Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Be paso likęs M.Saakašvilis lygina P.Porošenką su V.Janukovyčiumi

Šią savaitę Ukrainos pilietybės netekęs buvęs Gruzijos prezidentas ir Odesos srities eksgubernatorius Michailas Saakašvilis apie save pamiršti neleis. Interviu „Ukrainska pravda“ jis pažėrė daugybę kaltinimų ir Ukrainos prezidentui Petro Porošenkai, ir kitiems įtakingiems šalies politikams, kurie neva yra pasidaliję valstybę.
Michailas Saakašvilis
Michailas Saakašvilis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pilietybė iš M.Saakašvilio, kuris dar pernai atsistatydino iš Ukrainos Odesos srities gubernatoriaus posto, buvo atimta trečiadienį.

Ukrainos migracijos tarnyba pranešė, kad P.Porošenka tokį sprendimą priėmė gavęs dokumentų iš Gruzijos, tačiau daugiau detalių nepateikiama.

M.Saakašvilis jau tuomet iškart pareiškė, kad Ukrainos prezidentas susitarė su jo politiniu varžovu Gruzijoje, oligarchu, „Rusijos projektu“ Bidzina Ivanišviliu. Niujorke pas gimines apsistojęs politikas žada kovoti dėl teisės grįžti į Ukrainą.

Negana to, buvęs Gruzijos prezidentas, nebeturintis ir gruziniško paso, savaitgalį pareiškė, kad žada kreiptis į administracinį teismą, o jei prireiks, ir „į Strasbūrą“ – Europos Žmogaus Teisių Teismą.

Feisbuke M.Saakašvilis taip pat paskelbė, kad forma, kurią jis 2015 metais užpildė siekdamas gauti Ukrainos pilietybę, neva buvo padirbta, o jo parašas suklastotas.

Gruzinas neslepia manantis, kad P.Porošenka siekia jį pašalinti kaip politinį konkurentą, ir Ukrainos prezidento, kuris, beje, vis dažniau kritikuojamas ir žmogaus teisių bei kovos su korupcija aktyvistų, adresu išsakė galybę kritikos.

Maltoje išgirdo grasinimų

M.Saakašvilis „Ukrainska pravda“ teigė būsimas problemas pradėjęs nujausti šių metų kovą, kai Maltoje susitiko su P.Porošenka per Europos liaudies partijos kongresą.

„Jis man pasakė, kad turiu nustoti kritikuoti ir drebinti Ukrainą, kad aš taip vykdau Putino planą. Nusijuokiau jam į veidą.

„Scanpix“ nuotr./Petro Porošenka Maltoje
„Scanpix“ nuotr./Petro Porošenka Maltoje

Porošenka paklausė, kodėl aš, pavyzdžiui, nekritikuoju Julijos Tymošenko (buvusios premjerės, – red.), Arseno Avakovo (vidaus reikalų ministro, – red.). Jis klausė, kodėl būtent jis man toks įdomus“, – prisiminė M.Saakašvilis.

Jo teigimu, susitikimas su Ukrainos prezidentu vyko dvi valandas, per kurias M.Saakašviliui esą buvo grasinama, bandyta jį šantažuoti. P.Porošenka esą jam pasakė elgtis kaip „normaliam Ukrainos politikui“.

„Manau, kad paskutiniu lašu tapo mano pastangos kviestis žmones į mano būstinę bendram darbui (M.Saakašvilis neseniai įkūrė naują opozicinę partiją „Naujų jėgų judėjimas“, – red.).

Jis išsigando. Jei Porošenka manęs nebijotų, jis pilietybę iš manęs būtų atėmęs man būnant Kijeve, laikydamasis teisinių procedūrų, o ne slapčia“, – dėstė Gruzijos eksprezidentas.

M.Saakašvilis: „Jei Porošenka manęs nebijotų, jis pilietybę iš manęs būtų atėmęs man būnant Kijeve, laikydamasis teisinių procedūrų, o ne slapčia.“

Liepos 19-ąją, likus kiek daugiau nei savaitei iki žinios apie iš M.Saakašvilio atimamą Ukrainos piliečio pasą, P.Porošenka nuvyko į Gruziją, kur sostinėje Tbilisyje vyko verslo forumas.

M.Saakašvilio teigimu, Ukrainos prezidentas Tbilisyje susitiko su buvusiu Gruzijos premjeru, milijardieriumi oligarchu B.Ivanišviliu. Pastarasis 2012 metais subūrė koaliciją „Gruzijos svajonė“, po parlamento rinkimų išstūmusią M.Saakašvilio partiją iš valdžios.

„Nežinau, apie ką jie kalbėjosi, bet turint omenyje, kaip aš rūpiu oligarchui Ivanišviliui ir kaip į mane reaguoja Porošenka, akivaizdu, kad ne apie orą“, – mano gruzinas.

DN nuotr./Bidzina Ivanišvilis.
DN nuotr./Bidzina Ivanišvilis.

