„Po dviejų svarstymų priimtas įstatymo projektas „Dėl kodeksų pakeitimo“, – sakoma žemųjų rūmų spaudos tarnybos pranešime.
Vietoje administracinės atsakomybės už priklausymą tokioms organizacijoms siūloma nustatyti baudžiamąją atsakomybę – laisvės atėmimą iki dvejų metų.
Įstatymo projektu „siūloma nustatyti baudžiamąją atsakomybę“ už neįregistruotų, likviduotų ar sustabdytų politinių partijų, kitų visuomeninių susivienijimų, religinių organizacijų, fondų „veiklos organizavimą ar dalyvavimą joje“, sakoma pranešime.
Taip pat siūloma nustatyti administracinę bausmę už lėšų rinkimą siekiant padėti asmenims, patrauktiems atsakomybėn už masinių renginių organizavimo tvarkos pažeidimus.
„Atsižvelgiant į tai, kad iki šiol atsakomybės už [lėšų rinkimo] draudimo pažeidimus nebuvo, siekiant užkirsti kelią neteisėtai finansinei veiklai, įstatymo projektu siūloma nustatyti administracinę atsakomybę“, – nurodė parlamento žemieji rūmai.
Dabar įstatymas keliauja į parlamento aukštuosius rūmus. Po to jį turės pasirašyti autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka.
Pastaraisiais mėnesiais Baltarusijos saugumo tarnybos atliko kratas virtinės žmogaus teisių ir opozicijos grupių bei nepriklausomos žiniasklaidos biuruose ir namuose, autoritarinio prezidento režimui tęsiant susidorojimą su kitaminčiais ir dusinant pilietinę visuomenę. Daugiau nei 270 nevyriausybinių organizacijų buvo uždarytos arba šiuo metu yra likviduojamos.
A.Lukašenka, nepertraukiamai vadovaujantis Baltarusijai nuo 1994 metų, buvo paskelbtas pernai rugpjūtį įvykusių prezidento rinkimų nugalėtoju. Opozicija ir Vakarų šalys šių rinkimų nepripažino laisvais ir teisingais, o perspektyva, kad autoritarinis lyderis dirbs šeštą kadenciją iš eilės, Baltarusijoje išprovokavo beprecedentę protestų bangą.
Baltarusijos valdžia į opozicijos demonstracijas sureagavo itin griežtomis priemonėmis: milicija sulaikė per dešimtis tūkstančių žmonių, tūkstančiai protestuotojų skundėsi patyrę jėgos struktūrų pareigūnų smurtą ir netgi buvę kankinami.