Atsistatydinęs Graikijos premjeras Aleksis Cipras pareiškė: „Vienybės vyriausybės nebus“

Atsistatydinęs Graikijos premjeras Aleksis Cipras trečiadienį atmetė galimybę sudaryti nacionalinės vienybės vyriausybę, jeigu jo partija neužsitikrintų absoliučios daugumos parlamente per pirmalaikius rinkimus, paskelbtus po to, kai jis pasitraukė iš posto praeitą savaitę.
Graikijos premjeras Aleksis Cipras
Graikijos premjeras Aleksis Cipras / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

A.Cipras, nurodęs surengti naujus rinkimus, kai susidūrė su dideliu deputatų maištu savo radikalioje kairiojoje partijoje „Syriza“ dėl Graikijai skirto naujo didžiulio finansinės pagalbos paketo sąlygų, atmetė spėliones, kad jis galėtų suvienyti jėgas su konservatyvia opozicine Naujosios demokratijos partija, socialistų „Pasok“ arba centro dešiniąja „Potami“, jeigu per balsavimą neišaiškėtų tvirtų nugalėtojų.

„Netapsiu premjeru, kuris bendradarbiautų su Naująja demokratija, „Pasok“ arba „Potami“, – A.Cipras sakė duodamas interviu televizijai „Alpha TV“, kuris buvo pirmasis nuo jo atsistatydinimo praeitą ketvirtadienį.

„Jeigu neturėsime daugumos, aš nebendradarbiausiu su partijomis, kurios vadovavo ankstesnėms vyriausybėms“, – pabrėžė jis.

Rinkimų, kurie Graikijoje bus jau penkti per pastaruosius šešerius metus, oficialią datą prezidentas Prokopis Pavlopulas turėtų paskelbti iki šios savaitės pabaigos, bet labiausiai tikėtina, kad balsavimas vyks rugsėjo 20 dieną.

A.Cipras išlieka populiarus, bet pastaruoju metu nebuvo paskelbta naujų apklausų rezultatų, todėl sunku prognozuoti, ar jis gali tikėtis vėl užsitikrinti absoliučią daugumą. „Nebendradarbiausime su senąja sistema“, – sakė jis.

A.Cipras išlieka populiarus, bet pastaruoju metu nebuvo paskelbta naujų apklausų rezultatų, todėl sunku prognozuoti, ar jis gali tikėtis vėl užsitikrinti absoliučią daugumą. „Nebendradarbiausime su senąja sistema“, – sakė jis.

„Neketiname grąžinti to, ką žmonės nusprendė išmesti“, – pridūrė atsistatydinęs premjeras, turėdamas omenyje sausį vykusius rinkimus, per kuriuos į valdžią atėjo „Syriza“.

Kai buvo išrinktas, šis charizmatiškas jaunas premjeras daugelio buvo laikomas žyminčiu atotrūkį nuo ankstesnių lyderių, laikytų korumpuotais ir labiausiai paisančiais galingųjų interesų.

„Syriza“ iškovojo triuškinamą pergalę, išnaudodama visuomenės pasipiktinimą dėl griežto taupymo priemonių, kurias reikalavo vykdyti Graikijos skolintojai mainais į du ankstesnius finansinės pagalbos paketus.

Tačiau šios partijos narių nuomonė smarkiai išsiskyrė dėl A.Cipro sprendimo sutikti su netgi griežtesnėmis reformomis mainais į naują 86 mlrd. eurų vertės finansinio gelbėjimo programą. Kraštutinių kairiųjų pažiūrų maištininkai kaltino premjerą kapituliavus prieš kreditorių „šantažą“.

Dėl to maišto masto A.Cipras buvo priverstas kliautis opozicijos balsais, kad prastumtų tris teisės aktų paketus, susijusius su ta programa, o tas žingsnis faktiškai reiškė, kad premjeras prarado daugumą parlamente.

Penktadienį 25 „Syriza“ maištininkai paskelbė įkuriantys naują politinę grupę – Liaudies vienybės partija, vadovaujamą Panagiočio Lafazanio, buvusio įtakingo komunistų veikėjo, kuris argumentavo, kad Graikija galėtų puikiausiai apseiti be euro.

A.Cipras sakė, kad jam liūdna dėl jo partijoje kilusio „pilietinio karo“. Jis dar kartą pabrėžė, kad priimti naujausią finansinės pagalbos programą buvo sunkus, bet būtinas sprendimas, turėjęs užkirsti kelią „pilietiniam konfliktui“ Graikijoje. „Pasitraukimas iš euro zonos būtų buvęs ekonomikos katastrofa“, – pridūrė A.Cipras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis