„Po šiandienos susitikimo visos trys šalys susitarė atkurti diplomatinius santykius“, – Australijos užsienio reikalų ministro Bobo Carro atstovas sakė naujienų agentūrai AFP.
B.Carras buvo susitikęs Sidnėjuje su Naujosios Zelandijos diplomatijos vadovu Murray McCully ir Fidžio užsienio reikalų ministru Ratu Inoke Kubuabola.
Įtampa santykiuose su Suva buvo labai padidėjusi, kai Australija ir Naujoji Zelandija išsiuntė Fidžio ambasadorius 2009 metų lapkritį, kitą dieną po to, kai ši Ramiojo vandenyno salų valstybė nurodė išsiųsti Kanberos ir Velingtono aukštuosius komisarus, skųsdamasi dėl jų kišimosi į teisinius reikalus.
Kanbera ir Velingtonas buvo griežtai pasmerkę Fidžio karinį lyderį Voreqe Bainimaramą, kai jis nuvertė išrinktą vyriausybę 2006 metų gruodį. Tai buvo jau ketvirtas perversmas šioje šalyje per pastaruosius du dešimtmečius.
Atėjęs į valdžią V.Bainimarama žadėjo išrauti su šaknimis korupciją ir užtikrinti teisingesnę balsavimo sistemą, siekiant likviduoti rasinę nelygybę 860 tūkst. gyventojų turinčioje šalyje, tačiau neįvykdė pažado surengti rinkimus 2009 metais.
Vietoje to premjeru tapęs kariškis panaikino konstituciją ir įvedė nepaprastosios padėties įstatymus, užmovusius apynasrį žiniasklaidai ir uždraudusius viešus susirinkimus. V.Bainimarama pareiškė, kad jo šalis nebus pasiruošusi rinkimams iki 2014 metų.
Australija ir Naujoji Zelandija, buvusios vienos iš svarbiausių paramos teikėjų Fidžiui, į šiuos įvykius reagavo inicijuodamos šios šalies pašalinimą iš Tautų Sandraugos ir Ramiojo vandenyno salų forumo.
Nuo šių metų sausio karinė Fidžio vyriausybė palaipsniui švelnino nepaprastąją padėtį ir paskelbė planuojanti parengti pažangią konstituciją iki rinkimų 2014 metais, todėl santykiai su Kanbera ir Velingtonu pagerėjo.