Aukščiausias JAV generolas tapo įtariamuoju, nutekinusiu sensacingą informaciją

Į pensiją pasitraukęs jūrų generolas Jamesas Cartwrightas buvo antras aukščiausias pareigūnas JAV kariuomenėje ir pagrindinis Baracko Obamos patarėjas, dirbęs pavaduotoju jungtiniame vadų štabe. „NBC News“ skelbia, kad J.Cartwrightas sulaukė įspėjimo iš Teisingumo departamento, jog tapo įtariamuoju dėl įslaptintos informacijos nutekinimo apie JAV kibernetinę ataką prieš Irano branduolinę programą.
Generolas Jamesas Cartwrightas
Generolas Jamesas Cartwrightas / Kadras iš Youtube.com

Anot žiniasklaidos šaltinių, 63-ejų generolas sulaukė laiško, kad jo veiksmai yra tiriami. Didelis išpuolis prieš Irano branduolines gamyklas planuotas panaudojant virusą, pavadinimu „Stuxnet“.

J.Cartwrightas tapo paskutiniu įtariamuoju dėl informacijos nutekinimo B.Obamos administracijoje. Dėl šnipinėjimo baudžiamojon atsakomybėn patraukti arba vis dar tiriami aštuoni asmenys.

„Olimpinės žaidynės“

Praėjusiais metais „New York Times“ pranešė, kad keturių žvaigždučių generolas, jungtiniame vadų štabe pavaduotoju dirbęs ketverius metus nuo 2007 iki 2011 metų, buvo atsakingas už kibernetines operacijas, kurios prezidentų B.Obamos ir G.Busho buvo vadinamos „olimpinėmis žaidynėmis“. Anot žiniasklaidos, prezidentas B.Obama ragino pagreitinti kibernetines atakas, o 2010 metais, panaudojus „Stuxnet“ virusą, išpuolio metu buvo laikinai išjungta 1 000 centrifugų, kuriomis iraniečiai sodrina uraną.

„New York Times“ straipsnyje pasakojama apie „olimpinių žaidynių“ operaciją, taip pat ir bendradarbiavimą su Izraelio žvalgyba ir tai, kaip šis virusas buvo įdiegtas Irano gamyklose. Aprašyti susitikimai Baltuosiuose rūmuose, paremti interviu su buvusiais ir esamais JAV, Europos ir Izraelio pareigūnais, kurie buvo įtraukti į programos įgyvendinimą.

Vos pasirodžius šiai „New York Times“ publikacijai, Kongreso lyderiai pareikalavo baudžiamojo tyrimo, o B.Obama pareiškė, kad jis visiškai netoleruoja „tokios rūšies informacijos nutekinimo“.

Teigiama, kad prokurorai generolą J.Cartwrightą kaip įtariamąjį susekė ir be straipsnį parašiusių žurnalistų telefoninių skambučių tyrimo.

Šaltinis Teisingumo departamente žiniasklaidai užsiminė, kad kol kas galutinio sprendimo, ar pateikti generolui kaltinimus dar nėra.

Situacijos nekomentuoja

Pats generolas, iš kariuomenės į pensiją pasitraukęs 2011 metų rugpjūtį, į užklausas neatsakė. Jo advokatas, buvęs Baltųjų rūmų gynėjas Gregas Craigas, teigė neturintis, ką pakomentuoti.

Tačiau paraginus advokatui, „NBC News“ paskambino keli kiti generolą pažinoję asmenys. Viena tokių – B.Obamos administracijoje dirbusi, už ginklų kontrolę atsakinga Ellen Tauscher. Ji teigė, kad generolas yra „didis amerikietis“.

„Viskas, ką galiu pasakyti, kad jis visada elgėsi taip, kad apsaugotų savo šalį ir tai darė nepriekaištingai“, – teigė ji.

Baltieji rūmai ir oficialūs Teisingumo departamento pareigūnai atsisakė komentuoti situaciją.

Gynybos politikos tarybos narys „Stuxnet“ nutekėjimą pavadino „labai žalingu“.

„Akivaizdu, kad čia buvo tam tikra metodika ir ji turėtų būti apsaugota. Manau, kad tai turėjo katastrofiškų padarinių“, – sakė buvusi Kongreso narė Jane Harman.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų