Trišaliame viršūnių susitikime svečius priims Turkijos vadovas Recepas Tayyipas Erdoganas. Pastarąjį kartą Turkijos, Rusijos ir Irano lyderiai buvo susitikę lapkritį Rusijos Juodosios jūros Sočio kurorte.
Viršūnių susitikime, per kurį lyderiai sieks atnaujinti savo pastangas užbaigti kelerius metus Sirijoje tebevykstantį konfliktą, taip pat dalyvaus Rusijos vadovas Vladimiras Putinas ir Irano prezidentas Hassanas Rouhani.
Be to, Kazachstano sostinėje Astanoje vyksta Sirijos taikos derybos, ir penktadienį ten susitiks Turkijos, Irano ir Rusijos diplomatijos vadovai. Astanoje jie aptars pasiruošimą kitą mėnesį vykstančiam viršūnių susitikimui, sakoma Turkijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.
Šios trys šalys bendradarbiauja, nors Sirijos konflikte palaiko skirtingas puses. Iranas ir Rusija palaiko Sirijos prezidentui Basharui al Assadui ištikimas pajėgas, o Turkija savo ruožtu nuolat reikalauja, kad jis atsistatydintų, ir remia Sirijos sukilėlius.
Sausio 20-ąją Ankara ir jos sąjungininkai sirų sukilėliai pradėjo karinę operaciją šiauriniame Sirijos Afrino anklave, kurį kontroliuoja kurdų Liaudies apsaugos daliniai (YPG).
Prieš karinę operaciją „Alyvos šakelė“ Turkija 2016-2017 metais Sirijoje vykdė operaciją „Eufrato skydas“, per kurią kovojo su YPG ir džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS).
Laikydamiesi Astanos taikos proceso, Ankara, Teheranas ir Maskva sutarė įkurti keturias vadinamąsias deeskalacijos zonas Idlibe, Damasko regione, pietiniame Daraa regione ir Homso mieste.
Tačiau Rytų Guta, esanti šalia Damasko, ir toliau tebėra smarkiai bombarduojama, nors 2017-ųjų gegužę ten buvo įkurta „deeskalacijos zona“.
Vasario 18 dieną Rusijos remiamas Sirijos režimas pradėjo karinę kampaniją prieš sukilėlių kontroliuojamą Rytų Gutos anklavą; ši operacija jau pareikalavo 1 249 gyvybes, tarp jų – 252 vaikų.