B.Netanyahu valdančioji koalicija, kurią sudaro ultranacionalistinės ir ultraortodoksų partijos, parengė teisės aktus, kuriais siekiama susilpninti šalies Aukščiausiąjį Teismą. Tokiu būdu ji įgytų galimybę kontroliuoti teisėjų skyrimą.
Partijų teigimu, šis planas yra gerokai uždelsta priemonė, kuria siekiama apriboti, jų nuomone, pernelyg didelę nerinktų teisėjų įtaką.
Tačiau, pasak kritikų, valdžią sutelkus B.Netanyahu ir jo parlamentinės daugumos rankose, sugrius trapi Izraelio kontrolės ir pusiausvyros užtikrinimo sistema. Jie taip pat sako, kad tai yra ministro pirmininko, teisiamo dėl kaltinimų korupcija, bandymas išvengti teisingumo.
Per pastaruosius du mėnesius dešimtys tūkstančių izraeliečių, protestuodami prieš šį esminį pertvarkymą, išėjo į gatves. Praėjusią savaitę protestai buvo tokie dideli, kad B.Netanyahu buvo priverstas į oro uostą skristi sraigtasparniu, kad spėtų į skrydį oficialaus vizito į Italiją.
Prieš pertvarką pasisakė aukštųjų technologijų lyderiai, Nobelio premijos laureatai ekonomistai ir žymūs saugumo pareigūnai. Izraelio kariuomenės rezervistai grasino nebeatvykti į tarnybą, o kritikos pažėrė net ir kai kurie artimiausi šalies sąjungininkai, įskaitant JAV.
Simbolinį vaidmenį atliekančio Izraelio prezidento Isaaco Herzogo pakartotinės pastangos pasiekti kompromisą nedavė rezultatų.
Vokietijos ir Jungtinės Karalystės ambasadoriams Izraelyje adresuotame laiške apie 1 000 žydų valstybės veikėjų antradienį pareiškė, kad jų šalis išgyvena didžiausią krizę savo istorijoje ir kad B. Netanyahu bando paversti šalį teokratine diktatūra.
„Atsižvelgdami į pavojingą ir destruktyvų pono Netanyahu vadovavimą ir į didžiulį demokratinį pilietinį pasipriešinimą prieš valstybės institucijų naikinimą nedemokratiškai priimant įstatymus, prašome Vokietijos ir Jungtinės Karalystės skubiai pranešti kaltinamajam Netanyahu, kad atšaukiami jo planuojami valstybiniai vizitai į jūsų šalis“, – rašoma laiške.
„Jei šie vizitai vyks, kaip planuota, virš jų pakibs tamsus šešėlis“, – priduriama jame.
Laišką pasirašė tarptautinį pripažinimą pelnęs rašytojas Davidas Grossmanas, rašytoja Dorit Rabinyan, „Oskarui“ nominuotas režisierius Uri Barbashas ir daugybė akademikų, verslo veikėjų bei specialistų.
Ketvirtadienį Berlyne B.Netanyahu turėtų susitikti su Vokietijos kancleriu Olafu Scholzu. Šioje šalyje gyvenantys izraeliečiai teigia rengiantys didelį protestą prieš atvykstantį premjerą.
B.Netanyahu į valdžią grįžo gruodį po penktųjų šalies rinkimų per mažiau nei ketverius metus. Jis vadovauja radikaliausiai dešiniojo sparno vyriausybei per visą 75 metų Izraelio istoriją.