Baltos kaukės užminė mįslę: ar tikrai taip bandoma apsisaugoti nuo kamerų gatvėse?

Socialiniuose tinkluose platinamas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuoti baltomis kaukėmis veidus prisidengę žmonės. Tekstas įraše skelbia, kad taip siekiama prisidengti veidus nuo gatvių stebėjimo sistemų. Atsirado svarstančių, kad taip esą protestuojama prieš grožio industrijos standartus ir net palaikoma ukrainiečių fechtuotoja. Nei vienas šių spėjimų neatitinka tiesos.
Ukrainoje pastebėti žmonės, dėvintys baltas kaukes
Ukrainoje pastebėti žmonės, dėvintys baltas kaukes / Ekrano nuotr.

„Žmonės gatvėse pradėjo dėvėti tinklines kaukes, kad apsisaugotų nuo jų veidus atpažįstančių kamerų“, – skelbia tekstas vaizdo įraše, kuriame rodomi baltas kaukes dėvintys žmonės gatvėse.

Įrašas sulaukė nemažai pasidalijimų ir tapo itin populiarus socialiniuose tinkluose.

Komentatoriai ėmė aiškinti, esą žmonės taip siekia apsaugoti savo privatumą ir pridengti veidus nuo gatvių stebėjimo sistemų, kad nebūtų atpažinti.

Tačiau tai nėra tiesa.

Jau netrukus tapo aišku, kad vaizdo įrašas užfiksuotas Ukrainoje, tuomet atsirado ir kitų paaiškinimų dėl ko skirtingų šalies miestų gatvėse staiga pasirodė praeiviai baltomis kaukėmis.

Skirtingos versijos

Vaizdo įrašas Ukrainoje pradėtas platinti praėjusių metų rugpjūtį. Tuomet šios šalies naujienų portalas „Сніданок з 1+1“ parengė reportažą, kuriame citavo vieną garsią ukrainiečių „Tiktok“ žvaigždę.

Pozityvų požiūrį į kūną (angl. body positive) propaguojanti tinklaraštininkė tuomet aiškino, kad tokių kaukių dėvėjimas yra protestas prieš įkyriai peršamus grožio standartus.

Anot jos, tai yra dalis protesto, angliškai vadinamo „no face“. Tačiau ir ši versija nebuvo teisinga.

Dalies internautų teigimu, praeiviai dėvėjo fechtuotojų kaukes, taip norėdami palaikyti šalies sportininkę.

2023 metų vasarą dukart olimpinė ir daugkartinė pasaulio čempionė, ukrainietė Olha Charlan Milane vykusiame pasaulio čempionate buvo diskvalifikuota už tai, jog po laimėtos dvikovos atsisakė spausti ranką rusei Anai Smirnovai.

Ji 15:7 nugalėjo rusę Aną Smirnovą, bet po kovos buvo diskvalifikuota dėl „pagarbos stokos“, mat rusė pateikė protestą.

Tarptautinė fechtavimo federacija (FIE) nusprendė nubausti O.Charlan ir sukėlė didžiulį sporto bendruomenės nepasitenkinimą.

Tačiau šis incidentas įvyko gerokai anksčiau nei Ukrainos gatvėse pasirodė kaukėti praeiviai.

Meninis sprendimas

Jau netrukus interneto vartotojai išslaptino šios kampanijos autorių ir iniciatorių.

Kaip pranešė ukrainiečių tabloidas sill.media, tą padaryti padėjo įvairiose skirtingų miestų vietose atsiradusios lauko reklamos, prie kurių buvo pritvirtintos tos pačios baltos kaukės ir keistoki užrašai – „Mes žaidžiame žaidimą iš korėjietiškų filmų. Kas liks paskutinis?“, „Jei tikrai esame sistemoje, aš nulaušiu visus slaptažodžius“, „Nežinau, kas yra piemuo, bet žinau, kas yra avys“, „Esame dideliame teatre“.

Paaiškėjo, kad šios akcijos bei reklamos kampanijos iniciatorius yra menininkas, slapyvardžiu Harfang (ukr. Харфанг). Jis slepia savo tikrąjį vardą ir pasirodo slėpdamas veidą.

Kaukių dėvėjimo akcija buvo skirta jo naujojo vaizdo klipo „Yardy“ (ukr. Ярди), kuriame žmonės dėvi identiškas baltas kaukes, pristatymui.

15min verdiktas: melas. Žinutė apie tai, kad dėvėdami baltas kaukes žmonės siekia apsisaugoti nuo kamerų yra neteisinga. Tai buvo menininko akcija, skirta pristatyti dainą.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai