Tai būtų antrasis Jungtinių Tautų aukščiausiojo lygio susitikimas klimato kaitos klausimais iš eilės didžiausioje iškastinio kuro gamintojos šalyje.
„Džiaugiuosi galėdamas pranešti, kad pasiektas bendras sutarimas dėl Azerbaidžano kandidatūros rengti derybas COP 29“, – Dubajuje vykusioje klimato kaitos konferencijoje COP 28 sakė ekologijos ir gamtos išteklių ministras Muchtaras Babayevas (Muchtaras Babajevas).
„Esame pasiryžę bendradarbiauti su visais, kad užtikrintume COP 29 sėkmę“, – sakė jis.
Dubajaus aukščiausiojo lygio susitikime, kuris turėtų baigtis antradienį, turi būti oficialiai patvirtinta kita priimančioji šalis.
Tačiau M. Babayevas teigė, kad Azerbaidžanas užsitikrino Rytų Europos šalių grupės, kuri kitąmet pirmininkaus aukščiausiojo lygio susitikimui klimato kaitos klausimais, ir šiemet jį rengusių Jungtinių Arabų Emyratų paramą.
Dubajaus aukščiausiojo lygio susitikime daugiausia diskutuota apie tai, ar siekti nutraukti iškastinio kuro gavybą, dėl to atidžiai stebima priimančioji šalis, naftos kartelio OPEC narė, kurios vadovybė priešinasi tokiems raginimams.
COP 28 pirmininku buvo paskirtas JAE nacionalinės naftos bendrovės ADNOC vadovas Sultanas al Jaberas (Sultanas Džaberas), tačiau jis laikėsi nuosaikaus požiūrio ir teigė, kad klimato kaitą sukeliančio iškastinio kuro atsisakymas yra neišvengiamas.
Šią savaitę Azerbaidžanui sumažėjo kliūčių, kai jo istorinė varžovė Armėnija pareiškė, kad atšauks savo kandidatūrą vadovauti COP 29 ir palaikys savo kaimynę, abiem šalims siekiant atkurti santykius.
Azerbaidžanas rugsėjį per žaibišką karą susigrąžino Kalnų Karabachą – anklavą, kurį pastaruosius tris dešimtmečius kontroliavo etniniai armėnai.
M. Babayevas teigė, kad Azerbaidžanas sieks taikyti švarias technologijas atstatant Kalnų Karabachą, iš kurio masiškai pabėgo etniniai armėnai.
„Esame pasiryžę iki 2050 metų paversti šias teritorijas anglies dvideginio neišskiriančia zona“, – sakė M. Babayevas.
Jis teigė, kad Azerbaidžanas pritaria JT remiamam siekiui apriboti pasaulinį atšilimą, kad jis neviršytų 1,5 laipsnio Celsijaus, palyginti su ikipramoninio laikotarpio lygiu.
Bulgarija taip pat siekė surengti klimato kaitos konferenciją COP 29, bet savo pasiūlymą atšaukė, tam labai pasipriešinus Rusijai, nenorinčiai, kad aukščiausiojo lygio susitikimas vyktų Europos Sąjungai priklausančioje šalyje.