kad tai, ką kadaise laikėme tik svajone, yra pasiekiama,“ – užbaigdamas nepriklausomybės referendumo kampaniją penktadienio vakarą džiūgaujančiai šalininkų miniai pareiškė Katalonijos lyderis Carlesas Puigdemont'as.

Visiškai kitokį vaizdą buvo galima išvysti gretimame Ljobregato l’Hospitaleto mieste, kur apie 2 tūkst. atsiskyrimo priešininkų susirinko į mitingą didelėje konferencijų salėje, surengtą prieš Katalonijos atsiskyrimą griežtai nusistačiusios partijos „Ciudadanos“ („Piliečiai“).

Referendumas dėl nepriklausomybės sukėlė daug aistrų šiame turtingame šiaurės rytų Ispanijos regione, generuojančiame penktadalį šalies bendrojo vidaus produkto. Dėl Katalonijos lyderių ir centrinės valdžios priešpriešos Ispaniją apėmė viena rimčiausių politinių krizių nuo diktatoriaus generolo Francisco Franco diktatūros pabaigos prieš keturis dešimtmečius.

Patys katalonai taip pat yra susiskaldę dėl nepriklausomybės, tačiau didelė dauguma norėtų, kad jiems būtų leista išspręsti šį klausimą teisėto referendumo keliu.

„Niekas nepateisina tokios pagrindinės teisės kaip teisė balsuoti pažeidimo,“ – sakė 29-erių dramos studentas Omaras Sanchisas, vienas iš Barselonos „Collaso i Gil“ mokyklą užėmusių žmonių.

Madrido valdžia yra nurodžiusi policijai imtis priemonių, kad plebiscitas, kurį teismai paskelbė prieštaraujančiu konstitucijai, neįvyktų.

Policija pastarosiomis dienomis konfiskavo referendumo organizavimui reikalingos medžiagos, pavyzdžiui, balsalapių, o prokurorai nurodė uždaryti su referendumu susijusius tinklalapius ir sulaikyti pagrindinius plebiscito organizatorių komandos narius.

Teismas trečiadienį nurodė policijai neleisti naudoti visuomeninių pastatų ir vietų balsavimui „rengti ir organizuoti“.

Ūkininkai ir ugniagesiai

Vis dėlto referendumo šalininkai susitelkė. Penktadienį Barselonos gatvėmis pravažiavo traktoriai; ant kai kurių plevėsavo „estelada“, Katalonijos separatistų vėliava su balta žvaigžde mėlyname trikampyje ir raudonomis bei geltonomis juostomis.

Ūkininkai ir ugniagesiai pažadėjo saugoti balsavimo apylinkes.

Pasibaigus penktadienio pamokoms nedidelė grupė aktyvistų, tarp jų – tėvai su vaikais, nusprendė taikiai užimti kelias Barselonos mokyklose, kur turėtų būti surengtas balsavimas.

Panašu, kad balsaviečių užėmimą iš dalies koordinavo „referendumui atvirų mokyklų platforma“.

Iki vidurnakčio vis dar buvo neaišku, kiek tiksliai Barselonos mokyklų yra užimta, tačiau organizatoriai sakė, kad jų – daugybė.

Manoma, kad kitose regiono vietose tau pat perimta daug mokyklų ir kad jų užėmimas tęsis visą savaitgalį. Nepriklausomybės priešininkų mitingo dalyvė Dolores Molero pavadino situaciją „aklaviete“.

„Jie nori sužlugdyti valstybę, Ispaniją ir Kataloniją,“ – sakė 53-ejų sekretorė, atvykusi iš piečiau esančios Taragonos. Ji kalbėjo pasibaigus mitingui, kurio metu plevėsavo Ispanijos ir Europos Sąjungos vėliavos bei „senyera“ – oficiali Katalonijos vėliava su raudonomis bei geltonomis juostomis.

Pavojus „viešajai tvarkai“

Madridas ne kartą įspėjo referendumą padedančius organizuoti žmones pagalvoti apie galimas pasekmes.

Ispanijos švietimo ministerija penktadienį pareiškė, kad Katalonijos mokyklų direktoriai „nebus atleisti nuo atsakomybės“, jeigu bendradarbiaus su referendumo organizatoriais.

Vis dėlto vienos įtakingos nepriklausomybės šalininkų organizacijos – Katalonijos nacionalinės asamblėjos – pirmininkas Jordi Sanchezas (Žordis Sančesas) naujienų agentūrai AFP penktadienį sakė, kad teismo nurodyme kalbama, jog viešosios vietos negali būti naudojamos referendumui sekmadienį, bet „jame nieko nesakoma apie laisvalaikio veiklą šiandien ir šeštadienį“.

„Pasiūlėme žmonėms organizuoti įvairias veiklas, kad šiose vietose, kur sekmadienį turėtų įvykti referendumas, būtų daug veiklos, gyvybės,“ – sakė jis.

Pavyzdžiui, Barselonos Joano Brossos mokykloje penktadienį ir šeštadienį organizuojamos kino filmų peržiūros, futbolo varžybos, kūno rengyba pamokos ir kiti renginiai.

Katalonų vyriausybės atstovas Jordi Turullas sakė, kad per sekmadienio referendumą „visame regione veiks 2 315 balsavimo apylinkių“.

Katalonijos regioninės policijos pajėgos „Mossos d' Esquadra“ įspėjo apie gresiantį pavojų „viešajai tvarkai“, jeigu policija bandys sutrukdyti žmonėms balsuoti.

Siekdamas sustabdyti referendumą, Madridas į Kataloniją yra atsiuntęs tūkstančius papildomų policijos pareigūnų.

Nepriklausomybės priešininkų mitingo dalyvė D.Molero nerimauja dėl potencialių neramumų sekmadienį.

„Turime būti atsargūs. Aš liksiu namie,“ – sakė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos