Praėjusį mėnesį nutekintas saugumo susitarimo projektas sukėlė nerimo bangą regione, ypač dėl jame išdėstytų priemonių, sudarysiančių sąlygas Kinijos saugumo pajėgų ir karinio jūrų laivyno dislokavimui Saliamono Salose.
JAV ir jų sąjungininkės seniai nerimauja dėl Kinijos galimybių įkurti karinių jūrų pajėgų bazę pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje. Tokia bazė sudarytų sąlygas Kinijos kariniam jūrų laivynui veikti toli už šalies sienų.
Australijos vyriausybė išsiuntė Ramiojo vandenyno regiono reikalų ministrą Zedą Seselją į Saliamono Salų sostinę Honiarą asmeniškai susitikti su šios salų valstybės ministru pirmininku.
Vėliau paskelbtame pareiškime Z.Seselja nurodė paprašę M.Sogavare „apsvarstyti galimybę nepasirašyti susitarimo ir pasitarti su Ramiojo vandenyno šalių grupe vadovaujantis regioninio atvirumo bei skaidrumo dvasia ir laikantis mūsų regiono saugumo gairių“.
„Sveikiname ministro pirmininko M.Sogavare naujausius pareiškimus, kad Australija ir toliau lieka Saliamono Salų saugumo partnerė, taip pat jo įsipareigojimą, kad Saliamono Salose niekada nebus užsienio valstybių karinių bazių ar kitų karinių objektų“, – sakė jis.
Antradienį JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Wendy Sherman kalbėjosi telefonu su Saliamono Salų užsienio reikalų ministru Jeremiah Manele apie planus po 29 metų vėl atidaryti Amerikos ambasadą Honiaroje.
Tą pačią dieną per pokalbį telefonu su Australijos užsienio reikalų departamento vadove W.Sherman „išreiškė susirūpinimą dėl pastarojo meto įvykių Ramiojo vandenyno regione“, nurodė jos atstovas spaudai.
Šeštadienį dienraštis „Financial Times“ pranešė, kad Baltųjų rūmų aukščiausio rango pareigūnas Azijos reikalams Kurtas Campbellas vėliau šį mėnesį taip pat ketina apsilankyti Saliamono Salose.