JAV valstybės vadovas taip pat susitiks su Ramiojo vandenyno salų valstybių lyderiais, siekdamas stiprinti bendradarbiavimą tokiais klausimais, „kaip kova su klimato kaita, jūrų išteklių apsauga ir atsparaus bei integracinio ekonomikos augimo skatinimas“, rašoma Baltųjų rūmų paskelbtame pranešime.
J.Bidenas Papua Naujojoje Gvinėjoje planuoja apsilankyti, keliaudamas iš Didžiojo septyneto (G-7) lyderių susitikimo Japonijoje į Ketverto (angl. The Quad) viršūnių susitikimą Sidnėjuje.
JAV prezidento planuojama kelionė yra ženklas, kad Papua Naujosios Gvinėjos strateginė svarba sparčiai didėja, Jungtinėms Valstijoms ir jų sąjungininkėms kovojant su Kinija dėl įtakos Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, kuris gali būti gyvybiškai svarbus galimo karinio konflikto dėl Taivano atveju.
Papua Naujosios Gvinėjos užsienio reikalų ministras Justinas Tkatchenko praėjusį mėnesį pareiškė, kad J.Bidenas dalyvaus dvišalėse derybose su šalies šeimininkės vadovais ir taip pat susitiks su 18 lyderių iš Ramiojo vandenyno salų forumo – regioninio bloko, kurį sudaro daugiausia mažos valstybės.
Tarp dalyvių bus ir Australijos bei Naujosios Zelandijos ministrai pirmininkai.
JAV specialusis pasiuntinys Josephas Yunas praėjusį mėnesį pripažino, kad Jungtinės Valstijos bando prisivyti po santykinio nesirūpinimo laikotarpio, kai regione smarkiai išaugo Kinijos įtaka.
„Pripažinkime – tai strateginė Kinijos ir mūsų konkurencija“, – sakė jis.
„Ar mes neskyrėme Ramiojo vandenyno regionui pakankamai dėmesio? Atsakymas yra taip... Ir mes mėginame tai ištaisyti.“
J.Bideno kelionės metu gali būti baigtas rengti JAV ir Papua Naujosios Gvinėjos bendradarbiavimo gynybos srityje susitarimas, pagal kurį būtų galima rengti daugiau bendrų pratybų ir kurti saugumo infrastruktūrą.