Pabėgėliai, praradę viltį
Indrė Kiudelytė, jau ketverius metus Berlyne gyvenanti kultūrologė, paklausta apie tai, kaip jaučiasi dėl išpuolio Berlyne, pirmiausia prakalbo apie masinę žiniasklaidos isteriją. Jos pačios įvykis ne tik kad neišgąsdino, bet ir nenustebino.
„Visi artimieji saugūs. Iš tiesų apie tokį įvykį pagalvojau dar penktadienį, būdama Alexanderplatz. Ten buvo susirinkę tūkstančiai žmonių, sutriko transportas, buvo piko metas. Mobilusis internetas neveikė, policininkų beveik nebuvo. Daryti galima ką nori“, – pirmadienio vakarą 15min sakė ji.
Nors Berlynas turistams atrodo saugi vieta, I.Kiudelytė taip nemano.
„Smarkiai padaugėjo įsilaužimų į butus, labai daug ir kišenvagių, policininkai gaudo afrikiečius, nes politiškai tai labai gerai atrodo“, – skepsio neslėpė mergina.
Jai pačiai tenka bendrauti ir su pabėgėliais. Mergina pasakojo, kad labai daug jų yra praradę viltį.
„Pabėgėlių centre bent kartą per savaitę kas nors bando nusižudyti. Žodžiu, tai parodo policijos neveiklumą, imigracijos institucijų griuvėsius ir žmones be vizijos“, – portalui sakė I.Kiudelytė.
Turės didelę įtaką rinkimams
Jos vaikinas Marcusas Mülleris Berlyne gyvena daugiau nei dešimt metų. Jis mano, kad šis išpuolis padarys didelę įtaką rinkimų rezultatams.
„Nebuvome šokiruoti“, – portalui sakė būsimas politikos ir medijų daktaras.
„Per pastarąją savaitę Sirijoje žuvo šimtai, o gal ir kur kas daugiau žmonių. Nesvarbu, kas už tai atsakingas, bet, Vakarams pastaruosius penkiolika metų kišantis į Artimųjų Rytų reikalus būtent tokiu būdu, gyvename su nuolatine terorizmo grėsme“, – kalbėjo M.Mülleris.
Be to, pridūrė jis, savo mastu išpuolis Vokietijoje yra labai menkas, palyginti su teroro aktais Prancūzijoje.
„Jeigu vertinsiu tik statistiką, tai tikrai nebijau tapti išpuolio auka“, – M.Mülleris pridūrė, kad išpuolis gali padaryti didelę įtaką rinkimams Vokietijoje.
Jis mano, kad kitais metais į Bundestagą šalyje pateks penkios ar šešios partijos, tarp kurių daug bus dešiniojo sparno populistų, kurie ir dabar turi didelį pasisekimą kai kuriuose Vokietijos regionuose.
„Prognozuoju, kad jie surinks 10–15 procentų. Aš daug labiau bijau jų, nes jie priims sprendimus, kurie gali sukelti terorizmą.
Kairieji kartais galbūt yra pernelyg naivūs ir mano, kad pabėgėlių srautų kontroliuoti nereikia. Žinoma, visiška šalies izoliacija tik dar labiau destabilizuotų situaciją pasaulyje ir padidintų tikimybę, kad kažkas panašaus ateityje gali nutikti“, – sakė M.Mülleris.