Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Australija buvo perspėjusi Jungtines Valstijas būti pasiruošusioms panaudoti jėgą prieš Kiniją

Buvęs Australijos premjeras Kevinas Ruddas yra sakęs Jungtinėms Valstijoms, kad jos turėtų būti pasiruošusios panaudoti jėgą, jeigu Kinijoje „viskas pašlytų“, sakoma viename tinklalapio „WikiLeaks“ nutekintame konfidencialiame JAV diplomatiniame dokumente.
Hillary Clinton ir Kevinas Ruddas
Hillary Clinton ir Kevinas Ruddas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pokalbyje su JAV valstybės sekretore Hillary Clinton, kurio metu buvo aptartos įvairios temos, K.Ruddas pareiškė, kad Kinijos lyderiai „paranojiškai“ vertina Taivano ir Tibeto problemas.

Buvęs premjeras, kuris dabar vadovauja Australijos diplomatijai, taip pat pasisakė už naują Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono organizaciją, kuri siektų apriboti Kinijos įtaką.

JAV ir Australijos lyderių pokalbio, kuris įvyko pernai kovą per darbinius pietus Vašingtone, santraukoje nurodoma, kad K.Ruddas save vadino „žiauriu realistu Kinijos atžvilgiu“.

K.Ruddas, anksčiau dirbęs diplomatu Pekine ir mokantis kinų kalbą, pasisakė už „daugiašalį įsitraukimą su dvišaliu uolumu“ Kinijoje.

Jis ragino „efektyviai integruoti Kiniją į tarptautinę bendruomenę ir leisti jai pademonstruoti didesnį atsakingumą, tačiau tuo pat metu ruošiantis panaudoti jėgą, jeigu viskas pašlytų“, sakoma JAV dokumente.

Australijos vyriausybė atsisakė komentuoti šį pranešimą, taip pat atskleidžiantį, jog H.Clinton patvirtino, kad Vašingtonas trokšta matyti sėkmingą Kiniją, kurioje „kiltų gyvenimo standartai, o demokratija stiprėtų tokiu tempu, kurį galėtų toleruoti Kinijos lyderiai“.

Tačiau JAV diplomatijos vadovė taip pat abejojo, ar įmanoma atremti iššūkius, kylančius dėl didėjančios Pekino ekonominės galios. „Kaip galima griežtai kalbėtis su savo bankininku?“ – klausė ji.

K.Ruddas taip pat pasidalijo su H.Clinton savo įžvalgomis apie Kinijos lyderius, sakydamas, jog dabartinis šios šalies prezidentas Hu Jintao „nėra (jo pirmtakas) Jiang Zeminas“. Buvusio Australijos premjero nuomone, Hu Jintao tikėtinas įpėdinis Xi Jinpingas galėtų iškilti virš savo bendražygių dėl savo šeimos ryšių su kariuomene.

K.Ruddas sakė, kad Kinijos požiūris į Taivano problemą yra „subracionalus ir itin emocingas“, tuo tarpu vykdydamas griežtos linijos politiką Tibete Pekinas esą siekia įspėti kitas etnines mažumas.

Australijos lyderis sakė H.Clinton, jog jis ragino Kiniją susitarti su Tibeto dvasiniu vadovu Dalai Lama dėl „kokios nors mažytės autonomijos“, tačiau pridūrė nesitikintis, kad šis sumanymas gali pavykti.

K.Ruddas taip pat atskleidė, jog jo išsakomas palaikymas ambicingam Azijos ir Ramiojo Vandenyno Bendrijos projektui iš esmės yra mėginimas užtikrinti, kad Kinijai įsigalėjus šiame regione „Azija neliktų be Jungtinių Valstijų“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos