Bao Choy, buvusi Honkongo visuomeninio transliuotojo RTHK prodiuserė, praėjusį mėnesį buvo nuteista už tai, kad „sąmoningai pateikė melagingą informaciją“, siekdama pagal automobilio numerius sužinoti, kam jis priklauso. Nuosprendį griežtai pasmerkė žiniasklaidos grupės, pavadinusios jį ataka prieš viešojo intereso žurnalistiką.
Ketvirtadienį Bao Choy kartu su penkiais kolegomis pelnė kasmet teikiamą Žmogaus teisių spaudos apdovanojimą (HRPA) dokumentinių filmų kinų kalba kategorijoje už savo darbą „Kam priklauso tiesa?“ (Who Owns The Truth?).
Šie apdovanojimai teikiami jau ketvirtį amžiaus už žmogaus teisių klausimų nušvietimą Azijoje.
Vertinimo komisija gyrė 23 minučių trukmės RTHK dokumentinį filmą, kuriame „narpliojamos net menkiausios užuominos ir be baimės ar prielankumo kvočiami galingieji“, ir sakė, kad šis darbas yra „tiriamosios žurnalistikos klasika“.
2019-ųjų liepą Juen Longo rajone vėzdais ginkluotų vyrų gaujos surengtas brutalus išpuolis ir lėta policijos reakcija į incidentą tapo lūžio momentu per tais metais Honkongą krėtusius didžiulius ir neretai smurtinius demokratijos šalininkų protestus, nes dar labiau pakirto visuomenės pasitikėjimą policija ir miesto vadovais.
RTHK dokumentinėje juostoje tie įvykiai atkuriami pasitelkus liudininkų bei stebėjimo kamerų nufilmuotą medžiagą, pokalbius su žmonėmis ir transporto priemonių registracijos numerių paieškas.
Filmas atskleidė naujų detalių apie įtariamus užpuolikus, kai kurių iš jų ryšius su politinę įtaką turinčiais kaimo komitetais, palaikančiais Pekiną.
Juostoje taip pat tvirtinama, kad policija nereagavo į vėzdais ginkluotų asmenų, kurie prieš išpuolį buvo atvežti į rajoną specialiomis transporto priemonėmis, telkimą.
Policija atmetė kaltinimus, kad teisėsaugininkai tą vakarą pavedė visuomenę, o aukšto rango pareigūnai stengėsi vaizduoti tą pasalą kaip dviejų apylygių priešiškų stovyklų peštynes.
Honkongas turi viešai prieinamą transporto priemonių numerių registro bazę, kuria ilgai naudojosi žurnalistai, įskaitant Pekiną palaikančias naujienų agentūras.
Tačiau neseniai valdžia priėmė naudojimosi baze tvarkos pakeitimą ir žurnalistams nebeleidžiama ja naudotis.
37 metų Boa Choy grėsė iki pusės metų laisvės atėmimo bausmė, tačiau galiausiai jai buvo paskirta 6 tūkst. Honkongo dolerių (640 eurų) bauda. Ji planuoja skųsti nuosprendį.
Pekinas neslepia savo troškimo nuslopinti jį kritikuojančią Honkongo žiniasklaidą, o RTHK vis dažniau sulaukia prieš jį nukreiptų vyriausybės veiksmų.
Pagal britų visuomeninio transliuotojo BBC modelį sukurtas RTHK yra finansuojamas iš biudžeto, tačiau turinio požiūriu buvo nepriklausomas nuo Honkongo vyriausybės.
Honkongo vyriausybė nurodė pertvarkyti šį transliuotoją. Neseniai jo nauju vadovu buvo paskirtas valstybės tarnautojas, atšaukęs daugybę televizijos laidų dėl „vienašališko požiūrio“ ir „netikslumų“.
Po suėmimo lapkričio mėnesį Boa Choy buvo atleista. Jos buvęs darbdavys neprisidėjo prie jos teisinės gynybos užtikrinimo.
Transliuotojas taip pat pranešė, kad nebedalyvaus jokiuose žurnalistiniuose apdovanojimuose, tačiau juos organizuojančios institucijos, įskaitant HRPA organizatoriai, atsisakė pripažinti Honkongo transliuotojo pasitraukimą.
Anksčiau šią savaitę RTHK atleido reporterę Nabelą Qoser (Nabelą Koser), garsėjusią savo atkaklumu pateikiant klausimus pareigūnams per spaudos konferencijas.