2016 07 25 /17:36

Bombą Vokietijoje susprogdinęs siras buvo prisiekęs ištikimybę „Islamo valstybei“

Košmariškos Vokietijos dienos nesibaigia. Po trijų išpuolių šią savaitę vėlų sekmadienio vakarą Ansbacho mieste pietų Vokietijoje nugriaudėjo sprogimas – savižudis šalia įėjimo į muzikos festivalį detonavo sprogmenis. Paaiškėjo, kad sprogdintojas – 27-erių siras, kurio prašymas dėl prieglobsčio buvo atmestas. Detonavęs savo užtaisą jis mirė pats, sužeidė dar 15 žmonių. Keturių būklė – sunki.

Svarbiausios žinios

  • 27-erių siras sekmadienio naktį prie įėjimo į muzikos festivalį Ansbache susprogdino aštrių metalinių daiktų pilną kuprinę;
  • Jis žuvo, 15 žmonių sužeisti, kelių būklė – sunki;
  • Vyras į Vokietiją atvyko prieš dvejus metus, kreipėsi dėl prieglobsčio suteikimo. Prieš metus jo prašymas buvo atmestas;
  • Vyras buvo policijai žinomas – buvo sulaikytas su narkotikais, du kartus mėgino nusižudyti;
  • Jo kaimynas pasakojo, kad susisprogdinęs vyras nemėgo „Islamo valstybės“, mėgo dėmesį;

17.36 val. Prisiekė ištikimybę „Islamo valstybei“

Vokietijos teisėsauga pirmadienį pranešė, kad Ansbache susisprogdinusio savižudžio siro mobiliajame telefone rasta vaizdo medžiaga, kurioje jis „prisiekė ištikimybę“ džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) lyderiui Abu Bakrui al-Baghdadi.

Bavarijos vidaus reikalų ministras Joachimas Herrmannas sakė, kad vyras, kurio vardas nenurodomas, taip pat „paskelbė keršto aktą prieš vokiečius, nes jie stovi skersai kelio islamui“.

Be to, su džihadistais susijusi naujienų agentūra „Amaq“ pirmadienį pranešė, kad siras buvo pagirtas grupuotės IS, kuri pavadino jį savo „kariu“.

Pasak agentūros, vienas grupuotės „vidaus šaltinis“ sakęs, kad sekmadienį Ansbache susisprogdinęs ir 15 žmonių sužeidęs vyras veikė „atsiliepęs į raginimus pulti valstybes, priklausančias koalicijai, kuri kovoja su IS“.

15.19 val. Auga sužeistųjų skaičius

Ansbacho merė Carda Seidel spaudos konferencijoje pranešė, kad per išpuolį buvo sužeista iš viso 15 žmonių. Keturių sužeistųjų būklė – sunki. Tačiau, anot merės, pavojus gyvybei nė vienam negresia.​

15.13 val. Turėjo būti deportuotas į Bulgariją

Susisprogdinęs siras po to, kai negavo prieglobsčio Vokietijoje, turėjo būti deportuotas į Bulgariją, AP agentūrai atskleidė pareigūnas.

Vidaus reikalų ministerijos atstovas Tobias Plate sakė, kad sirai negali būti tiesiogiai grąžinami į savo tėvynę dėl ją krečiančio karo.

Jis nurodė šiuo metu negalintis pasakyti, kodėl 27 metų atvykėlis, kuriam buvo atsisakyta suteikti prieglobstį, iki šiol nebuvo deportuotas.

Siras jau buvo gavęs du deportacijos pranešimus – 2014 metų gruodžio 22 dieną ir šių metų liepos 13-ąją.

Kaip sakė T.Plate, į Bulgariją tas vyras turėjo būti deportuotas todėl, kad pirmą prašymą suteikti jam prieglobstį pateikė būtent toje Pietryčių Europos šalyje.

12.52 val. „Norėjo dėmesio“

Prieglobsčio prašytojams skirto namo, kuriame policija atliko kratą, gyventojas AP agentūrai pasakojo, kad susisprogdinęs siras mėgo sulaukti aplinkinių dėmesio.

