Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Barackas Obama po istorinių derybų su Rauliu Castro grįžo į Vašingtoną

Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama vėlai šeštadienį, visai netrukus po to, kai jis dalyvavo precedento neturinčiose tiesioginėse derybose su Kubos prezidentu Rauliu Castro ir pirmąkart susitiko su Venesuelos prezidentu Nicolasu Maduro, sugrįžo namo.
Raulis Castro ir Barackas Obama
Raulis Castro ir Barackas Obama / AFP/„Scanpix“ nuotr.

B.Obama savo susitikimą su R.Castro – pirmąsias šių šalių lyderių derybas nuo 1956 metų – pavadino „atviromis ir vaisingomis“.

Baltieji rūmai savo ruožtu taip pat nurodė, kad Jungtinių Valstijų lyderis per trumpą susitikimą su N.Maduro išreiškė paramą taikiam dialogu tarp Venesuelos vyriausybės ir opozicijos.

Istorinės derybos Panamoje, surengtos Amerikų viršūnių suvažiavimo kuluaruose, įvyko po to, kai gruodžio mėnesį B.Obama ir N.Castro paskelbė sieksiantys normalizuoti Jungtinių Valstijų ir komunistinės Kubos ryšius po daugiau kaip pusę amžiaus trunkančio priešiškumo.

Į Jungtinių Valstijų sostinę grįžusio B.Obamos laukė kandi kritika: kubiečių ir amerikiečių kilmės senatorius Tedas Cruzas, kuris kaip respublikonų kandidatas siekia dalyvauti 2016 metų prezidento rinkimuose, apkaltino jį „nuolaidžiaujant komunistų diktatoriui mūsų pačių pusrutulyje“.

Surengė „atvirą“ istorinį susitikimą

Kaip jau skelbta anksčiau, B.Obama ir Raulis Castro šeštadienį Panamoje surengė pirmąsias tiesiogines derybas tarp Jungtinių Valstijų ir Kubos lyderių ir pažadėjo imtis istorinių pastangų palaidoti Šaltojo karo eros tarpusavio priešiškumą.

Abiem lyderiams sėdint salėje, kurioje buvo patiestas mėlynas kilimas, B.Obama padėkojo R.Castro už „atvirumo ir mandagumo dvasią“ jų bendravimo metu. Tuo tarpu komunistų lyderis pabrėžė, kad deryboms reikės kantrumo.

Ilgiau kaip valandą trukęs B.Obamos ir R.Castro susitikimas tapo netikėto gruodžio 17 dienos pranešimo, kad jie po pusantrų metų trukusių slaptų derybų sieks normalizuoti 1961 metais nutrūkusius santykius, kulminacija.

„Akivaizdu, kad tai yra istorinis susitikimas“, - sakė B.Obama, kuris kalbėjo pirmas, kai abu lyderiai per derybas, surengtas greta 35 šalių Amerikų viršūnių susitikimo, atsisėdo į poliruotus, medinius krėslus.

B.Obama pareiškė, kad po 50 metų nesėkmingos Jungtinių Valstijų politikos „atėjo metas išbandyti mums kažką nauja“.

„Dabar mūsų pozicija yra judėti keliu į ateitį“, - teigė jis ir pridūrė, kad neatidėliotina užduotis yra iš naujo atidaryti ambasadas.

R.Castro šyptelėjo, kai B.Obama pripažino, kad abi puses toliau lydės skirtumai dėl žmogaus teisių ir kitų klausimų.

B.Obamai pakalbėjus, abu vyrai atsistojo ir paspaudė vienas kitam ranką.

Teigdamas, kad sutinka su viskuo, ką pasakė B.Obama, Kubos lyderis pažymėjo, kad abi vyriausybės vis dar gali turėti skirtumų, bet „su pagarba kitų idėjoms“.

„Trokštame viską aptarti, bet turime būti kantrūs, labai kantrūs“, - sakė jis.

„Kitomis progomis kai kuriems draugams amerikiečiams jau sakėme, kad norime apie viską kalbėtis“, - teigė R.Castro.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos