Daugiau šia tema
- Ramūnas Vilpišauskas: Kinijos ambasadoriaus dovana Lietuvos Vyriausybei
- Baltijos šalis papiktinęs Kinijos ambasadorius: kas jis ir kokie jo motyvai
- J.Borrellis: Kinijos ambasadoriaus komentarai dėl buvusių SSRS šalių yra nepriimtini
Balandžio 21-osios vakarą sutrikdė Kinijos ambasadoriaus Prancūzijoje išsireiškimai. Interviu televizijos kanalui „LCI“ Lu Shaye teigė, kad „pagal tarptautinius įstatymus buvusios SSRS šalys neturi oficialaus statuso“.
Nors anksčiau šis diplomatas išgarsėjo kaip „vienišas vilkas“, linkęs garsiai daryti pareiškimus, prieštaraujančius oficialiai Kinijos pozicijai, tai kelia klausimą: ar tai buvo asmeninė nuomonė, ar diplomatas pažymėjo naujas Kinijos politinio diskurso tendencijas?
Būtų perdėta manyti, kad vieno diplomato, kuris anksčiau taip pat buvo prieštaringų pareiškimų dėmesio centre, veiksmai žymi platesnį Kinijos politinės komunikacijos poslinkį.
Tai gali būti Kinijos „vilko diplomatijos“ dalis, bet lygiai taip pat gali būti ir vieno diplomato asmeninių pažiūrų išraiška. Turint omenyje griežtą Kinijos informacijos kontrolę, tikrojo atsakymo tikriausiai niekada nesulauksime. Tuo tarpu visų trijų Baltijos šalių užsienio reikalų ministrai suskubo paskelbti suderintą pareiškimą – buvo prašoma paaiškinimų iš įgaliotų Kinijos atstovų.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielis Landsbergis nurodė, jog Baltijos šalys nėra „postsovietinės“. Nors Antrojo pasaulinio karo metais jas okupavo SSRS, tarptautiniu mastu okupacijos faktas nebuvo pripažintas, todėl visos trys šalys išlaikė tarptautinį statusą, kurį įgijo likus porai dešimtmečių iki sovietų neteisėtai pavergimo.
Kaip įprasta diplomatiniams skandalams, šį taip pat pamažu nutildė nauji įvykiai.