Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

„Brexit“ kampanijos aktyvistai nepasitiki ir ES, ir vieni kitais

Jungtinėje Karalystėje artėjant referendumui dėl tolesnės šalies narystės Europos Sąjungoje kunkuliuoja aistros ir svaidomasi piktais įžeidimais. Aktyviausi referendumo kampanijos dalyviai paniekinamai vadina vieni kitus elito atstovais, kurie nesupranta paprastų žmonių rūpesčių ir nesugebėtų vadovauti netgi saldumynų krautuvei – tačiau paradoksalu, kad visi jie priklauso vienai stovyklai.
Pasitraukimo iš ES šalininkų atributika
Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES šalininkų atributika / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Likus mažiau nei trims mėnesiams iki birželio 23 dieną numatyto referendumo, šalies narystės Bendrijoje priešininkai yra smarkiai susiskaldę: dvi konkuruojančios stovyklos varžosi dėl teisės tapti kampanijos vėliavnešiais ir ginčijasi, kaip laimėti istorinį balsavimą.

Ar rinkėjų apsisprendimą nulems susirūpinimas dėl imigracijos ir nacionalinio suverenumo, ar būgštavimai dėl jų kišenėse esančio svaro vertės? Dėl atsakymo į šį klausimą smarkiai nesutaria dvi besivaržančios euroskeptikų grupės – „Paprasti piliečiai – už pasitraukimą“ („Grassroots Out“) ir „Balsuokite už pasitraukimą“ („Vote Leave“).

„Kitos kampanijos dėmesio centre yra „Imigracija, imigracija, imigracija“, – sakė „Balsuokite už pasitraukimą“ atstovas spaudai Robertas Oxley. – Jie mano galį laimėti kalbėdami tik apie imigraciją.“

Pasak R.Oxley, „Balsuokite už pasitraukimą“ pripažįsta ir ekonominių argumentų svarbą.

„Žmonėms reikia būti tikriems, kad jei jie balsuos už pasitraukimą, neiškils pavojus jų darbo vietoms“, – aiškino jis.

Ir judėjimas „Balsuokite už pasitraukimą“, ir „Paprasti piliečiai – už pasitraukimą“ siekia tapti oficialia „pasitraukimo kampanijos“ šalimi, kurią iki balandžio 15 dienos turi paskelbti Rinkimų komisija.

Pasirinktas judėjimas savo kampanijai galės išleisti iki 7 mln. svarų (8,7 mln. eurų), jam bus nemokamai skirta televizijos eterio laiko ir garantuotas nemokamas agitacinės medžiagos siuntimas paštu į namų ūkius visoje šalyje.

N.Farage'as politikos paraštėse buvusią UKIP pavertė rimta politine jėga, akcentuodamas jos prieš elitą nukreiptą darbotvarkę.

Jungtinės Karalystės pasilikimo ES šalininkų stovykloje oficialia kampanijos šalimi siekia tapti tik vienas judėjimas – „Britanija stipresnė Europoje“ („Britain Stronger in Europe“).

Kitoje stovykloje, agituojančioje už vadinamąjį „Brexit“, tarpusavyje konkuruoja ir daug mėnesių vienas kitą pliekia du judėjimai.

Labiau rafinuotas yra „Balsuokite už pasitraukimą“, kurį remia daug įtakingų konservatorių euroskeptikų veikėjų, tarp jų teisingumo sekretorius Michaelas Gove'as ir Londono meras Borisas Johnsonas, taip pat įtakingos politinės figūros iš kitų partijų.

Ši iniciatyvinė grupė turi nudailintą pavadinimą ir vykdo profesionalią žiniasklaidos kampaniją, kurios tikslas – palenkti į savo pusę neapsisprendusius nuosaikių pažiūrų rinkėjus ir jaunimą.

Jos varžovas, judėjimas „Paprasti piliečiai – už pasitraukimą“, pateikia save kaip eiliniams rinkėjams artimesnę alternatyvą. Tai skėtinis susivienijimas, kuriame dominuoja „Pasitraukite.ES“ („Leave.EU“) – gerai finansuojama grupė, kurią įkūrė spalvinga figūra – multimilijardierius Arronas Banksas, finansiškai remiantis populistinę ir antiimigracinę Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partiją (UKIP).

„Paprasti piliečiai – už pasitraukimą“ sutelkė savo dėmesį į prekybos kioskus ir vietos renginius visoje šalyje. Šio judėjimo ryškiausia figūra yra UKIP lyderis Nigelas Farage'as – kurstančią retoriką mėgstantis politikas, kurį vieni entuziastingai palaiko, o kiti nekenčia už jo propaguojamą grubų, buldogišką įvaizdį.

