Baltarusija sulaukė kritikos JT Žmogaus teisių taryboje

Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryba antradienį išreiškė susirūpinimą dėl žmogaus teisių pažeidimų Baltarusijoje „beprecedentės eskalacijos“ ir pasmerkė anksčiau šiemet Minsko režimo surengtą priverstinį keleivinio lėktuvo nutupdymą siekiant sulaikyti vieną opozicijos tinklaraštininką.
Aliaksandras Lukašenka
Aliaksandras Lukašenka / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Taryba nusprendė dar metams pratęsti JT specialiosios pranešėjos žmogaus teisių padėties Baltarusijoje klausimais Anais Marin įgaliojimus.

Rezoliucijoje dėl jos įgaliojimų pratęsimo, kuri buvo priimta 21 balsu prieš septynis ir 19 iš 47 Tarybos narių susilaikius, Minskas taip pat raginamas bendradarbiauti su eksperte, kuriai iki šiol nebuvo leista atvykti į Baltarusiją.

Dokumente pabrėžiamas poreikis atidžiai stebėti situaciją Baltarusijoje ir reiškiamas „gilus susirūpinimas dėl žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių pažeidimų beprecedentės eskalacijos“ šalyje.

Prieš balsavimą Baltarusijos atstovas prie JT Juras Ambrazevičius pasmerkė rezoliucijos tekstą dėl „kišimosi“ į jo šalies vidaus reikalus.

„Norėčiau kreiptis į savo kolegas vakariečius ir paraginti jus rūpintis savo pačių vidaus reikalais“, – pareiškė jis Tarybai.

Kelios šalys ėmėsi ginti Baltarusiją, o pagrindinė jos sąjungininkė Rusija pasmerkė „vienpusišką, nesubalansuotą ir šališką iniciatyvą“.

Po praėjusį rugpjūtį surengtų rinkimų, kuriuose Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją, šalį kelis mėnesius krėtė beprecedenčiai protestai. Baltarusių opozicija ir Vakarai rinkimus laiko suklastotais.

Nors demonstracijos atslūgo, Minsko režimas tęsia spaudimą A.Lukašenkos oponentams ir nepriklausomiems žurnalistams.

Antradienio rezoliucijoje atkreipiamas dėmesys į „augančius neproporcingus ir diskriminuojančius taikaus susirinkimo, asociacijų ir išraiškos laisvių apribojimus, o tai lemia sistemingą priekabiavimą, gąsdinimą ir represijas prieš pilietinę visuomenę ir nepriklausomą žiniasklaidą“.

Dokumente taip pat pasmerkti „žurnalistų ir kitų žiniasklaidos darbuotojų, žmogaus teisių gynėjų masiniai savavališki sulaikymai ir areštai“.

Be to, jame reiškiamas gilus susirūpinimas dėl „pranešimų apie sisteminį ir plačiai paplitusį kankinimą“, taip pat lytinį smurtą prieš sulaikytuosius.

Rezoliucijoje minimas ir gegužės 23-iosios incidentas, kai buvo priverstinai nutupdytas „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Graikijos į Lietuvą. Oro bendrovė pranešė, kad lėktuvas nutūpė Minske, nes baltarusių skrydžių kontrolieriai pranešė apie galimą bombą lėktuve. Vėliau informacija apie bombą nepasitvirtino.

Lėktuvą priverstinai nutupdžius Minske buvo sulaikytas juo skridęs baltarusių opozicijos tinklaraštininkas Romanas Protasevičius ir jo draugė – Vilniuje studijuojanti Rusijos pilietė Sofia Sapega.

JT Žmogaus teisių tarybos rezoliucijoje kritikuojamas „priverstinių prisipažinimų išgavimas“ ir reikalaujama nedelsiant ir besąlygiškai paleisti R.Protasevičių bei S.Sapegą.

Praėjusią savaitę kreipdamasi į Tarybą A.Marin perspėjo, kad R.Protasevičiaus atvejis rodo, jog Baltarusija susiduria su „valymais, savo pobūdžiu primenančiais totalitarinių režimų praktiką“.

„Šis incidentas, sukrėtęs tarptautinę bendriją, demonstruoja valdžios norą užbaigti bet kokias nepaklusnumo apraiškas, nušluojant iš visuomenės elementus, kuriuos ji laiko nepageidaujamais“, – sakė ji.

A.Marin atkreipė dėmesį, kad šiuo metu Minsko režimo politikai nepritariantys žmonės Baltarusijoje turi nedaug iš ko rinktis: jiems belieka arba tylėti, arba priešintis ir užsitraukti pavojų būti suimtiems, arba mėginti pabėgti iš savo šalies.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų