Buvęs kraštutinių dešiniųjų prezidentas sulaukia vis daugiau klausimų, laikraščiui „Estado de Sao Paulo“ penktadienį pranešus, kad po 2021-ųjų spalį įvykusios oficialios kelionės muitininkai neleido jo buvusio kasybos ir energetikos ministro Bento Albuquerque padėjėjui įvežti šiuos juvelyrinius dirbinius į Braziliją nesumokėjus reikiamų muitų.
Straipsnyje rašyta, kad J.Bolsonaro administracijos pareigūnai mažiausiai aštuonis kartus įsikišo ir bandė įtikinti muitinės pareigūnus praleisti šiuos papuošalus su briliantais – šveicarų juvelyrikos namų „Chopard“ vėrinį, žiedą, laikrodį, auskarus – padovanotus eksprezidento žmonai.
J.Bolsonaro neigia padaręs ką nors neteisėta.
„Jie kaltina mane dėl dovanos, kurios nei prašiau, nei gavau. Aš nepadariau nieko neteisėta“, – šeštadienį sakė jis televizijai „CNN Brasil“.
Dvi dienos prieš tai, kai sausio 1-ąją Brazilijos prezidento postą užėmė kairiųjų atstovas Luizas Inacio Lula da Silva, J.Bolsonaro išvyko į Jungtines Valstijas ir dabar ten gyvena.
Skandalas išsiplėtė
Skandalas išsiplėtė pirmadienį, kai Brazilijos mokesčių agentūra paskelbė pradėjusi savo tyrimą dėl pranešimų, kad B.Albuquerque delegacija įvažiavo į šalį su antru, anksčiau nepastebėtu juvelyrinių dirbinių rinkiniu – taip pat Saudo Arabijos vyriausybės dovana.
B.Albuquerque antrą rinkinį – „Chopard“ laikrodį ir parkerį – paminėjo viename interviu „Estado de Sao Paulo“.
„Šis incidentas galėtų būti muitinės įstatymų pažeidimas“, – sakoma mokesčių agentūros pareiškime, paminint prekių nedeklaravimą ir reikiamų muitų nesumokėjimą. Agentūra pažadėjo imtis „visų būtinų priemonių“ įstatymui vykdyti.
Federalinės policijos kovos su finansiniais nusikaltimais skyrius San Paule savo ruožtu vėlai pirmadienį paskelbė, kad paprašius ministrui taip pat pradeda tyrimą dėl sulaikytų papuošalų „neteisėto patekimo“.
Brazilijos žiniasklaidos pranešimuose sakoma, kad antrasis juvelyrinių dirbinių rinkinys 2022 metų gruodžio 29 dieną buvo perduotas į oficialią prezidentūros kolekciją.
Pagal Brazilijos įstatymus, į šalį atvykstantys keliautojai, turintys prekių už daugiau kaip 1 tūkst. dolerių, privalo jas deklaruoti.
J.Bolsonaro ir jo žmona tuomet būtų turėję sumokėti importo mokesčius – pusę juvelyrinių dirbinių vertės – arba atiduoti juos į prezidentūros kolekciją kaip oficialias dovanas šaliai.