„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ataskaita: pernai Irane mirties bausmė įvykdyta 834 asmenims

Irane praėjusiais metais mirties bausmė buvo įvykdyta mažiausiai 834 žmonėms – tai yra didžiausias skaičius nuo 2015-ųjų, Islamo respublikoje padaugėjus mirties bausmių, antradienį pranešė dvi teisių gynimo grupės.
SEVGI/SIPA / SEVGI/SIPA
SEVGI/SIPA / SEVGI/SIPA

Egzekucijų, kurias Iranas pastaraisiais metais vykdė pakariant, skaičius, palyginti su 2022-aisiais, išaugo maždaug 43 procentais.

Tai tik antras kartas per du dešimtmečius, kai per metus buvo įvykdyta daugiau kaip 800 egzekucijų, teigiama Norvegijoje įsikūrusios organizacijos „Iran Human Rights“ (IHR) ir Paryžiuje įsikūrusios „Together Against the Death Penalty“ (ECPM) bendroje ataskaitoje.

2015 metais buvo įvykdytos 972 egzekucijos.

Teisių gynimo grupės kaltino Iraną naudojant mirties bausmę baimei visuomenėje skleisti po protestų, kilusių dėl Mahsos Amini mirties 2022 metų rugsėjį areštinėje. 

„Visuomenės baimės diegimas yra vienintelis režimo būdas išlaikyti valdžią, o mirties bausmė – svarbiausia jo priemonė“, – ataskaitoje teigė IHR direktorius Mahmoodas Amiry Moghaddamas (Mahmudas Amiris Mogadamas), kuris praėjusių metų egazekucijų skaičių pavadino stulbinančiu.

Teisių gynimo grupių duomenimis, Iranas įvykdė mirties bausmę devyniems vyrams, susijusiems su išpuoliais prieš saugumo pajėgas per 2022-ųjų protestus – dviem 2022-aisiais, šešiems 2023-aisiais ir vienam 2024-aisiais. 

Tačiau padaugėjo mirties bausmių vykdymo atvejų dėl kitų kaltinimų, ypač bylose, susijusiose su narkotikais, kurių pastaraisiais metais būdavo mažiau.

„Ypač didelį susirūpinimą kelia smarkiai išaugęs su narkotikais susijusių egzekucijų skaičius, kuris 2023 metais išaugo iki 471 asmens, t. y. daugiau nei 18 kartų viršijo 2020-aisiais užfiksuotą skaičių“, – teigiama ataskaitoje.

Joje sakoma, kad tarp asmenų, kuriems įvykdyta mirties bausmė dėl kaltinimų narkotikais, labai daug etninių mažumų atstovų, ypač sunitų beludžių iš Irano pietryčių.

Iš viso egzekucijos buvo įvykdytos mažiausiai 167 beludžių mažumos nariams, o tai sudaro 20 proc. visų 2023 metaus įvykdytų egzekucijų. Vis dėlto ši mažuma sudaro tik apie 5 proc. visų Irano gyventojų.

„Siunčia neteisingą signalą“

ECPM direktorius Raphaelis Chenuilas-Hazanas (Rafaelis Šenuilas Hazanas) teigė, kad nepakankama Jungtinių Tautų Narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuro (UNODC) reakcija siunčia „neteisingą signalą Irano institucijoms“.

Dauguma egzekucijų Irane vykdomos kalėjimuose, tačiau ataskaitoje teigiama, kad 2023 metais Irane viešai įvykdytų egzekucijų skaičius, palyginti su 2022-aisiais, patrigubėjo – septyni žmonės buvo pakarti viešose erdvėse.

Ataskaitoje teigiama, kad mirties bausmė įvykdyta mažiausiai 22 moterims – tai didžiausias skaičius per pastarąjį dešimtmetį.

Penkiolika iš jų buvo pakartos dėl kaltinimų nužudymu, nevyriausybinėms organizacijoms jau seniai įspėjant, kad moterys, nužudžiusios smurtaujantį partnerį ar giminaitį, rizikuoja būti pakartos.

2023 metais oficialioji Irano žiniasklaida paskelbė tik apie 15 proc. užregistruotų egzekucijų, o kitas egzekucijas IHR patvirtino iš savo šaltinių.

M. Amiry-Moghaddamas išreiškė susirūpinimą, kad tarptautinio pasipiktinimo egzekucijomis stoka, ypač dėl to, kad daugiausia dėmesio skiriama Izraelio ir „Hamas“ karui Gazos Ruože, tik skatina Teheraną vykdyti daugiau egzekucijų.

„Tarptautinės bendruomenės nenuosekli reakcija į egzekucijas Irane yra apgailėtina ir siunčia neteisingą signalą valdžios institucijoms“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs