Austrijos saugumo ir žvalgybos organizacijos (ASIO) generalinio direktoriaus Mike'o Burgesso teigimu, šis atvejis yra susijęs su turtingu asmeniu, turinčiu „glaudžių ryšių su užsienio vyriausybe“.
„Pavadinčiau šį asmenį „lėlininku“, – sakė jis, pristatydamas kasmetinę grėsmių vertinimo ataskaitą.
Pasak generalinio direktoriaus, ši schema buvo „kaip užsienio kišimosi startuolis“. Jame „lėlininkas“ pervedė šimtus tūkstančių dolerių darbuotojui, kuris turėjo bandyti daryti įtaką rinkimams.
M.Burgessas nenurodė, kuriuos rinkimus buvo planuojama paveikti.
Minėtas darbuotojas turėjo identifikuoti ir užverbuoti daug žadantį politinį kandidatą, kuris nieko nežinotų apie šią schemą.
„Siekiama buvo ne tik iškelti kandidatus į valdžios pozicijas, bet ir priversti juos pasijusti dėkingais, įsipareigojusiais ir skolingais, kad vėliau galima būtų jais pasinaudoti“, – sakė M.Burgessas.
Pagal šią schemą, į potencialiai sėkmingų kandidatų biurus turėjo patekti sąjungininkų, kurie galėtų daryti įtaką politikui ir perduoti slaptą informaciją užsienio vyriausybei, jei ASIO nebūtų sužlugdžiusi šio sąmokslo.
„Šiais metais – federalinių rinkimų metais – mums reikia ypač saugotis užsienio politinio kišimosi“, – perspėjo M. Burgessas.
Jis taip pat išreiškė susirūpinimą dėl augančios dešiniojo ekstremizmo grėsmės Australijoje, ypač tarp nepilnamečių.
Pasak jo, praėjusiais metais 15 proc. naujų ASIO kovos su terorizmu tyrimų taikinių buvo nepilnamečiai, nors anksčiau šis skaičius tesiekdavo 2–3 procentus.
„Mes, kaip tauta, turime pagalvoti, kodėl kai kurie paaugliai ant savo miegamojo sienų kabina nacių vėliavas ir Kraistčerčo žudiko portretus, o kiti dalijasi vaizdo įrašais apie galvų nukirtimą“, – perspėjo jis.
M.Burgessas taip pat pažymėjo, kad agentūra sekė užsienio šnipus, bandančius užmegzti ryšių per pažinčių programėles, įskaitant „Tinder“, „Bumble“ ir „Hinge“.
„Mano žinutė bet kokioms potencialioms šių tinklų aukoms yra gerai žinoma – jeigu atrodo per daug gerai, kad būtų tiesa, veikiausiai taip ir yra“, – nurodė ASIO vadovas.