J.Machnačas įrašė vaizdo kreipimąsi, kuriame papasakojo, kas davė įsakymus mušti taikius piliečius, rašo tut.by.
Jis kreipimąsi pradėjo prisimindamas birželio 19-osios mitingą, skirtą palaikyti dieną anksčiau suimtą opozicionierių, pretendentą į kandidatus Viktorą Babaryką. Tą dieną Lydoje taikūs piliečiai susikibo į solidarumo grandinę.
„Į mitingą atėjo gerbiami šalies piliečiai. Jie atėjo su vaikais, žmonomis, vežimėliais, pensininkais. Man Lydos rajono vidaus reikalų departamento vadovo pavaduotojas Avramenkovas davė įsakymą išvaikyti ir sulaikyti šioje akcijoje dalyvavusius žmones. Pabrėžiu – taikios akcijos, kur niekas nepažeidė viešosios tvarkos“, – pasakoja J.Machnačas.
Jis tikina atsisakęs vykdyti įsakymą. Paaiškėjo, kad įsakymą davė Gardino srities vykdomojo komiteto vadovo pirmasis pavaduotas Aliaksandras Šastajevas. J.Machnačas tikina po savaitės išėjęs atostogų, esą vėliau situacija tik pablogėjo.
„Per priešrinkiminę kampaniją prasideda tikrasis pasirengimas karui su visa tauta, – pasakoja atsistatydinęs milicijos papulkininkis. – Žinutė tokia: jei dabartinė valdžia pralaimi, visi mes būsime pakabinti ant šakų šalikelėje. Todėl šią valdžią reikia ginti bet kokiomis priemonėmis ir būdais.“
J.Machnačas sako negalėjęs išduoti principų, todėl atsistatydino iš pareigų, rašo tut.by. Po rinkimų žmonėms ėmus protestuoti, Lydoje žmonės taip pat buvo mušami rajono vidaus reikalų skyriuje (ROVD), automobiliuose, kuriais vežami sulaikytieji, net ROVD automobilių plovykloje. Esą už kankinimus atsakingi OMON darbuotojai, Gardino vidaus reikalų skyrius globojant Lydos ROVD vadovui.
Pasak J.Machnačo, dar 13 jo kolegų atsistatydino ir yra pasiruošę liudyti apie neteisėtus kitų kolegų veiksmus.
„Mano pasisakymas kyla iš manęs paties. Niekas man nesumokėjo, kaip dabar madinga sakyti. Niekas manęs neprivertė (to daryti). Tai – šauksmas iš sielos, su tuo susitaikyti negalima. Toks santykis su savo tauta – nepriimtinas“, – sako jis vaizdo kreipimęsi.
J.Machnačas pasakoja, kad nukentėjo ir jo pažįstami – buvo sulaikyti atsitiktinai išeinantys iš namų.
„Šiuo metu gėda nešioti vidaus reikalų organų darbuotojo ženklelį. Dirbau vidaus reikalų organuose 23 metus, tai buvo geriausi mano gyvenimo metai. Niekada negalėjo pagalvoti, kad viskas taip apsisuks. Kad mes pradėsime taip žvėriškai ir gyvuliškai elgtis su savo šalies žmonėmis“, – sakė jis.
J.Machnačas pabrėžė, kad dirbdamas daugiausia sutiko padorių kolegų ir kreipėsi į juos:
„Dar nėra per vėlu sustoti. Neskatinu smurto ar karo. Aš tiesiog raginu nutraukti smurtą prieš protestuotojus. Milicija – taip pat žmonės. Kitoje pusėje – taip pat žmonės. Ir bendra masė, mes, Baltarusijos Respublikos piliečiai, neturime leisti kraujo praliejimo, mušimo, kankinimų, mirčių. Turime pasitelkti civilizuotas priemones“, – sakė jis.
Baltarusijoje masiniai protestai kilo rugpjūčio 9 dieną, kai valdžia prezidento rinkimų nugalėtoju paskelbė ilgametį šalies vadovą Aliaksandrą Lukašenką.
Iš pradžių protestai buvo brutaliai malšinami, oficialiais duomenimis, per pirmas dienas suimta apie 6,7 tūkst. žmonių. Paleisti į laisvę sulaikytieji ir medikai pasakoja apie kankinimus izoliatoriuose, pasak apžvalgininkų, žinios apie smurtą paskatino dar daugiau žmonių išeiti į gatves.