Esą pagal susitarimą Gruzijos prokurorai atsiuntė išgalvotų kaltinimų M.Saakašviliui į Kijevą, o Ukrainos pareigūnai tuomet sulaukė, kol pastarasis išvyks iš šalies, ir, remdamiesi suklastotais įrodymais, atėmė iš jo pilietybę.

Antras V.Janukovyčius?

M.Saakašvilis, šiomis dienomis itin noriai skleidžiantis savo versijas apie Ukrainos politikos vingius tarptautinėje žiniasklaidoje, davė interviu ir „Foreign Policy“. Jis teigė, kad P.Porošenkos sprendimas atimti iš jo pilietybę atskleidžia „autoritarines tendencijas“.

M.Saakašvilis teigė, kad P.Porošenkos sprendimas atimti iš jo pilietybę atskleidžia „autoritarines tendencijas“.

„Visa tai – ne apie mane. Šiuo metu Porošenka gali daryti iš esmės viską, kad tik išlaikytų savo korumpuotos aplinkos įtaką.

Jei jis sugeba daryti tokius nelegalius dalykus man, pasaulyje žinomam asmeniui, kokie nors paprasti ukrainiečiai gali dar labiau kentėti“, – tvirtino M.Saakašvilis.

Jis apkaltino P.Porošenką ne tik „sovietinio stiliaus disidentų persekiojimu“, bet ir tuo, kad Ukrainos prezidentas neva seka savo pirmtako, 2014 metais nuversto Viktoro Janukovyčiaus pėdsakais.

P.Porošenkos varžovai, žinoma, suskubo prisijungti prie M.Saakašvilio, kuris kritikuoja prezidentą. Buvusi premjerė Julija Tymošenko feisbuke parašė: „Miša, mes su tavimi! #stopdiktatūra“.

Nepritarimą pilietybės atėmimui išsakė ir įtakingas milijardierius Ihoris Kolomoiskis.

O dar vienas „Gruzijos komandos“ atstovas Kijeve, nuo šiol „Naujų jėgų judėjimui“ vadovaujantis Davidas Sakvarelidzė dar drąsiau palygino P.Porošenką su V.Janukovyčiumi.

„Akivaizdu, kad Ukrainoje dabar yra dar vienas Janukovučius, tik mokantis angliškai. Žmogus, kuris garsiausiai apie tai kalbėjo, nebeturi Ukrainos pilietybės ir nebegali atvykti į šalį“, – feisbuke teigė D.Sakvarelidzė.

Žada grįžti į Ukrainą

„Didžiausia mano klaida buvo tai, kad nuo pat pradžių aš neteisingai supratau Porošenkos motyvaciją. Ji, tiesą sakant, labai paprasta – užsidirbti pinigų.

Šis asmuo ir toliau yra banalus verteiva. Dirbau jo administracijoje ir žinau, kad didžiąją dalį laiko darbe Porošenka praleidžia spręsdamas verslo reikalus“, – kalbėjo M.Saakašvilis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michailas Saakašvilis Ukrainoje 2014 metais
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michailas Saakašvilis Ukrainoje 2014 metais

Buvęs Odesos srities gubernatorius neužsikirsdamas vardijo: esą prezidento administracijoje itin dažnai lankosi investicinis bankininkas Makaras Paseniukas, taip pat – P.Porošenkos verslo partneriai Ihoris Kononenka, Olehas Hladkovskis ir Aleksandras Hranovskis.

Kaip Eurasianet.org teigė M.Saakašvilio atstovė Zoe Reyners, jis apie atimamą pasą sužinojo iš žiniasklaidos. Gruzinas kaip tik lankėsi pas giminaičius Niujorke. JAV viza jam leidžia pasilikti Amerikoje iki metų pabaigos.

Lietuvos europarlamentaras Petras Auštrevičius jau pasiūlė apsvarstyti galimybę suteikti Lietuvos pilietybę M.Saakašviliui.

Lietuvos europarlamentaras Petras Auštrevičius jau pasiūlė apsvarstyti galimybę suteikti Lietuvos pilietybę M.Saakašviliui. Be to, kadangi buvęs Gruzijos prezidentas yra vedęs olandę, jis turi teisę į Nyderlandų pilietybę.

Tačiau pats M.Saakašvilis šių variantų teigė nesvarstantis (nors nuorodomis į galimybę gauti lietuvišką pasą pats pasidalino feisbuke. – red.). Nežada jis ir prašytis prieglobsčio kur nors svetur.

Gruzinas teigia ketinantis grįžti į Ukrainą ir toliau siekti įrodyti savo, nors ten jo tikrai nelaukia nei P.Porošenka, nei mirtinu M.Saakašviliu priešu dėl pastarojo planų išvalyti Odesą nuo korupcijos tapęs A.Avakovas.

„Aš turiu tikslą. Aš esu įsipareigojęs Ukrainos žmonėms“, – nukirto M.Saakašvilis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais