Auksu tviskantis F.Engelso kabinetas: ar tikrai socializmo tėvas leido sau tokią prabangą?

Socialiniuose tinkluose platinama nuotrauka, tariamai daryta Friedricho Engelso muziejuje. Tačiau iš tikrųjų ši nuotrauka neturi nieko bendra nei su Karlu Marxu, nei su F.Engelsu, nei su Chemnitzo miestu, kuris anksčiau vadinosi Karl-Marx-Stadtu.
Plakatas, kuriame vaizduojamas Karlas Marksas, Friedrichas Engelsas, Vladimiras Leninas ir Josifas Stalinas.
Plakatas, kuriame vaizduojamas Karlas Marksas, Friedrichas Engelsas, Vladimiras Leninas ir Josifas Stalinas. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Facebook“ tinkle platinama nuotrauka, kurioje, kaip teigiama, užfiksuotas F.Engelso darbo kabinetas.

„Friedricho Engelso muziejus Karl-Marx-Stadto mieste. Stalas, prie kurio buvo parašytas „Komunistų partijos manifestas“. Šalia sofos, ant kurios sėdėdavo K.Marxas“.

Tačiau kairiojoje kambario dalyje esantis daiktas, panašus į šiuolaikinį televizorių ar kompiuterio monitorių, taip pat už stalo esantis, kaip manoma, sukamas krėslas, kelia abejonių, ar tai muziejaus erdvė.

Be to, tą pačią nuotrauką galima rasti keliose interneto svetainėse, skirtose šiuolaikiniams interjero ir dizaino sprendimams.

Tai daugiausiai rusų kalba informaciją pateikiantys tinklalapiai.

Vienoje jų rodoma tariamai F.Engelso darbo kabineto nuotrauka, tačiau kitu kampu.

Įmonė, kurios svetainėje publikuojamas šis vaizdas, specializuojasi trimačių interjero vizualizacijų kūrime, tad tikėtina, jog realybėje toks kambarys neegzistuoja, o tėra kompiuteriu sukurta iliustracija.

Facebook nuotr./Taip, anot kai kurių internautų, neva atrodė F.Engelso darbo kambarys
Facebook nuotr./Taip, anot kai kurių internautų, neva atrodė F.Engelso darbo kambarys

Bendražygiai ir draugai

F.Engelsas gimė vokiečių tekstilės fabrikanto šeimoje. 1842 m. susipažino su K.Marxu, dirbo jo redaguojamame laikraštyje „Rheinische Zeitung“, 1844 m. tapo artimiausiu bendražygiu, materialiai rėmė.

1847 su K.Marxu įkūrė Komunistų sąjungą.

Komunistų partijos manifestas (vok. Manifest der kommunistischen Partei), Komunistų lygos – slaptos vokiečių emigrantų organizacijos – programinių principų deklaracija, K.Marxo ir F.Engelso parašyta 1848 m. Londone.

Manifestą sudaro 4 skyriai, jis prasideda žodžiais Po Europą klaidžioja šmėkla – komunizmo šmėkla, baigiasi šūkiu Visų šalių proletarai, vienykitės!

Šis dokumentas tapo Naujųjų laikų komunistinės ideologijos pagrindu, skelbiančiu tikslą sukurti vadinamąją „beklasę visuomenę“ ir apibrėžiančiu keturis pagrindinius komunistų uždavinius – sunaikinti religiją, sunaikinti nacionalinį valstybingumą, sunaikinti šeimos instituciją ir privačios nuosavybės instituciją.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Perkeliama statula
AFP/„Scanpix“ nuotr./Perkeliama statula

Muziejų kurti neskuba

Šiuo metu Vakarų Europoje veikiantys muziejai, skirti K.Marxui ir F.Engelsui, paprastai yra susiję su jų gyvenamosiomis vietomis.

K.Marxo atveju tai jo gimtasis miestas Tryras, o F.Engelso atveju – Vupertalis.

Reikėtų nepamiršti, kad komunistinės ideologijos kūrėjai nemažą gyvenimo dalį praleido už Vokietijos ribų, daugiausia emigracijoje Londone.

Jų garbei ten nėra įsteigta jokių muziejų, tačiau yra, pavyzdžiui, K.Marxo memorialinė biblioteka (ang. Karl Marx Memorial Library).

Kalbant apie Karlo Markso miestą (Karl-Marx-Stadt) – taip 1953-1990 m. buvo vadinamas Chemnitzas (tuo metu jis priklausė Vokietijos Demokratinei Respublikai, kuri buvo socialistinės stovyklos dalis).

Tačiau jokių svarbių K.Marxo ir F.Engelso gyvenimo įvykių, susijusių su šiuo miestu, nėra. Taip pat nėra informacijos, kad ten būtų įsikūręs F.Engelso muziejus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Karlo Markso skulptūra ir moteris, skaitanti „Kapitalą“
AFP/„Scanpix“ nuotr./Karlo Markso skulptūra ir moteris, skaitanti „Kapitalą“

Rašė, bet ne prie tokio stalo

Darant prielaidą, kad stalas, ant kurio gimė „Komunistų partijos manifestas“, galėtų būti laikomas muziejine vertybe, tampa nelabai aišku, kokiu būdu šis baldas atsidūrė Chemnitze, kai manifestas buvo parašytas šiems veikėjams jau gyvenant Londone.

Vokiečių pramonininkas ir marksizmo filosofas Friedrichas Engelsas gyveno Mančesteryje ketvirtojo dešimtmečio pradžioje ir dirbo savo tėvo medvilninių siūlų gamybos įmonėje Veaste.

Gyvendamas Mančesteryje F.Engelsas atliko daug išsamių stebėjimų, po kurių buvo išleistas veikalas „Darbininkų klasės padėtis Anglijoje“.

Londone gyvenęs K.Marxas dažnai lankydavosi Mančesteryje, o 1845 m. vasarą jis ir F.Engelsas kartu įprato dirbti prie stalo Chethamo viešosios bibliotekos skaitykloje.

Akivaizdu, kad biblioteka abiem vyrams padarė stiprų įspūdį.

Po daugelio metų, 1870 m., rašydamas K.Marxui, F.Engelsas teigė: „Per pastarąsias kelias dienas vėl praleidau daug laiko sėdėdamas prie keturkampio stalo nišoje, kur mes kartu sėdėjome prieš dvidešimt ketverius metus.

Ši vieta man labai patinka. Vitražas užtikrina, kad oras čia visada geras. Senasis Džounsas, bibliotekininkas, dar gyvas, bet jis labai senas ir nebedirba. Jo nemačiau“.

Išskyrus vitražus, kurie 1875 m. žiemą buvo apgadinti per audrą ir pakeisti paprastu stiklu, rašomasis stalas ir alkierius išliko nepakitę. Knygos, kurias abu vyrai studijavo, vis dar saugomos bibliotekoje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mančesteris
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mančesteris

15min verdiktas: melas. Iš esmės, paskelbtą nuotrauką ir prierašą prie jos galima būtų laikyti humoristine žinute. Tačiau ji klaidina kai kuriuos žiūrovus, kurie įsitikinę, kad fotografijoje iš tiesų užfiksuotas K.Marxo ir F.Engelso darbo kambarys. Klaidinančiai gali būti suvokta ir nuoroda, kad tai F.Engelsui skirtas muziejus.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų