G.Gabunija pareiškė norintis perduoti linkėjimus V.Putinui, o tada ėmė keikti ne tik jį, bet ir Rusijos prezidento motiną – esą ji verta „degti pragare“.
Sakartvele po tokio išpuolio, niekaip nesiderinančio su žurnalistine etika, iškart atsinaujino, tiesą sakant, nenutrūkę protestai. Tik šįkart į gatves ėjo jau ne opozicija, o provyriausybiniai aktyvistai.
O televizija „Rustavi-2“, siejama su Sakartvele iki šiol prieštaringai vertinamu šalies eksprezidentu Michailu Saakašviliu, pirmadienio naktį netgi trumpam nutraukė transliaciją – esą dėl žurnalistų saugumo.
Situacija Sakartvele ir taip įtempta – Tbilisyje jau daugiau nei dvi savaites tęsiasi protestai, kuriuos įžiebė šalies parlamente pasirodęs Rusijos Valstybės Dūmos deputatas Sergejus Gavrilovas.
Be to, nuo pirmadienio nebevykdomi tiesioginiai skrydžiai tarp Rusijos ir Sakartvelo – taip įsakė V.Putinas, įžvelgęs grėsmę turistams iš Rusijos, kurių, Sakartvele, beje, išties labai nemažai.
Valdantieji smerkia
Kanalo „Rustavi-2“ direktorius Nika Gvaramija, tiesa, viešai pasvarstė, esą protestuotojus prie televizijos būstinės, kurie mėtė daiktus į pastatą ir bandė į jį įsilaužti, ten pasiuntė valdžia – esą mitingas nebuvo spontaniškas.
Toks teiginys sunkiai įrodomas, o kai kurie analitikai pritaria vyriausybei, kuri vadina žurnalisto G.Gabunijos protrūkį provokacija, greičiausiai naudinga tik Maskvai, ir taip kaltinančiai protestuotojus rusofobija.
Valdžios ir valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“, kurią kritikuoja didžioji dauguma protestuotojų, atstovai, tarp kitko, iš tiesų skelbė kone identiškas žinutes.
Premjeras Mamuka Bachatdzė prabilo apie „provokaciją, itin pavojingą žinią, nukreiptą prieš taiką ir saugumą Sakartvele“. Parlamento pirmininkas Arčilas Talakvadzė pasmerkė partiją „Jungtinis nacionalinis judėjimas“, siejamą ir su „Rustavi-2“, ir su M.Saakašviliu.
Galiausiai ir šalies prezidentė Salomė Zurabišvili pareiškė, kad „Sakartvelo interesų negalima ginti agresija, destabilizavimu ir neramumais“, o žurnalistą G.Gabuniją apkaltino „skaldant valstybę į dvi stovyklas“.
Žurnalistų etikos sargai irgi pasmerkė G.Gabunijos pasirinktą retoriką, tačiau dar viena opozicinė jėga – partija „Europietiškas Sakartvelas“ – įspėjo, kad valdžios reakcija į skandalą irgi kelia nerimą.
„Vieša diskusija ir Gabunijos žodžių pasmerkimas? Žinoma. Žurnalistų etikos sargų pranešimas? Be abejo. Bet vyriausybė negali liesti „Rustavi-2“. Nei vyriausybė, nei jos organizuojami orkai“, – paskelbė „Europietiško Sakartvelo“ narys, deputatas Zurabas Čiaberašvilis.
Skaudus smūgis ekonomikai
Padėtis Sakartvele įtempta ir dėl protestų, ir dėl Kremliaus paskelbtos oro blokados.
Dėl esą antirusiškų demonstracijų, per kurias, tiesa, turbūt net labiau kritikuojama dabartinė šalies valdžia, Rusija nuo pirmadienio nutraukė tiesioginį oro susisiekimą su Sakartvelu.
Sakartvelo turizmo sektorius sukuria net 33,7 proc. šalies bendrojo vidaus produkto, o jame dirba pusė milijonų žmonių.
Smūgis ekonomikai gali būti skaudus – į Sakartvelą kasmet atvyksta daugiau nei milijonas turistų iš Rusijos. Žinoma, į šalį vis dar galima atvažiuoti automobiliu, bet lėktuvais atskrisdavo labiau pasiturintys rusai iš didmiesčių – Maskvos ir Sankt Peterburgo.
Dabar skaičiuojama, kad atvykėlių iš Rusijos Sakartvele sumažės maždaug ketvirtadaliu. Be to, apie „rusofobišką isteriją“ prabilusi Maskva smarkiai sugriežtino vyno importo iš Sakartvelo sąlygas.
„Tokie žingsniai visiškai neadvekatūs, nes Rusijos turistams čia nėra jokio pavojaus. Maskvai tai tik pretekstas“, – „Al Jazeera“ teigė kartvelas politikos analitikas Gija Nodija.
Tiesa, jis mano, kad Rusija gali apsiskaičiuoti, nes iššūkis Sakartvelo ekonomikai gali ir nebūti toks skaudus – valstybė pastaraisiais metais sėkmingai vilioja turistus iš kitų šalių, tarp jų ir Lietuvos. Be to, rusai galės į šalį atskristi „per aplinkui“.
„Maskva turbūt tikisi, kad dalis mūsų visuomenės supyks ant demonstrantų, pasisakančių prieš Kremlių, ir apkaltins juos dėl sumažėjusių pajamų. Nemanau, kad tokia taktika bus sėkminga“, – teigė G.Nodija.
Sakartvelo turizmo sektorius sukuria net 33,7 proc. šalies bendrojo vidaus produkto, o jame dirba pusė milijonų žmonių. 23 proc. visų darbo vietų šalyje – būtent turizmo rinkoje.
Atvyksta Rusijos agentai?
Sakartvelo ekonomikos ministrė Natija Turnava tikina, kad Tbilisis atlaikys tokį smūgį, nes pareigūnai esą mato, jog rusai „vis dar nori vykti į mūsų šalį“.
Savo ruožtu kiti kartvelai įžvelgia galimybę diversifikuoti turistų srautus ir atsikratyti priklausomybės nuo svečių iš Rusijos.
„Turizmo pramonė tikrai nukentės, bet manau, kad tai yra puikus metas pažvelgti į Vakarus, Rytus, Pietus, bet kokia kita kryptimi“, – mano komunikacijos specialistas Mirianas Jugelis, prisijungęs prie socialiniuose tinkluose vykdomos kampanijos #SpendSummerInGeorgia.
Prie šios iniciatyvos prisijungusi ir Lietuva, taip pat – JAV, buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka, Vakarų šalių ambasadoriai.
Sakartvelas dabar svajoja apie tiesioginius skrydžius į ir iš JAV, be to, nori skubos tvarka sudaryti sąlygas Tbilisyje veikti Airijos pigių skrydžių kompanijai „Ryanair“ – kad į šalį vyktų daugiau europiečių.
„Turistų armija laukia tiesioginių skrydžių iš JAV. Izraelis irgi paragino žmones vykti į Sakartvelą, bet iš tos šalies neturime pigių skrydžių. „Ryanair“ atėjimas irgi vėluoja. Jei išspręsime šias problemas, labai lengvai pakeisime 1,4 mln. Rusijos turistų“, – mano vienas kelionių agentūros vadovas Iraklis Sachamberidzė.
Jis priduria, kad darbas su turistais iš Rusijos yra „pavojinga veikla, beveik kaip nusikaltimas“: „Čia apsimetę turistais atvyksta Rusijos šnipai.
Per televiziją rodė, kad vienas su Skripalių apnuodijimu siejamas Rusijos agentas prieš trejus metus viešėjo Sakartvele. Čia jis pasisamdė gidą, ir vienas Dievas težino, kokią informaciją jis surinko.“