Su agentūra kalbėjęs Alireza Khodadadi sakė karts nuo karto su minėtu siru – kurį įvardino tik Mohammedo vardu – gerdavęs kavą, diskutavęs apie religiją.

Anot jo, Mohammedas yra sakęs, kad ekstremistų grupuotė „Islamo valstybė“ neatstovauja islamui.

„Jis nuolat sakydavo, kad ne, jis ne su jais, jis jų nemėgsta ir panašiai. Bet aš manau, kad jis turėjo problemų – jis dažnai meluodavo be jokios priežasties. Manau, jis norėjo būti dėmesio centre, jam reikėjo dėmesio“, – sakė A.Khodadadi.

11.28 val. Ministras kalba apie islamistinius motyvus

Susisprogdinęs prieglobsčio ieškotojas tikriausiai buvo religinis ekstremistas, pirmadienį nurodė Bavarijos žemės saugumo tarnybų vadovas. Visgi to nepatvirtina nei policija, nei prokuratūra.

Akivaizdus ketinimas nužudyti daugiau žmonių rodo islamistinį ryšį, – sakė ministras.

„Mano asmenine nuomone – deja, manau, kad labai tikėtina, jog tai iš tikrųjų islamisto mirtininko ataka“, – naujienų agentūra DPA sakė Bavarijos vidaus reikalų ministras Joachimas Herrmannas.

Paklaustas, ar sprogdintojas galėjo palaikyti ryšius su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“, J.Herrmannas atsakė, kad tokia prielaida negali būti atmesta, nors kol kas jokių konkrečių įrodymų nerasta.

„Akivaizdus ketinimas nužudyti daugiau žmonių rodo islamistinį ryšį“, – jis sakė DPA.

Tačiau tokius ministro žodžius neigia Bavarijos policija. Jos atstovas „Reuters“ sakė, kad ministro kalbos apie islamistinius motyvus yra tik jo asmeninė nuomonė.

Anksčiau pirmadienį Ansbacho prokuratūros atstovas taip pat sakė, kad užpuoliko motyvai nėra aiškūs. „Ar esama islamistinių ryšių, ar ne – šiuo metu vien tik spėliojama“, – nurodė atstovas Michaelis Schrotbergeris.

Susisprogdino neįleistas į festivalį

Sprogimas apie 22 val. įvyko prie baro, šalia įėjimo į muzikos festivalį po atviru dangumi. Festivalis nedelsiant buvo atšauktas, iš jo teritorijos evakuota apie 2,5 tūkst. žmonių.

Iš pradžių manyta, kad sprogimą galėjo sukelti dujų nutekėjimas, tačiau Bavarijos vidaus reikalų ministerija vėliau pranešė, kad sprogimas buvo tyčinis.

Vietos žiniasklaidos teigimu, vyras su kuprine nebuvo įleistas į muzikos festivalį, į barą, ir tuomet nugriaudėjo sprogimas.

Manoma, kad užpuolikas veikė vienas, nėra suimta jokių žmonių. Pareigūnai vykdė kratas prieglobsčių prašytojų name, kuriame jis anksčiau gyveno, taip pat paskutinėje jo gyvenamoje vietoje – bute Ansbache.

Tapatybė aiški

Netrukus Bavarijos pareigūnai paskelbė, kad užpuolikas – dvejus metus Vokietijoje gyvenantis 27-erių siras, jis yra žinomas policijai – kartą buvo sulaikytas turintis narkotikų, du kartus mėgino nusižudyti. Vyro vardas ir pavardė neatskleidžiami.

Jis siekė prieglobsčio, tačiau prieš metus buvo priimtas sprendimas jo vyrui nesuteikti. Jam visgi leista likti Vokietijoje – deportavimas į šalį, kurioje vyksta karas, yra vykdomas tik dėl didelių nusikaltimų.

Bavarijos vidaus reikalų ministro Joachimo Hermanno teigimu, vyras du kartus bandė nusižudyti, buvo gydytas psichiatrijos ligoninėje. Panašu, kad šįkart jis siekė atimti ne tik savo, bet ir aplinkinių gyvybes.

Ministras spaudos konferencijoje sakė, kad kuprinės turinys galėjo užmušti daug žmonių. Sprogmenims buvo panaudoti aštrūs metaliniai daiktai, naudojami medžio darbuose. J.Hermannas nedetalizavo, ar tai buvo varžtai, ar vinys.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Savižudžio išpuolis Ansbache
AFP/„Scanpix“ nuotr./Savižudžio išpuolis Ansbache

Tai jau ketvirta ataka per septynias dienas Vokietijoje. Savaitės pradžioje kirviu ginkluotas 17-metis iš Afganistano traukinyje sužeidė kelis žmones. Penktadienį Miunchene Vokietijos ir Irano pilietybę turintis jaunuolis prekybos centre nušovė 10 žmonių. Sekmadienį pabėgėlis iš Sirijos su mačete užmušė moterį ir dar kelis sužeidė.​

Kilo panika

Ansbacho gyventojas Thomas Debinskis „Reuters“ pasakojo, kad ėjo klausyti koncerto, kai išgirdo labai garsų sprogimą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Savižudžio išpuolis Ansbache
AFP/„Scanpix“ nuotr./Savižudžio išpuolis Ansbache

„Pirmosiomis akimirkomis patyriau šoką, nežinojau, kas tai buvo, todėl pradėjau bėgti atgal. Tuomet susitvardžiau. Norėjau pažiūrėti, kas nutiko, ir ar galėčiau padėti. Grįžtant į miesto centrą į mane ėjo žmonės, jie traukėsi iš centro, mėgino greičiau dingti iš ten. Ugniagesiai atvyko ir viską užtvėrė“, – pasakojo vyras.

„Žmonės labai panikavo. Iškart po sprogimo pasklido gandas, kad tai buvo dujų sprogimas, bet paskui praeinantys žmonės pasakė, kad sprogo kuprinė, kad kažkas susisprogdino“, – sakė Th.Debinskis.

„Po to, kas įvyko Miunchene, sekmadienį – Roitlingene, kai išgirsti tokius dalykus, tai labai suneramina. Kai žinai, kad toks dalykas gali nutikti šalia tavęs, tokiame mažame mieste kaip Ansbachas“, – sakė vyras.

Prašo kariuomenės pagalbos

Po atakos Miunchene J.Herrmannas ragino Vokietijos vyriausybę leisti per tokius incidentus kariuomenei padėti policijos operacijoms. Vokietijos pokario konstitucija leidžia kariuomenę šalyje naudoti tik paskelbus šalies masto nepaprastąją padėtį.

J.Herrmannas sakė, kad tokios taisyklės yra atgyvenusios ir kad vokiečiams turi būti užtikrinama „teisė į saugumą“.

Sausį Bavarijos teisingumo ministras Ansbache pradėjo regioninę programą, per kurią mėginama supažindinti pabėgėlius su pagrindiniais įstatymais, galiojančiais juos priėmusioje šalyje. Šios iniciatyvos buvo imtasi padidėjus įtampai ir susirūpinimui, kaip Vokietija integruos per milijoną migrantų, atvykusių į šalį per praeitus metus.

Be kita ko, atvykėliai buvo mokomi apie žodžio laisvę, religijos ir valstybės atskyrimą ir moterų bei vyrų lygybė.

„Vokietija – patraukli šalis, nes ji gerbia kiekvieno žmogaus orumą“, – sakoma viename mokomajame filme atvykėliams, kuriame pabrėžiama, kad tokia padėtis „turi išlikti“.

VIDEO: Vokietijoje savižudis susprogdino sprogmenų pilną kuprinę šalia muzikos festivalio

Ministras atmeta „visuotinį įtarumą“ prieš pabėgėlius

Vokietijos vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere'as pirmadienį perspėjo vokiečius, kad nereikėtų visų pabėgėlių laikyti grėsme saugumui, padidėjus įtampai po pastarąją savaitę įvykusių kelių išpuolių.

„Neturime įtarti visų pabėgėlių dėl atskirų incidentų, kurie yra tiriami“, – ministras sakė duodamas interviu žiniasklaidos grupei „Funke“ po virtinės išpuolių Vokietijos pietuose. Dalis tų atakų susijusios su prieglobsčio ieškotojais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų