Baltarusijos ir Rusijos susijungimas: ar Lietuvos pasienyje sulauksime hibridinio darinio?

„Zapad-21“ pratybų fone vyksta Rusijos ir Baltarusijos susijungimas. Nors procesas pradėtas jau seniai, paskutinio susitikimo su Vladimiru Putinu metu Aliaksandras Lukašenka susitarė dėl glaudesnio bendradarbiavimo keliose srityse, Ar tai reiškia, kad pasienyje Lietuva turės Rusijos jėgą?
Aliaksandras Lukašenka
Aliaksandras Lukašenka / „Scanpix“/AP nuotr.

Penktadienį prasidėjo „Zapad-21“ pratybos, kurių metu Rusija ir Baltarusija strateguoja kaip atremti puolimą iš Vakarų.

Tačiau tuo pat metu vyksta ir šių dviejų šalių susijungimas, apie ką išvakarėse kalbėjo A.Lukašenka ir V.Putinas. Ekspertai teigia, kad tai – senas ir neišvengiamas procesas, o baltarusiai aiškina, jog vienos sąjunginės valstybės nebus.

Sprendimai nelegitimūs

Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos patarėja Ana Krasulina 15min teigė, kad į jokius V.Putino ir A.Lukašenkos susitarimus neverta kreipti dėmesio.

„Nereikia kreipti daug dėmesio į tai, ką tie žmonės kalba visų pirma dėl to, kad nei vienas, nei kitas nevykdo to, apie ką kalba. Be to, Lukašenka nėra legitimus Baltarusijos vadas, jis užgrobė valdžią ir neturi jokios teisės pasirašyti bet kokių susitarimų su bet kuo.

Mes perspėjame visus – tas rašiklis, kuriuo jūs pasirašote, nevertas paties pasirašymo. Imperijos laikas praėjo, Baltarusija yra nepriklausoma valstybė, kuri bus Europos valstybių šeimos narė“, – tikino A.Krasulina.

„Scanpix“/AP nuotr./Aliaksandras Lukašenka
„Scanpix“/AP nuotr./Aliaksandras Lukašenka

Ji tvirtino, kad nesvarbu, ką sako V.Putinas ir A.Lukašenka. Esą jeigu Rusijos prezidentas susitars su A.Lukašenka, tiesiog įsigys priešų.

„Lukašenka iš viso meluoja dėl visko, dėl to niekas nežada panikuoti. Jei Rusija tęs savo veiksmus, nesuderinamus su įstatymais, kaip ji darė kitų valstybių atžvilgiu, jie tada Baltarusijoje tiesiog susiras priešų“, – sakė A.Krasulina.

Detalės nežinomos

Rusijos ir Baltarusijos prezidentai ketvirtadienį sakė padarę reikšmingą pažangą dėl jų šalių ekonomikų integravimo, įskaitant bendrų energijos ir finansų rinkų sukūrimą.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Laurynas Jonavičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Laurynas Jonavičius

Esą šie žingsniai sustiprins Baltarusiją, patiriančią Vakarų sankcijas dėl joje vykdomų politinių represijų po ginčijamų prezidento rinkimų ir keleivinio orlaivio priverstinio nutupdymo siekiant sulaikyti juo skridusį opozicijos žurnalistą.

Tačiau VU TSPMI docentas Laurynas Jonavičius 15min tvirtino, kad kol kas Rusijos ir Baltarusijos santykiuose yra daug klaustukų.

„Viskas dar lieka spėlionių lygmenyje, nes niekas nežino, koks yra susitarimas. Lukašenka sako, kad lapkritį atskleis tas programas, tada galima bus ir žiūrėti.

Be to, programos tėra tik programos, jas dar reikia įgyvendinti. Baltarusijos ekonomika yra labai stipriai priklausoma nuo Rusijos, todėl niekas kol kas stipriai nesikečia, juolab, kad nežinome detalių“, – sakė L.Jonavičius

Pasak jo, bet koks ekonominis integravimasis reikalauja ir institucinio sprendimo, o kol kas apie tai nebuvo kalbėta.

Z.Mickievič: Savaime aiškų, kad integracijos procesas vyksta, Rusija stumia savo reikalus, bet jie agresyviai nesielgs, nes supranta visuomenės nuotaikas.

„Sąjunginės valstybės kūrimas prasidėjo jau seniai ir iki šiol jis neužbaigtas, nes nėra institucijų, apie kurias kalbama“, – kalbėjo politologas.

Baltarusiai nepritaria

Baltarusijos žurnalistas, priverstas išvyti į Lenkiją, Zmicieras Mickievičius 15min sakė, esą sąjunginės valstybės likimas dar nenuspręstas, o patys baltarusiai su tuo nesutinka.

„Kol kas viskas neaišku, nes mes nežinome susitarimų detalių. Yra kalbų, kad 2023 metais Baltarusija gaus kažkiek milijonų paskolos, bet tai tikrai ne tiek, kiek Lukašenka tikėjosi.

Savaime aišku, integracijos procesas vyksta, Rusija stumia savo reikalus, bet ji agresyviai nesielgs, nes supranta visuomenės nuotaikas.

Nuo 2015 metų žmonių, palaikančių Rusiją, skaičius drastiškai mažėjo. Po to kai Rusija padėjo Lukašenkai išsilaikyti, Rusijos palaikymas dar labiau nukrito.

Dabar palaikančių Rusijos ir Baltarusijos susijungimą, manau, nėra daugiau nei 10 proc.“ – kalbėjo Z.Mickievičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų