Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Davidas Cameronas pirmadienį savo kalboje ketina pasakyti, kad Europoje padidės karo grėsmė, jeigu britai rinkėjai birželio 23 dieną nubalsuos už savo šalies pasitraukimą iš ES.
Keli britų dienraščiai pirmadienį nurodė, kad premjeras primins Antrojo pasaulinio karo pavyzdį.
„Izoliacionizmas niekada nepasitarnavo šiai šaliai, – sakoma iš anksto paskelbtose D.Camerono kalbos ištraukose. – Kaskart, kai atgręžiame Europai nugarą, anksčiau arba vėliau to pasigailime. Mums kaskart tenka sugrįžti atgal ir visada – sumokėjus daug didesnę kainą.“
Debatų dėl referendumo „nepaprastas eskalavimas“, kaip jį apibūdino vienas laikraštis, stebimas likus ilgiau negu mėnesiui iki balsavimo, kuris atrodo, suteikė įkvėpimo žmonėms kitose ES šalyse.
Kaip rodo pirmadienį paskelbta viešosios nuomonės tyrimų agentūros „Ipsos Mori“ apklausa, 45 proc. respondentų aštuoniose ES šalyse pasisako už tai, kad jų vyriausybės surengtų referendumą dėl narystės Bendrijoje. Iš 6 tūkst. apklaustų žmonių 33 proc. sakė, kad jie per tokį referendumą balsuotų už pasitraukimą iš ES.
„Italai ypač tikisi įgyti galimybę balsuoti dėl savo ES narystės“, – sakė „Ipsos Mori“ tyrėjas Bobby Duffy.
Apklausa rodo, kad 58 proc. italų ir 55 proc. prancūzų norėtų, kad jų šalyse įvyktų tokie referendumai, o 41 proc. ir 48 proc. respondentų sakė, kad balsuotų už pasitraukimą.
Tuo tarpu Lenkijoje ir Ispanijoje tikėtinų atsiskyrimo nuo ES šalininkų buvo daug mažiau – 22–26 procentai. Vokietijoje 34 proc. respondentų sakė, kad balsuotų už narystės bloke nutraukimą.
Nedidelė dauguma apklaustų europiečių (53 proc.) buvo įsitikinę, kad Jungtinė Karalystė nubalsuos pasilikti Bendrijoje.