Komisija nurodė, kad vėliau pirmadienį paskelbs rezultatus iš 350 vienmandačių rinkimų apygardų, bet galutiniai rezultatai, lemsiantys kitų 150 parlamento mandatų pasiskirstymą, taps prieinami tik po kelių dienų.
Partija „Pheu Thai“, netekusi valdžios per perversmą, pareiškė, kad per sekmadienį vykusius rinkimus laimėjo daugiausiai vietų vienmandatėse apygardose ir mėginsianti vyriausybę kartu su panašios pakraipos partijomis.
Tačiau neoficialūs rezultatai rodo, kad rinkimus laimėjo kariškių remiama partija „Palang Pracharat“.
Per balsavimą buvo renkami 500 Tailando parlamento žemųjų rūmų narių.
Šiuo metu vyriausybei vadovauja generolas Prayutas Chan-O-Cha, atėjęs į valdžią per 2014 metais surengtą valstybės perversmą.
Remiantis neoficialiais duomenimis, „Palang Pracharat“ surinko beveik 500 tūkst. daugiau balsų nei „Pheu Thai“, nors Thaksino Shinawatra partija, kurią tvirtai palaiko kaimo vietovių gyventojai ir nepasiturintys miestiečiai, laimėjo visus rinkimus nuo 2001 metų.
Tai reiškia, kad Prayuto Chan-O-Cha partija, jau kontroliuojantį Senatą, kurio 250 narius skiria chunta, galimai užsitikrino 126 mandatus žemuosiuose rūmuose, garantuojančius jai parlamentinę daugumą.
Tokia žinia sukrėtė demokratijos šalininkų stovyklą, turėjusią vilties pasinaudoti didelės visuomenės dalies nepasitenkinimu chuntos valdymu.
Thaksinas Shinawatra – savanoriškai tremtyje gyvenantis milijardieriumi tapęs buvęs policininkas ir Tailando ekspremjeras, laikomas atsakingu už šalies politinį skilią – kreipėsi į šalininkus, paaiškėjus, kad preliminarūs rezultatai yra nepalankūs partijai „Pheu Thai“.
„Kol mes vis dar kvėpuojame, negalime pasiduoti“, – pirmadienį paskelbė jis socialiniame tinkle „Facebook“.
Gili takoskyra
Viltys, kad chuntos oponentų koalicija perims valdžią pradėjo blėsti vėlai sekmadienį.
Rinkimų komisija pažadėjo paskelbti galutinius rezultatus iki gegužės 9 dienos.
Vis tik kilo klausimų dėl rinkimų skaidrumo, socialiniuose tinkluose nuskambėjus kaltinimams dėl rinkėjų papirkinėjimo, masinio rinkėjų kortelių nepripažinimo ir balsavimo centrų darbuotojų nemokšiškumo visoje šalyje.
Maždaug 400 tūkst. žmonių pasirašę svetainės change.org peticiją, raginančią paleisti Rinkimų komisiją.
Chuntos palaikomos „Palang Pracharat“ partijos iškelti trys kandidatai pirmieji paragino perskaičiuoti balsus apygardose, kuriose jie pralaimėjo.
Prognozuojama, kad viso politinio spektro atstovai teiks dar daugiau skundų.
Balsą atidavė 64 proc. rinkėjų – daug mažiau nei buvo prognozuota.
Tailande įsikūrusios rinkimų stebėjimo organizacijos „Mes stebime“ koordinatorius pareiškė, kad ruošiantis pirmajam per aštuonerius metus balsavimui „labai pritrūko“ rinkėjų švietimo.
Kaip naujienų agentūrai AFP sakė Chompunutas Chalieobunas, rinkėjams kilo neaiškumu, „kaip padaryti biuletenį galiojantį, kaip jį pažymėti“.
Organizacijos koordinatorius pridūrė, kad daugelis stebėtojų buvo neįleisti į balsavimo punktus.
Rinkimų naktį šalies politiniame žemėlapyje atsirado naujas, į jaunimą apeliuojantis ir chuntą griežtai kritikuojantis judėjimas „Future Forward“.
Ši charizmatiško milijardieriaus Thanathorno Juangroongruangkito vadovaujama partija preliminariai surinko daugiau kaip 5 mln. balsų, o tai reiškia, kad ji gali tapti trečioji pagal įtaką Tailando politinė jėga.
Balsavimo išvakarėse karalius Maha Vajiralongkornas paskelbė prieštaringai vertinamą pareiškimą, ragindamas žmones išreikšti palaikymą „geriems“ lyderiams, o ne siekiantiems „chaoso“.
Kitu karališkuoju įsaku monarcho vyresnei seseriai princesei Ubolratanai buvo liepta atsiimti savo kandidatūrą į premjerus atstovaujant partijai, siejamai su Th.Shinawatra.
Th.Shinawatra buvo nuverstas per 2006 metų perversmą ir nuo 2008 metų gyvena tremtyje. 2014 metais kariuomenė taip pat nuvertė jo dukters Yingluck vadovautą vyriausybę.
Su Th.Shinawatra siejama partija „Pheu Thai“ pažadėjo pripažinti savaitgalį įvykusių rinkimų rezultatus, bet pareiškė pasigendanti „aiškumo“, todėl kol kas negalinti užimti kokios nors pozicijos.