N.Farage'as politikos paraštėse buvusią UKIP pavertė rimta politine jėga, akcentuodamas jos prieš elitą nukreiptą darbotvarkę. Tokio pat požiūrio jis laikosi ir dėl referendumo, pabrėždamas, kad „Balsuokite už pasitraukimą“ yra ne vienus metus politikoje besisukančių, nuo paprastų žmonių atitolusių „saviškių“ šutvė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijos lyderis Nigelas Farage'as
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijos lyderis Nigelas Farage'as

„Į juos žiūrima kaip į centro dešinę ir ypač kaip į SW1 (rajono, kuriame įsikūrę parlamento rūmai, pašto kodas, - red.), ir jie tikrai nemaišo šalies skersai išilgai, kaip tai darome mes“, – sakė N.Faradge'as.

Jis kaltino „Balsuokite už pasitraukimą“, kad į savo konkurentus jie žiūri iš aukšto, kaip į „prasčiokus, su kuriais nedera sėdėti prie to paties stalo“.

Žodžių į vatą nevyniojo ir A.Banksas, kuris apie „Balsuokite už pasitraukimą“ narius pasakė: „Nepatikėčiau jiems vadovauti netgi vietos saldumynų krautuvei“.

Nesutarimai peraugo ir į asmeninę priešpriešą. Kai vienintelis UKIP atstovas Bendruomenių Rūmuose Douglasas Carswellas nepakluso partijos lyderiui ir išreiškė paramą judėjimui „Balsuokite už pasitraukimą“, N.Farage'as pareiškė: „Man nerūpi. Jis niekam neįdomus“.

Dėl vidinių rietenų pasitraukimo iš ES šalininkų stovykla neturi aiškaus ir tvirto lyderio, kuris per likusį kampanijos laiką galėtų būti lygiaverčiu oponentu premjerui Davidui Cameronui – „pasilikimo Bendrijoje“ kampanijos veidui.

Tarp ryškiausių „Brexit“ šalininkų yra absoliučiai skirtingų figūrų, pradedant N.Farage'u, atstovaujančiu ultradešiniajam sparnui, ir baigiant ekscentrišku kairiojo sparno buvusiu įstatymų leidėju George'u Galloway, su kuriais vienoje valtyje yra ir nuobodžiais laikomi konservatorių politikai M.Gove'as bei Bendruomenių Rūmų pirmininkas Chrisas Graylingas.

Neabejotinai garsiausia figūra tarp „Brexit“ šalininkų yra dviračių entuziastas, visuomet netvarkinga šviesių plaukų kupeta išsiskiriantis charizmatiškasis Londono meras Borisas Johnsonas.

Notingamo universiteto politikos istorijos profesorius Stevenas Fieldingas sakė, jog esama nuomonės, kad euroskeptikų kampanijai vadovauja „keistuoliai“.

„Tai ne tie žmonės, kurie atrodo taip, tarsi jų vieta būtų „The One Show“ – geriausiu eterio laiku rodomoje populiarioje pokalbių laidoje, sakė S.Fieldingas.

„Konkretaus veido nebuvimas yra problema šiais laikais, nes visa politinė komunikacija turi būti vykdoma per asmenybę“, – sakė jis.

Neabejotinai garsiausia figūra tarp „Brexit“ šalininkų yra dviračių entuziastas, visuomet netvarkinga šviesių plaukų kupeta išsiskiriantis charizmatiškasis Londono meras – vienas iš nedaugelio politikų, kuris vadinamas tiesiog vardu: Borisas.

Sąmoju ir sparnuotomis frazėmis garsėjantis draugiško būdo meras yra labai populiarus ir galėtų palenkti į savo pusę daug rinkėjų.

Scanpix/ Xposurephotos.com nuotr./Borisas Johnsonas
Scanpix/ Xposurephotos.com nuotr./Borisas Johnsonas

Tačiau jis yra žmogus-orkestras ir bent jau iki šiol nebuvo linkęs dalytis scena su N.Farage'u ar kitais „Brexit“ kampanijos aktyvistais. Kritikai kaltina B.Johnsoną, kad jam labiau rūpi jo paties šansai ateityje pakeisti D.Cameroną premjero poste, o ne Jungtinės Karalystės ateitis.

Politologas Matthew Goodwinas, besidomintis britų euroskeptikų judėjimu, sako, kad „Brexit“ šalininkų stovyklos pasidalijimas tam tikra prasme gali būti naudingas.

„Jie iš esmės turi mobilizuotis ir sutelkti dvi rinkėjų grupes: palaikančius UKIP, vyresnio amžiaus baltaodžius darbininkų klasės atstovus, kurie yra užkietėję euroskeptikai, ir nuosaikesnių pažiūrų, jaunesnius, labiau konservatorius palaikančius rinkėjus“, – sakė M.Goodwinas.

Pasak jo, pasitraukimo šalininko stovykla gali laimėti, „jei bus disciplinuota ir turės organizacinio intelekto sutelkti tas dvi grupes“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos