B.Johnsonas atsisako trauktis iš JK premjero posto dėl vakarėlių skandalo

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas trečiadienį žadėjo likti vyriausybės poste ir dalyvauti kituose rinkimuose, nors garsėjo raginimai jam atsistatydinti – net ir iš jo paties partiečių. Nepaisant vieno valdančiosios Konservatorių partijos įstatymų leidėjo dramatiško perėjimo į opozicinę Leiboristų partiją, B.Johnsonas tvirtino, kad atlaikytų bet kokį savo partijos balsavimą dėl nepasitikėjimo.
Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas / AFP/ „Scanpix“ nuotr.

Nemažai torių įstatymų leidėjų ir didelė Britanijos visuomenės dalis piktinasi paaiškėjus, kad premjero rezidencijos Dauningo gatvėje darbuotojai rengė pasilinksminimus, kai visoje šalyje galiojo griežtas karantinas dėl COVID-19 pandemijos.

„Jūs čia per ilgai čia užsisėdėjote, nieko doro neveikdami. Dėl Dievo, išeikite!“ – Bendruomenių Rūmuose sušuko buvęs konservatorių „Brexito“ sekretorius Davidas Davisas, kreipdamasis į B.Johnsoną Oliverio Cromwellio žodžiais.

Buvęs ministras, rūpinęsis „Brexito“ reikalais ankstesnės premjerės Theresos May vyriausybėje, tapo iškiliausiu B.Johnsono oponentu, kai premjeras antradienį davė daug kritikos sulaukusį interviu televizijai.

B.Daviso pavartota citata yra glaudžiai persipynusi su Britanijos parlamento istorija.

Pilietinio karo lyderis O.Cromwellis ją pirmasis ištarė 1653 metais, o 1940-aisais ją pakartojo kitas torių įstatymų leidėjas, ragindamas atsistatydinti tuometį premjerą Neville'į Chamberlainą, kurį pakeitė Winstonas Churchillas, B.Johnsono didvyris.

Pats B.Johnsonas trečiadienį mėgino susigrąžinti politinę iniciatyvą, paskelbęs, kad atšaukia daugumą dėl COVID-19 pandemijos Anglijoje įvestų suvaržymų, akivaizdžiai blėstant koronaviruso omikron varianto bangai.

Tačiau jo laukia tolesnės politinės grumtynės, didėjant leiboristų populiarumui ir infliacijai pasiekus beveik 30 pastarųjų metų aukštumas.

Kritika premjerui dar labiau sustiprėjo po to, kai antradienį interviu televizijai B.Johnsonas tvirtino, kad nebuvo informuotas, jog kuris nors susitikimas, į kurį buvo prašoma „atsinešti savo gėrimus“, pažeis jo vyriausybės paskelbto karantino taisykles.

Po šio pareiškimo daugiau nei 20 parlamento narių konservatorių grupė susitiko „aptarti jų susirūpinimą dėl B.Johnsono vadovavimo“, pranešė laikraštis „The Times“.

Jau septyni Konservatorių partijos nariai yra viešai paraginę B.Johnsoną atsistatydinti.

Tarp šių maištininkų yra keletas torių, pirmą kartą patekusių į parlamentą po triuškinamos B.Johnsono pergalės 2019 metų rinkimuose, įskaitant jaunesnius konservatorius, laimėjusius leiboristų tvirtove laikytoje Šiaurės Anglijoje, skelbia žiniasklaida.

Jų bandymas nuversti premjerą buvo pavadintas „kiaulienos pyrago sąmokslu“, nes vienas jame dalyvaujančių parlamentarų atstovauja Melton Moubrėjui – centrinės Anglijos miestui, garsėjančiam mėsos tešloje gaminiais.

Be to, „kiaulienos pyragai“ (angl. pork pies) angliškai gerai rimuojasi su žodžiu „apgavystės“ (angl. lies) – dėl kurių kilus vakarėlių skandalui B.Johnsoną kaltina dauguma rinkėjų, rodo kelios visuomenės apklausos.

Paprastai vyriausybę palaikantis dienraštis „The Daily Telegraph“ – kur senais laikais B.Johnsonas dirbo žurnalistu – pranešė, kad nepasitikėjimą premjeru pareiškė 11 iš 2019 metais išrinktų parlamentarų.

Mažiausiai 54 torių parlamentarai turi išsiųsti pareiškimus, raginančius ministrą pirmininką atsistatydinti, kad mestų iššūkį partijos vadovybei.

Remiantis „The Telegraph“, šis skaičius gali būti pasiektas vėliau trečiadienį, nors sakoma, kad vyresnieji kabineto nariai nerimauja dėl tokio įvykių tempo ir nesutaria dėl B.Johnsono įpėdinio.

Tuo metu konservatorius Christianas Wakefordas trečiadienį perbėgo į Leiboristų partijos frakciją. Pranešime premjerui jis pabrėžė: „Jūs ir visa Konservatorių partija įrodėte, kad nesugebate pasiūlyti tokio vadovavimo ir valdymo, kokio ši šalis nusipelnė.“

Praėjusią savaitę parlamente B.Johnsonas sakė, kad iš anksto nieko nežinojo apie vakarėlį Dauningo gatvės rezidencijos sode, kuriame jis ir jo darbuotojai dalyvavo 2020 metų gegužės 20 dieną karantino metu.

Tačiau buvęs premjero patarėjas Dominicas Cummingsas pirmadienį pareiškė, kad B.Johsonas melavo parlamentui, kai tvirtino nieko apie tai nežinojęs, ir sakė, kad jis ir dar keli patarėjai perspėjo premjerą, kad toks renginys prieštarauja galiojančiai tvarkai.

Leiboristų parlamentaras Jonathanas Reynoldsas „Sky News“ sakė, kad B.Johsonas „prarado visą autoritetą“ , tačiau premjeras tikisi, kad išgelbės savo laivą pranešdamas apie savo tolesnius politinius planus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai