Nepaisant J.Bideno administracijos pastangų sutelkti išteklius Ukrainai paremti, Kyjivo ir kelių sąjungininkų sostinių pareigūnai teigia, kad tai buvo padaryta per vėlai. Net ir po naujausių JAV pastangų padidinti karinę pagalbą ir įvesti papildomas sankcijas Rusijai, jie mano, kad Ukraina jau yra pakeliui į priverstinį konflikto sureguliavimą.
„Jo širdis neabejotinai buvo teisingoje vietoje – jis suprato, kaip svarbu paremti Ukrainą prieš Rusijos agresiją, – sakė buvęs JK gynybos sekretorius Grantas Shappsas. – Tačiau jo požiūris dažnai buvo pernelyg atsargus ir neryžtingas, jis delsė suteikti lemiamą paramą, kurios reikėjo, kad svarstyklės pakryptų.“
Šaltinių teigimu, didelės JAV pastangos, įskaitant daugiau nei 90 mlrd. JAV dolerių paramą Ukrainai, nedavė lemiamo pranašumo, nes vėluojama perduoti pažangią ginkluotę. Kritiniais 2022 m. momentais, kai Ukraina turėjo strateginį pranašumą, į prezidento Volodymyro Zelenskio raginimus nedelsiant perduoti papildomą ginkluotę Vašingtonas reagavo atsargiai, baimindamasis eskalacijos, ypač branduolinės eskalacijos.
„Prezidentui tenka dar viena unikali atsakomybė, – pabrėžė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas. – Jis privalo suteikti Ukrainai viską, kas įmanoma, kad ji galėtų apsiginti, tuo pat metu vengdama tiesioginio konflikto tarp branduolinių galybių.“
Ekspertų nuomone, J.Bideno administracija iš tikrųjų pasirinko Rusijos sulaikymo strategiją, užuot sudariusi sąlygas Ukrainos pergalei. Toks požiūris lėmė užsitęsusį konfliktą, pareikalavusį dešimčių tūkstančių gyvybių ir sukėlusį abejonių dėl Kyjivo perspektyvų.
„Rusijos kariuomenė tikrai kenčia, – 2022 m. lapkritį sakė tuometinis Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas Markas Milley. – Jūs norite derėtis, kai esate stiprus, o jūsų priešininkas – silpnas.“
Tačiau tuo metu raginimai derėtis buvo palikti nuošalyje, nes Vakarų pareigūnai teigė, kad tik V.Zelenskis turėtų nuspręsti, kada derėtis.
Vėluojant tiekti modernius ginklus, pavyzdžiui, oro gynybos sistemas, ilgesnio nuotolio raketas ir naikintuvus, Ukrainos padėtis tapo sudėtinga. Kol Kyjivas laukė sprendimo, Rusija suintensyvino Ukrainos energetikos infrastruktūros apšaudymą, silpnindama ekonomiką ir žmonių kovinę dvasią.
Kai kurių sąjungininkų nuomone, J.Bideno nuogąstavimai dėl branduolinės eskalacijos buvo perdėti. Tačiau V.Putinas pasinaudojo šiuo laiku, kad sustiprintų gynybą, taip gerokai apsunkindamas Ukrainos padėtį.