Tiesa, ne visi įsitikinę, kad tokia paskola iš tiesų yra suteikta. Savaitraščio „Baltarusiai ir rinka“ apžvalgininkas Pavliukas Bykovskis abejoja, ar Minskas gavo lengvatinį V.Putino kreditą, praneša portalas zautra.by.
„Aš nemačiau nė vieno oficialaus pareiškimo, kad pinigai atėjo. Yra tik Baltarusijos nacionalinio banko pranešimas, kad balansas tapo teigiamas. Rusijos vyriausybė yra paskelbusi tik susitarimo projektą. Tačiau nebuvo nei Baltarusijos, nei Rusijos atstovų vizitų ir oficialaus sutarties pasirašymo“, – abejonėmis dalijosi ekspertas.
Jo manymu, Rusija dabar turi daug svarbesnių prioritetų, kuriuos turėtų finansuoti paisydama savo geopolitinių interesų.
Politologas Aleksandras Klaskovskis mano, kad V.Putinas, nekreipdamas dėmesio į formalumus, Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai ištiesė pagalbos ranką.
„Tai buvo netikėta ir Rusijos vyriausybei, ir Rusijos finansų ministrui, jiems teko pasukti galvas, iš kokių lėšų suteikti šią paskolą. Bet, kadangi ir Rusijoje, ir Baltarusijoje valdžia – autoritarinė, klausimas jau išspręstas“, – mano politologas.
A.Klaskovskio manymu, žaibiškas V.Putino sprendimas suteikti Baltarusijai milžinišką lengvatinę paskolą rodo, kad Baltarusijos ekonominė ir finansinė padėtis daug prastesnė, nei spėja nepriklausomi ekonomistai.
„Baltarusija iš tiesų yra per plauką nuo finansinio kracho, todėl jai ši V.Putino paskola buvo būtina. Tiesa, ši injekcija tik porą mėnesių palaikys finansinio stabilumo iliuziją“, – mano ekspertas.
Analitiko teigimu, Baltarusijai jau seniai reikėjo ryžtingai devalvuoti savo nuvertėjusį rublį. Dar nevėlu ir dabar. Jei A.Lukašenka šiemet ryšis devalvuoti rublį, iki 2015 m., kai vyks prezidento rinkimai, jis sugebės vėl susigrąžinti padorų reitingą. Vienintelė problema – nepaaiškinama A.Lukašenkos baimė devalvuoti rublį. Dėl to jis labiau linkęs skolintis, kad ir brangiai, nei nuvertinti rublį. Jei A.Lukašenka ras kur pasiskolinti, rublis nebus devalvuotas iki 2015 m. prezidento rinkimų.
„Tačiau šiuo atveju padidės rizika, kad Baltarusiją po 2015 m. prezidento rinkimų ištiks dar viena finansinė krizė. Ekonomikoje stebuklų nebūna – anksčiau ar vėliau gyvenimas iš paskolų ir dotacijų baigsis dideliu fiasko“, – pabrėžia A.Klaskovskis.